Mazot pompası arızası belirtileri

Mazot pompası arızası belirtileri

Mazot pompası arızası belirtileri

Mazot pompası arızası belirtilerine değinmeden önce mazot pompası nedir, benzin pompasından bir farkı var mıdır, ne işe yarar, nerede bulunur gibi konularda ön bilgilendirme yapacağım.

Mazot pompası benzin pompasından daha dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır

Önce benzinli araçlar ile dizel araçlardaki önemli bir farka değineyim. Benzin uçucu ve kolay ateşlenen bir madde iken mazot daha ağır ve kalın bir yakıttır. Benzin kadar kolay ateşlenmez.

Benzinli araçlarda ateşleme için buji vardır. Dizel araçlarda ise buji yoktur havanın basınçla sıkıştırılıp ısınması gerekir. Sıkıştırılmış ve ısınmış hava ile yakıt birleşince ateşleme gerçekleşir.

Mazot pompası, benzin pompasına göre daha dayanıklı imal edilir. Çünkü hava sıkıştırmasından kaynaklanan aşırı ısının üstesinden gelmesi gerekir.

Mazot pompası ne işe yarar

Mazot pompasının işlevi genel olarak yakıtı motora göndermektir. Ama detaya inince bu karmaşık parçanın kritik görevleri olduğunu anlayabiliriz. Yakıt pompası yakıtın miktarını ölçer, basıncını yükselterek silindire ateşleme sırasına göre eşit dağıtır. Bu işlemi zamanında yapmak, püskürtmeyi çabuk başlatıp çabuk bitirmek üzere tasarlanmıştır. Çok önemli bir parçadır. İşlevlerine bakarak bu parçanın sorunlu çalışmasının fazla yakıt harcamaktan, arabanın durduk yere stop etmesine kadar bir çok soruna yol açacağı anlaşılabilir.

Mazot pompası nerede bulunur

Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte yakıt deposu ile motor arasında, bir yerde bulunur. Çoğu araçta arka koltuğun altında bulunmaktadır. Bu nedenle bu parçaya ulaşmak için arka koltuk sökülmektedir.

Mazot pompası neden arızalanır

Normal kullanım ömrünü saymazsak bu parçanın vadesinden önce bozulmasının birkaç yaygın sebebi vardır.

Az yakıtla dolaşmak: Bazıları aracın deposunu doldurmak yerine sürekli 10 TL’lik 20 TL’lik yakıt alarak aracı kullanırlar. Mazot pompasını bozan en yaygın sebeplerden biri budur. Çünkü sürekli deponun dibindeki az yakıtla aracı kullanırsanız hem dibinin pisliği hem az yakıtın daha çabuk ısınması hem de yakıt ayarlamada parçayı sürekli zorlaması nedeniyle mazot pompasının ömrünün çabuk dolmasına yol açarsınız. Şöyle yapabilirsiniz. Ekonomik sebeplerle bir kerede çok yakıt alamıyorsanız, deponuz hep yarı dolu olsun, siz yine kısa aralıklar azar azar mazot alın. Bir de ucuz diye kalitesi yakıt satan yerlerden mazot almak bu parçanın ömrünü çabuk bitirir.

Sıkça motor arızası yaşamak: Motor arızasının çok sebebi vardır. Bazı araçların motoru çeşitli sebeplerle sık sık arıza yapmaktadır. Nedeni ne olursa olsun her motor arızası mazot yakıt pompasını yıpratır. Bu parçayı vücuttaki kalp gibi görebilirsiniz. Nasıl ki böbrek hastalıkları, tansiyon, şeker ve kolesterol hastalıkları kalbe vuruyor, her motor arızası da mazot pompasının çalışmasına etki eder.

Yani aracınızda yaşadığınız bir çok sorun mazot pompasının ömrünü kısaltır. Herhangi bir arızayı ihmal ederseniz bu ilerde mazot pompasının arızalanmasına yol açabilir.

Ani hızlanmalar: Her kişinin araba kullanma tarzı farklıdır. Aniden gaza yüklenmek (gençlerin çok sevdiği şey) turboyu uzun sürede devrede tutmak mazot pompasına daha çabuk arıza yaptırır.

Mazot pompası arızası nasıl anlaşılır

Mazot pompası arızalanınca motor çalışmayabilir. Bunun sebebi mazot pompası arızası mıdır, marş sisteminde mi arıza vardır, bunu anlamak için deneyimli bir kulağınız olmalıdır. Aracınızı sessiz bir yerde iken çalıştırmayı deneyin. Mazot pompası arıza yaptıysa marşa bastığınızda pompanın devreye girdiğini gösteren sesi duyamazsınız. Deneyimli kişiler bunu anlayabilir.

Mazot pompası arızalandığında motor çalışabilir ancak, geç çalışabilir, rölantide dalgalanma, stop etme, hızlanama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Mazot pompası arızası belirtileri

Motorun çalışmaması: Kontak açıldığında mazot pompası bir iki saniye çalışır ve basınç oluşturur. Marşa basıldığı anda bu basıncının etkisi ile motor yakıtı gönderir ve aracın çalışması sağlanır. Mazot pompası bozulduğunda araç çalışmaz ve sadece boş marş sesi duyulur. Bunu yukarıda açıklamıştık. Geç çalışma sorunu da olabilir.

Rolantide dalgalanma: Mazot pompası arızalanırsa yakıtı iyi ayarlayamayacaktır. Bu aracın hızını, gücünü elbette etkileyecektir. Aracını can çekişiyor gibiyse stop etme eğilimi gösteriyorsa mazot pompası arızalı olabilir.

Tekleme, stop etme: Aracın teklemesi gaz yememesi, boğulması, stop etmesi mazot pompası arızasından kaynaklanabilir.

Güçten düşme, hızlanma sorunları: Yakıt ayarlanamadığı zaman bu tür sorunlar yaşanacaktır.

Siyah duman: Mazot pompası, silindire gidecek yakıtı ayarlar. Bu ayarlama iyi yapılmazsa sağlıklı bir yanma olmaz ve egzozdan siyah duman çıkar.

Fazla yakıt harcanması: Son zamanlarda mazot çabuk bitiyorsa ve aracınızda yukarıdaki belirtilere rastlıyorsanız mazot pompasına baktırın.

Motordan ses gelmesi: Bunu anlamak için de deneyimli bir kulak gerekir. Mazot pompası arızalıysa çalışırken daha tiz bir ses çıkaracaktır.

Yüksek devirde ve yakıt azken bu tür sorunları yaşamak: Yukarıdaki belirtiler yüksek devirde ve yakıt azalınca daha belirgindir.

Not: Bazen direk yakıt pompası arızalanmasa da sigortasında yada rölelerinde sorun yaşanabilmektedir. Sigorta kutusunun bu durumlarda gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

59 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 4 sene önce

    mercedes citan aracımın mazot pompasını 2 ay önce değiştirdim. yeni ve orijinal ürün takıldı. kontağı açtığımda (marşa basmadan) biraz çalışıp duran mazot pompası hiç durmuyor ve devamlı çalışma sesi geliyor. mazot pompasının sesi motor çalışırken de biraz yüksek ve dalgalanma şeklinde artıp azalıyor hiç kesilmiyor. Bunun dışında aracın çalışma ve performansında hiç bir sorun yok. Serviste depo söküldü ve herhangi bir arıza tespit edilmedi. mazot pompasına (depoya takılıyken) dışarda aküyle elektrik verildi sorunsuz çalışıyor ve biraz çalıştıktan sonra otomatik duruyor ancak araca bağladığımızda devamlı çalışıyor.

  2. Aracim renault FLUANS dizel previlaj 164.000 km aracim bazan anı hızlanıyor hemen kontrol altına alıyorum, düzeliyor bezen da ekranda motor ariza lambası yanıyor, bazanda EPD ‘YI KONTROL ETIRIN yazıyor ariza lambaları kapatıp açınca sönerse araç rahatlıyor hiç birşey olmamış gibi yola devam ediyorum 3 pompacı arkadaşa gösterdim bilgisayarda ariza göstermiyor ne yapmam lazım lütfen desteğinizi bekliyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir