Amortisör değişimi işçilik ücreti ne kadardır

Amortisör değişimi işçilik ücreti ne kadardır

Amortisör değişimi işçilik ücreti ne kadardır

Amortisör sistemleri araçların ön kısmında bulunan ve rahat manevra kabiliyeti sağlamasına yardımcı olan parçalardır. Aynı zamanda araçta seyahat ederken amortisörlerin esnemesi sayesinde rahatlıkla ufak tefek çukurların darbelerinin emmeye yaramaktadır. Araçların ön takım olarak isimlendirilen bölümünde en önemli parçaların başında gelmektedir. Her araçta farklı çeşitleri bulunsa da temel olarak hepsi aynı işi yapmaktadır. Hem sağ hem de sol tekerin hemen arkasında bulunmaktadır. Bunlar motor kaputunun içinde ve aks ile birleşiktir.

Çok aşırı kullanımlarda çok fazla ses yapabilmektedir. Ayrıca direksiyon ile manevra yapıldığında küt sesi geldiği bazen rastlanmaktadır. Ülkemizde ki yolların halini bildiğimiz için bu sorunla sıklıkla sanayiye gideriz. Yeni yapılsa dahi gerektiğinde sürekli olarak değiştirmek gerekiyor. Tamir işlemi esnasında sadece amortisörlerin değiştirilmesi yeterli olmayacaktır.

Amortisör Değişiminde Kullanılacak Parçalar

Bu değişim için sanayiye gittiğinizde tek bir parça değiştirerek işlemi yerine getiremezsiniz. Bunu yapabilmek için amortisör sistemleri ile birlikte aksır rotu ve takozlarında değişmesi gerekiyor. Bu üçlüyü bir takım olarak düşünebilirsiniz. Hepsini farklı fiyatları ve amaçları bulunmaktadır.

Amortisör fiyatları 150 TL ile 250 TL arasında araç göre farklılık göstermektedir. Daha lüks araçlarda fiyat aralığı daha yüksek olabilir. Askı toru denilen sistemin fiyat aralığı 40 TL ile 50 TL arasındadır. Takoz sistemi amortisörlerin yerine oturması açısından önemlidir. Bunun fiyatları ise 75 TL ile 90 TL arasında değişmektedir. Kaba bir hesap yaptığımızda bu değişikliğin ortalama para fiyatları 600 ile 700 TL arasında değişecektir. Tabi bu genel olarak bir fiyatlamadır. Net bir bilgi almak için ustanızdan bilgi almanız doğru olacaktır. Ayrıca bu fiyatların arasında işçilik ücretinin olmadığını etkileyelim.

Amortisör işçilik ücreti gideceğiniz ustaya ve aracın zorluğuna göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genelde büyük bir sorun yoksa değişim için 50 TL ile 100 TL arasında işlem ücreti alınmaktadır. Dediğimiz gibi bu araca ve gideceğiniz ustaya göre farklılık gösterebilir. Bazı araçların sistemleri biraz zor olduğu için farklı fiyatlar verilmektedir.

Amortisör Değiştirilmezse Ne Olur?

Belirli bir masraf mutlaka olacaktır. Aracın sürüş konforunun sağlanması ve büyük bir sorunun yolda seyahat ederken oluşmaması için bu değişiklik mutlaka yapılmalıdır. Tabi değiştirme olmazsa sürekli bir ses duyulacak ve hatta yolda direksiyon ile ilgili problem yaşanabilecektir.

Gerekli işlemi yaparken gideceğiniz ustalar uygun fiyatlar ile işlem yapabileceklerini ancak bunun için orijinal ürün olmadığı daha basit ürünler ile değişimi yapabileceklerini söyleyebilirler. Sizlere tavsiyemiz kesinlikle aracınız için en iyi parça değişimini yapmanız olacaktır. Kaliteden vazgeçmemek başlangıçta pahalı bir işlem gibi gelecek olsa da sizin ve arabada seyahat edeceğiniz diğer insanların hayatından daha değerli olmayacaktır. O nedenle güvenilir bir ustaya giderek veya aracın servisine giderek değişim işleminizi yapmanız gerekiyor.

35 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir