Hava yastığı arıza lambası neden yanar

Hava yastığı arıza lambası neden yanar

Hava yastığı arıza lambası neden yanar

Bazı model araçlarda hava yastığı arıza lambası yanması sorunu yaşanmaktadır. Lambanın söndürülmesi için beyindeki hata kodu serviste yazılımla sıfırlansa dahi daha sonra yine aynı hatayı vermektedir. Açıkçası bazı modeller için bu kronik bir sorundur.

Bu tür sorunların bazı araçlarda yoğunlaşması “acaba üretim hatası mı?” sorusunu akla getirse de firmalar üretim kaynaklı veya yazılımsal bir sorun olduğunu genellikle kabul etmemekte, bu sorunun kaynağını mekanik sebeplere dayandırmaktadırlar.

Araçlardaki hava yastığı sistemi oldukça basittir. Birkaç sensörden, sinyali yorumlayan bir modülden ve torbaya yerleştirilen küçük bir şarjla hızlı bir şekilde takılmaya izin veren bir elemana sahip hava yastığından oluşur.  Zamanla bu sensörler bozulabilir veya işlevlerini yitirebilir. Ama hava yastığı lambasını sürekli yanmasına neden olan başka sebepler de vardır.

Hava yastığı arıza lambası neden yanar

Yeni nesil otomobillerde kolayca bozulabilen, kolaylıkla işlevini yitirebilen iki şey vardır. Birincisi yolcu koltuğu doluluk algılayıcı sensörü, diğeri ise direksiyon zembereği airbag sargısıdır.

Yolcunun doluluk algılayıcısı, ön yolcu koltuğundaki ağırlığı ölçen, ağırlığa duyarlı bir sensördür. Bu sensör bozulursa hava yastığı arıza lambası yanar.
►İlginizi Çekebilir: Motor Beyni Arızası Belirtileri
Koltuğun altında bulunan ve hava yastığı sistemine giden tesisatta bulunan soketlerde temassızlık olursa, kablolar esnemişse, gevşemişse iletim yeteneklerini kaybetmişseler hava yastığı arıza lambası yanar.

Yeni nesil araçlar maalesef “narin” kullanım gerektirmektedir. Ön yolcu koltuğunun sarsıcı şekilde ileri geri ayarlanması veya araç içi temizliği yapılırken koltuğun gelişigüzel oynaması kolaylıkla bu tür bir soruna yol açabilmektedir.

Acaba sensör mü bozuk, yoksa kablolarda mı bir sorun var bunu anlamak için yolcu koltuğunda biri otururken ve oturmazken lambanın yanıp yanmadığını kontrol etmeniz gerekir. Koltuk boşken lamba yanmıyorsa sensörde sorun olabilir. Kablo ve soketleri kontrol etmek için de koltuğun altındaki kabloları kontrol etmeniz gerekir.

Hava yastığı lambasının yanmasına neden olan diğer durum ise direksiyon zembereği airbag sargısının arızalanmasıdır. Yakın zamanlarda direksiyon sökülüp takıldıysa bu tür bir sorun olabilir. Bu parçayı tamir eden servisler vardır. Bazıları ise doğrudan değiştirmeyi teklif ederler.

Hava yastığı arıza lambası geçici bir temassızlık nedeniyle yandıysa serviste, arıza kodu beyinden silinerek çözüm bulunabilir. Ama sorunun önce ne olduğunu teşhis etmek gerekir. Aksi halde beyin yine arıza kodu üretecek ve lamba yine yanacaktır. Bu durumda servise sıfırlama için verdiğiniz 200-250 TL’lik ücret boşa gitmiş olacaktır.

Bu yüzden hava yastığı arıza lambası yanması nedeniyle gittiğiniz serviste size doğrudan sıfırlama yazılımı atmayı teklif eden veya sorunun beyinden kaynaklandığını söyleyen tamircilerden uzak durmak faydalı olabilir. Arızanın beyinden kaynaklanması veya sıfırlamayla düzelmesi ihtimali azdır.

Koltuğun altındaki kablo ve soketleri kontrol ederek, sensör arızası ihtimalini düşünerek, daha önceden direksiyonla ilgili bir işlem yapıldıysa direksiyon zembereği airbag sargısının arızalı olabileceğini düşünerek işe koyulmanız daha mantıklıdır.
►İlginizi Çekebilir: ABS Lambası Neden Yanar ?

25 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir