Motor beyni arızası belirtileri

Yeni nesil araçları ECU denilen bir beyin yönetmektedir. Beyin sensörlerden aldığı verileri yorumlar ve gerekli talimatları ilgili yerlere ileterek aracın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Aracın her parçası gibi beyninin de arıza yapması ihtimali vardır ama araçta bir arıza varsa ilk olarak aracın beyni gelmemelidir. Araç beyninin arızalanması yüklü bir maliyet demektir ama üretim hatası veya ciddi kullanım hataları olmadan kolay kolay arıza yapmaz.

Bu nedenle bozulan bir araç için size beyin arızası derlerse ya hakikaten beyin arızası vardır veya problemin kaynağını çözemediklerinden hatayı beyne atmaktadırlar.

Bu yazımda motor beyni arızası nasıl anlaşılır, motor beyni arızası belirtileri nelerdir, bunlara değineceğim. Böylece araçtaki sorun hakikaten beyin arızası mı siz de bilgi sahibi olacaksınız.

Motor beyni arızası nasıl anlaşılır

En önemli işaret gösterge panelindeki motor arıza lambasının sürekli yanık kalmasıdır. Akü bağlantılarını söküp taksanız da, arıza kodunu sıfırlasanız da çare olmamaktadır, lamba sürekli yanmaktadır. Motor arıza lambasının yanmasının başka sebepleri de vardır ama bu işareti cebe koyuyoruz.

Arabanın sebepsiz yere stop etmeye başlaması. Bazen çalışmaması. Bu sorunun başka nedenleri de olabilir ama bunu da cebe koyuyoruz.

Yakıt pompası arızasında yaşanan şikayetlere benzer şikayetler var. (Şu yazımızı okuyabilirsiniz) Bunu da aklımızda tutuyoruz.

Aracınızda ateşleme sorunları yaşıyorsunuz. Hala beyin arızasından emin değiliz, bunların başka sebepleri de olabilir ama bunu da cebe koyuyoruz.

Aracınız eski performansını kaybetti, çekiş gücü yaşıyor, boğulma, rölantide dalgalanma, vuruntu gibi sorunlar var. Hala beyin arızası olduğundan emin değiliz ama bunları da aklımızda tutuyoruz.

Aracınız cep yakmaya başladı, yokuş aşağı giderken bile rampa tırmanır gibi benzin yakıyorsunuz. Bu sizi oldukça sinirlendirecektir. Bu şikayetlerin hepsi varsa artık ciddi ciddi beyin arızasından şüphelenebilirsiniz.

Fakat beyin arızasına ne sebep olabilir. Belleğinizi yoklayınız, son zamanlarda şunlara rastladınız mı ?

 • Aracınız sular altında kaldı mı, aşırı yağışa maruz kaldı mı, aşırı yağışlı bir beldede mi yaşıyorsunuz ? Bunlar araç beynine zarar vermiş olabilir.
 • Son zamanlarda beyinde ısınma, yanık kokusu gibi şeyler farK ettiniz mi?
 • Aracınız çalışmayınca takviye kablolarının ters uçlarıyla takviye yaptınız mı ?

Bunları düşünerek aracınızda beyin arızası olabilir mi tahmin edebilirsiniz.

Servise götürdüğünüzde arızayı tespit etme konusunda onların işi biraz daha kolay olacak. Arıza tespit cihazından beyne bağlanamıyorlarsa size direk “beyin arızası var” diyebilirler. Saydığım belirtiler de varsa hakikaten beyin arızası var demektir.

Peki beyne ne olmuş da arızalanmış olabilir. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz.

Beyne su kaçması

 

Sel veya aşırı yağmur nedeniyle beyne su gitmiş.

Kısa devre

 

Bunun sebepleri çoktur. Servisteki acemi elemanlar bile kurcalarken bir şeyleri denerken böyle bir soruna yol açmış olabilirler. Veya araçtaki başka bir soruna bağlı olarak oluşmuş olabilir.

İğnelerden bazıları kırılmış olabilir

 

Aracın kullanım tarzı veya ömrü ile ilgili veya başka sebeplerden iğnelerden bazısı iş görmez hale gelmiş olabilir.

Beyin elemanları çatlamış kırılmış

 

Sık el değmesinden, aracın kaza geçirmesinden veya başka sebeplerden beyin parçaları hasar görmüş.

Lehim yerleri aşınmış

 

Soğuk lehim yerlerinde aşınma var.

Korozyon

 

Belki yaşadığınız iklimden belki aracınızın vadesinin dolduğundan araç beyni aşınmış, paslanmış.

Peki ne yapacağız şimdi ?

Beyin arızası başka parçalara bağlı olarak oluşmuş olabilir. Bu parçaları da kontrol edip sorunlu ise değiştirmek gerekir.

Beyin arızasında kontrol edilmesi gereken parçalar:

 • Ateşleme bobinleri veya ateşleme modülü
 • DME Rölesi veya Ana Röle
 • Bujiler
 • Yakıt enjektörleri
 • Rölanti kontrol vanaları
 • TDC ve RPM referans sensörleri
 • Hava akışı veya kütle akışı ölçeri
 • Gaz kelebeği konum sensörü
 • Güç kaynağı
 • Topraklama
4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz