Yağ filtresi fiyatı

Yağ filtresi fiyatı

Yağ filtresi fiyatı

Yağ otomobilin motor aksamı için çok önemlidir. Parçaların sürekli olarak sürtünme nedeniyle daha hızlı aşınmasının önüne geçmesi için kullanılmaktadır. Bu yağın motor içinde sürekli devir edilmesi nedeniyle kirlenme ihtimali bulunmaktadır. Kirlenmenin önüne geçmek içinse motora entegre bir şekilde çalışan yağ filtresi yerleştirilmektedir. Bu filtre ile motor yağı düzenli bir şekilde temizlenerek görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle yağ filtre bakımı düzenli olarak yapılmaktadır. Bu parçanın değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde herhangi bir parça ile değiştirilmesi ve yerine farklı bir parça takılması mümkün değildir. Olması gereken yedek parça ile değiştirilmelidir.

Fiyatı merak edilen bir parçadır. Günümüzde çok büyük ve küçük olarak değişen çok sayıda araç ve motor bulunduğu için yağ filtreleri de bu nedenle fiyat bakımından farklılıklar göstermektedir. Ancak basit bir parça olduğu için fark ne kadar yüksek olsa da 10 TL ile 75 TL arasında fiyatlar değişmektedir. Unutmadan ekleyelim bu sadece filtre fiyatıdır. Bu filtrenin bulunduğu yağ filtre kütüğünün bozulması halinde ödemeniz gereken miktarın fiyatı otomatik olarak artacaktır. O nedenle işlemi yaptırırken iyi bir ustaya gitmeniz size net bir fiyat vermesi ve filtrenin doğru şekilde değiştirilmesini sağlayacaktır. Yanlış bir parçanın koyulması ve araca gerekli özenin gösterilmemesi büyük bir sorun teşkil edebilir.

Yağ Filtresi Ne Zaman ve Nasıl Değişir?

Yağ filtresi kullanılan araca göre değişiklik göstererek genelde yağ değişimi ile birlikte yapılması her zaman tavsiye edilmektedir. Yani bir aracın kilometresi 10 bin ile 20 bin arasında değiştiğini varsayarak bu filtrenin de aynı kilometrede kullanıldığında değiştirilmesi doğru olacaktır. Hem filtre hem yağ aynı anda değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede aracın performansında herhangi bir düşüş yaşanmadan yola devam edebilirsiniz. Birisi değiştirilip diğeri değiştirilmezse değişimin doğru noktayı oluşturmayacağını söyleyebiliriz. Değişimin nasıl yapılacağını ise işin ustalarına bırakmak doğru olacaktır.

Yağ filtresi marka ve modele göre farklı noktalarda bulunabiliyor. Bazı araçlarda motorun alt kısmında yer alırken bazı kısımlarda ise yanda bulunabiliyor. Bazıları çok basitçe değiştirilebilir ancak bazıları için aracı kaldırmak gerekebilir. Basit bir parça gibi gözükse de motor için hayati öneme sahip olan yağın temizlenmesine yardımcı olduğunu unutmayın. O nedenle değişimini aksatmamanız gerektiğini unutmayın. Yağ filtresi doğru çalışmazsa aracın içinde ki yağı gerekli şekilde temizleyemez ve bu nedenle yağın içerisinde kalan tanecikler motor yatağını ve bloğunu çizmeye başlayacaktır. Bu da motor kısmına önemli bir zarar verecektir. Bu süreç ne kadar uzun süre devam ederse motorun ömrü o derece kısalacaktır. Bu nedenden dolayı yağ seviyesi de düşecektir. Tüm bu gelişmeler sonucunda aracın performansı düşecek ve gerekli motor verimini alamayacaksınız. Bu nedenlerden dolayı filtre değişimini düzenli aralıklar ile yapmanız da fayda var.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir