Motor beyni arızası belirtileri

Motor beyni arızası belirtileri

Motor beyni arızası belirtileri

Yeni nesil araçları ECU denilen bir beyin yönetmektedir. Beyin sensörlerden aldığı verileri yorumlar ve gerekli talimatları ilgili yerlere ileterek aracın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Aracın her parçası gibi beyninin de arıza yapması ihtimali vardır ama araçta bir arıza varsa ilk olarak aracın beyni gelmemelidir. Araç beyninin arızalanması yüklü bir maliyet demektir ama üretim hatası veya ciddi kullanım hataları olmadan kolay kolay arıza yapmaz.

Bu nedenle bozulan bir araç için size beyin arızası derlerse ya hakikaten beyin arızası vardır veya problemin kaynağını çözemediklerinden hatayı beyne atmaktadırlar.

Bu yazımda motor beyni arızası nasıl anlaşılır, motor beyni arızası belirtileri nelerdir, bunlara değineceğim. Böylece araçtaki sorun hakikaten beyin arızası mı siz de bilgi sahibi olacaksınız.

Motor beyni arızası nasıl anlaşılır

En önemli işaret gösterge panelindeki motor arıza lambasının sürekli yanık kalmasıdır. Akü bağlantılarını söküp taksanız da, arıza kodunu sıfırlasanız da çare olmamaktadır, lamba sürekli yanmaktadır. Motor arıza lambasının yanmasının başka sebepleri de vardır ama bu işareti cebe koyuyoruz.

Arabanın sebepsiz yere stop etmeye başlaması. Bazen çalışmaması. Bu sorunun başka nedenleri de olabilir ama bunu da cebe koyuyoruz.

Yakıt pompası arızasında yaşanan şikayetlere benzer şikayetler var. (Şu yazımızı okuyabilirsiniz) Bunu da aklımızda tutuyoruz.

Aracınızda ateşleme sorunları yaşıyorsunuz. Hala beyin arızasından emin değiliz, bunların başka sebepleri de olabilir ama bunu da cebe koyuyoruz.

Aracınız eski performansını kaybetti, çekiş gücü yaşıyor, boğulma, rölantide dalgalanma, vuruntu gibi sorunlar var. Hala beyin arızası olduğundan emin değiliz ama bunları da aklımızda tutuyoruz.

Aracınız cep yakmaya başladı, yokuş aşağı giderken bile rampa tırmanır gibi benzin yakıyorsunuz. Bu sizi oldukça sinirlendirecektir. Bu şikayetlerin hepsi varsa artık ciddi ciddi beyin arızasından şüphelenebilirsiniz.

Fakat beyin arızasına ne sebep olabilir. Belleğinizi yoklayınız, son zamanlarda şunlara rastladınız mı ?

 • Aracınız sular altında kaldı mı, aşırı yağışa maruz kaldı mı, aşırı yağışlı bir beldede mi yaşıyorsunuz ? Bunlar araç beynine zarar vermiş olabilir.
 • Son zamanlarda beyinde ısınma, yanık kokusu gibi şeyler farK ettiniz mi?
 • Aracınız çalışmayınca takviye kablolarının ters uçlarıyla takviye yaptınız mı ?

Bunları düşünerek aracınızda beyin arızası olabilir mi tahmin edebilirsiniz.

Servise götürdüğünüzde arızayı tespit etme konusunda onların işi biraz daha kolay olacak. Arıza tespit cihazından beyne bağlanamıyorlarsa size direk “beyin arızası var” diyebilirler. Saydığım belirtiler de varsa hakikaten beyin arızası var demektir.

Peki beyne ne olmuş da arızalanmış olabilir. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz.

Beyne su kaçması

 

Sel veya aşırı yağmur nedeniyle beyne su gitmiş.

Kısa devre

 

Bunun sebepleri çoktur. Servisteki acemi elemanlar bile kurcalarken bir şeyleri denerken böyle bir soruna yol açmış olabilirler. Veya araçtaki başka bir soruna bağlı olarak oluşmuş olabilir.

İğnelerden bazıları kırılmış olabilir

 

Aracın kullanım tarzı veya ömrü ile ilgili veya başka sebeplerden iğnelerden bazısı iş görmez hale gelmiş olabilir.

Beyin elemanları çatlamış kırılmış

 

Sık el değmesinden, aracın kaza geçirmesinden veya başka sebeplerden beyin parçaları hasar görmüş.

Lehim yerleri aşınmış

 

Soğuk lehim yerlerinde aşınma var.

Korozyon

 

Belki yaşadığınız iklimden belki aracınızın vadesinin dolduğundan araç beyni aşınmış, paslanmış.

Peki ne yapacağız şimdi ?

Beyin arızası başka parçalara bağlı olarak oluşmuş olabilir. Bu parçaları da kontrol edip sorunlu ise değiştirmek gerekir.

Beyin arızasında kontrol edilmesi gereken parçalar:

 • Ateşleme bobinleri veya ateşleme modülü
 • DME Rölesi veya Ana Röle
 • Bujiler
 • Yakıt enjektörleri
 • Rölanti kontrol vanaları
 • TDC ve RPM referans sensörleri
 • Hava akışı veya kütle akışı ölçeri
 • Gaz kelebeği konum sensörü
 • Güç kaynağı
 • Topraklama

47 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Selamlar bende juke 1.5dizel 2013 arac var araba 2gun once hıcbir arıza ışıgı yanmadan kapı kilitledi start stop var aracta fakat şimdi calıstırdık akuyu degiştirdik akuden diye gosterge panelinde ne dortlu nedensinyal lambaları yanıyo ama dişardan sıkıntı yok sadece gosterge panelinden yanmıyo yardımcı olursanız sevinirim

 2. Merhaba
  Aracım 2008 1,5 dci symbol 155 bün km’de. Bir aydır yaşadığım bir sorun var. Özellikle sabah ya da 8-10 saat sonra ilk çalıştırmada araç önce bin devire yakın rölanti ile çalışıyor bu soğuk havada normal bir durum gibi fakat biraz sonra tuhaf bir sesle beraber rölanti dalgalanması olmaya başlıyor, bu ses ve rölanti dalgalanması ya 2-3 ı km civarı yol gidince ya da 1 km ye yakın yol gidip kenara çekiyorum rölanti hala bin devir civarında ve ses hala var stop ediyorum hararet yükselmemiş oluyor henüz,stop ettikten sonra tekrar marşa basıyorum rölanti 800 devir normal seyrine dönüyor ses ve rölanti dalgalanması olmuyor araç gayet stabil çalışıyor. Bu durum bazen stop ettikten 2-3 saat sonra oluyor bazen de olmuyor bazen sabah oluyor fakat 10 -12 saat sonra akşam olmuyor ama olmadığı zamanlar nadir. Bu durum sanki havalar soğuyunca daha belirgin oluyor. Bir ara 2-3 gün havalar sıcak oldu ve bu durum olmadı. Bilgisayrda hata kodu gözükmüyor, hatta Bilgisayara bağlarken rölanti dalgalanması oldu ustaya dalgalanma oluyor dedim pompa basınç değerleri normal seyrediyor dedi ekrana baktığımda nominal değer 23 gözüküyordu ve pompa basınç değeri de 23 dü. Enjektörlerin 3 ünün bakım ve tamiri yapılmıştı zaten. Ustalara beyin arızası olabilir mi diye sorduğum da bişey diyemediler. Beyinciye götürdüm dükkan yoğun olduğu için baktıramadım daha sonradan da gidemedim. Bu bahsettiğim sorn bir ay içinde sadece 4-5 kez olmadı.
  Olur olmadık arıza ışığı yanmıyor, rölantidd ya da seyir halinde stop etme yok, rölanti dalgalanması ve o tuhaf ses var ama silkeleme yok. Bahsettiğim tuhaf ses kabin içinde duyuluyor fakat kaputu açıp kulak verdiğimde duyulmuyor. Kafama takılan biraz yol gidip stop edip tekrar çalıltırınca dalgalanmanın ve sesin kaybolması
  Şimdşden teşekkürler

 3. Selamün aleyküm 2004 1.5 dci Renault clio aracım marş basıyor çalışmıyor araba bilgisayara cevap vermiyor usta beyin den olabilir dedi pompacı ve elektrik ci bakıyor ama arızayı bulamadılar araba çalışmıyor bu neden olabilir

 4. Ufuk cihaz arizayi görümuyorsa muhtemel ariza BEYINM

 5. Aracım 2003 pejo partner Kendiliğinden ayar işareti çıktı, farları açınca ve özellikle uzunları yakınca motor gücü düştü daha sonraki evrede hiç çalışmadı, farları yakınca stop etti bu neyden kaynaklanır!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir