Mazot basınç müşürü arızası nasıl anlaşılır

Mazot basınç müşürü yakıt rayı basınç sensörü olarak da adlandırılır ve  genellikle yakıt rayının ortasına yakın bir yerde bulunur. Motor kontrol ünitesine (ECU) bağlıdır. Bu parça  yakıt deposunun içinde veya üzerinde bulunan yakıt deposu basınç sensörü ile karıştırılmamalıdır.

Mazot basınç müşürü ne işe yarar ?

Bu sensörün görevi, yakıt rayı içindeki yakıt basıncını takip etmektir. Sensörün algıladığı veriler ECU’ya iletilir. ECU bu verileri analiz ederek  yakıt enjeksiyonlarının zamanlamasını ve enjeksiyon miktarını ayarlar. Bu işlem motordan en az yakıtla en fazla verimi alabilmeyi sağlar.

Mazot basınç müşürü ECU’ya yanlış veriler iletip yanma odasına gereğinden fazla yakıt enjekte edildiği takdirde aracın yakıt sarfiyatı artacağı gibi emisyonlarla ilgili parçaların ömrü azalır. Ayrıca egzozdan daha fazla çevreye zararlı gaz atılır.

Mazot basınç müşürü arızası nasıl anlaşılır

Mazot basınç müşürü bozulursa ECU hesaplamaları doğru yapamaz ve aşağıdaki arıza belirtileri görülür

Motor arıza lambasının yanması

Mazot basınç müşürü bozulursa veya kablosu yerinen çıkarsa motor arıza lambası yanar. Bu lamba ECU’da motoru etkileyen bir sorun tespit edildiğinde yanmaktadır. Bu lambanın yanması her zaman motorun kendisinin arızalı olduğu anlamına gelmez, sensörlerden biri arızalı olursa da yanar.

Arıza tespit cihazı ile tarama yapıldığında P0190, P0191, P0192, P0193 ve P0194 kodlarından birisi varsa mazot basınç müşürü arızası olabilir.

Motorun zor çalışması

Mazot basınç müşürü arızalıysa ECU motora doğru miktarda yakıt göndermeyecek bu da marş basınca aracın çalışmamasına veya zor çalışmasına yol açacaktır.

Aracın hızlanamaması

Gaz pedalına bastığınızda ve araç olması gerektiği gibi hızlanmıyorsa bunun sebeplerinden birisi mazot basınç müşürü arızası olabilir.

Motor kontrol ünitesi sinyali yakıt sistemine düzgün şekilde iletemiyor çünkü sensörden yanlış bilgi alıyor olabilir. ECU motorun ihtiyaç duyduğu yakıt gereksinimini doğru hesaplayamazsa motora gereği kadar yakıt gitmez, dolayısıyla hızlanma sorunları yaşanır.

Aracın stop etmesi

Mazot basınç müşürü bozuksa araç seyir halindeyken veya rölantide stop edebilir. Bu durumun araç kullanmayı tehlikeli hale getireceğinden vakit kaybetmeden servise gitmek gerekir.

Yakıt harcamasının artması

Mazot basınç müşürü  olması gerektiği gibi çalışmadığında aynı kilometre için daha fazla mazot yaktığınızı fark edeceksiniz.

Yorumlar
5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz