Rot balans ayarı ne kadar

Rot balans ayarı ne kadar

Rot balans ayarı ne kadar

Rot ve balans ayarı  yapılması zorunlu bir işlemdir. Tüm araçlarda yapılması gerekmektedir. Düzenli bir zaman aralığı yoktur. Bu tamamen aracın nasıl kullanıldığı ve nerede kullanıldığı ile alakalı bir durumdur. Araçların ön sistemini kapsamaktadır.

Çukura girmeniz, sert manevralar ve bakımın daha önceden eksik yapılması bu ayarların yapılmasını isteyecektir. Serviste veya dışarıda herhangi bir ustadan yaptırmanız fark etmez. Çok kısa sürede yapılabilecek ayarlardır. Tabi bu ayarları yaptırmadan önce ne olduklarını ve nasıl yapıldığını bilmeniz işlem yapılırken doğru şekilde yapılıp yapılmadığını izlemenize olanak tanıyacaktır.

Rot Ayarı Nedir? Balans Ayarı Nedir?

Bu iki ayar birbirinden farklıdır. İkisinin birlikte telaffuz edilmesi aynı ayar olduğu hissini doyurabilir. Ancak ikisi de farklıdır. Rot ayarı için araç hava kaldırılmalıdır. Kaldırılan aracın lastikleri ile aks arasında ki bağlantıya bilgisayar ayarı ile durumu nasıl olduğu kontrol edilir. Bu ayarın eşit hale getirilmek için tekerleklerin açısına ayar verilir.

İki lastik arasındaki mesafe aynı noktaya geldiğinde sağlaması usta tarafından bir metre ile yapılabilir. Lastiklerin aynı açı ile aynı mesafede paralel bir şekilde hale gelmesi işlemin doğrulanmasını sağlayacaktır.

Balans ayarı içinse lastikler araçtan sökülmelidir. Sadece ön lastikler için değil tüm lastikler için yapılması gereken bir ayardır. Lastiklerin ve jant nedeniyle ağırlık merkezinin düzenlenmesi için yapılır. Bunun için bir bilgisayar programında yararlanılmaktadır. Lastik hızlı bir şekilde döndürülmeli ve ağırlık merkezi bulunmalıdır. Program hangi noktaya ağırlığın eklenmesi veya çıkarılması gerektiği konusunda bilgi verecektir.

İşlem Fiyatları Ne kadardır?

Rot ve balans ayarları işlem fiyatları tahmin edilen kadar pahalı değildir. Hatta çok uygun bir şekle yapan kaliteli ustalar bulunmaktadır. Balans ve Rot ayarları işlem başına ikisi için toplam 80 TL alınmaktadır. Bu fiyat aracın markasına ve modeline göre farklı olabilir. Servise gittiğinizde ise bundan daha yüksek ücret sizlerden talep edilebilir. Verip vermemek tamamen size kalmıştır. Maliyet bazı durumlarda 150 ile 200 TL’ye kadar çıkabilir. Bu yapılacak işleme ve değiştirilecek bazı parçalara göre farklılık gösterecektir.

Rot  Ayarı ve Balans Ayarı yapılmazsa ne olur?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu ayarların belirli bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Ancak verimli bir sürüş için ön takımınızda çekme olduğunda veya ses geldiğinde hemen yaptırmanız tavsiye edilir. Bu sistemler basit bir mantıkla araç konforu için çalışmaktadır. İyi bir sürüş için ayarlarının doğru yapılması önemlidir.

Basit bir örnekle ne zaman bakım yapılması gerektiğini anlatalım. Hepimiz yolda düz bir yerde tabi ki ellerimizi anlık olarak direksiyondan çekeriz. Eğer o anda araç sağa veya sola doğru kayma yapıyorsa bu ayarların zamanı gelmiş demektir. Ayrıca yüksek hıza çıkıldığı anda titreme yapılırsa da değişiminin yapılması gerekiyor. Bakımın doğru kişiler tarafından yapılması ücretinden daha önemlidir. O nedenle dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz