Honda Civic Triger zinciri fiyatı

Honda Civic Triger zinciri fiyatı

Honda Civic Triger zinciri fiyatı

2006 model öncesi Honda araçlarda triger kayışı, 2006 ve sonrasında ise triger zinciri bulunmaktadır. Triger kayışının değişim maliyeti, triger zincirine göre biraz daha düşük olsa da triger zinciri de daha uzun ömürlü olduğu için avantajlıdır. Bkz. Honda Civic triger zinciri kaç km de değişir ?

Kayış yerine zincir veya zincir yerine kayış kullanma seçeneği olmadığı için triger zinciri bozulursa yine zincir ile değiştirmek gerekmektedir.

Triger zinciri tek başına değil set olarak değiştirilir ve bu da değişim maliyetini artırmaktadır. Triger zinciri değişimi yaklaşık 4-5 saat süren bir işlem olması ve biraz da maharet istemesi nedeniyle  istenilen işçilik ücreti, triger zincir seti fiyatından fazla olabilmektedir.

Triger zinciri setinde aşağıdaki parçalar bulunur:

 • Triger zinciri,
 • Yağ pompa zinciri,
 • Palet takımı,
 • Eksantrik dişlisi,
 • Krank dişlisi,
 • Eksantrik gergi kütüğü
 • Yağ pompası

 Honda Civic Triger zinciri fiyatı

Honda Civic Triger zinciri fiyatını birkaç unsur belirlemektedir:

 • Triger zinciri değişimi Honda yetkili serviste yapılacak ise sıradan bir tamir servisine göre 1,5 ila 2 kat fiyat farkı olabilmektedir. (Periyodik bakım ücretleri de yetkili serviste, piyasaya göre biraz daha pahalıdır)
 • Yetkili serviste Honda’nın orijinal triger zinciri seti ile değişim yapılacaksa, diğer markaların Honda Civic için ürettiği triger zinciri setlerine göre daha fazla ücret istenilmektedir.
 • Eğer değişim Honda yetkili servisi dışında yapılacaksa işçilik ve parça ücreti değişkenlik gösterebilmektedir. Triger zinciri değişimi “ustalık” gerektirdiğinden bazı ustalar diğerlerine göre daha fazla para isteyebilmektedir.
 • Ustanın elinde çıkma triger zinciri seti var ise parça maliyetinde ciddi indirim olabilmektedir.
 • Honda Civic modelleri arasında da triger zinciri parça fiyatında az da olsa fiyat farkı vardır.
 • Triger zinciri markaları arasında fiyat farkı bulunmaktadır.
 • Yan sanayi ürün olursa kalitelilere göre epey ucuz olmaktadır.

Buna göre araştırmamız neticesinde Honda Civic Triger zinciri fiyatları yaklaşık olarak aşağıdaki şekildedir:

 • Yetkili Honda servisinde orijinal Honda triger zinciri ile değişim yaparsanız 5000  TL parça fiyatı, 5000 TL işçilik fiyatı olacaktır.
 • Yetkili Honda servisinde orijinal olmakla birlikte fiyatı uygun diğer markaların ürettiği triger zinciri ile değişim yapılırsa 3000 TL parça fiyatı 5000 TL işçilik fiyatı olacaktır.
 • Sıradan bir Honda servisinde kaliteli triger zinciri markalarından biri ile değişim yapılırsa 2000-3000 TL parça fiyatı ve 2500-3000 TL işçilik fiyatı olacaktır.
 • Sıradan bir Honda servisinde çıkma veya yan sanayi ürün kullanılırsa 1000 TL fiyatı ve 2000-3000 TL işçilik fiyatı olacaktır.

Yukarıdaki fiyatların resmi fiyatlar olmadığını, bilgi vermek için hazırladığımız yaklaşık fiyatlar olduğunu belirtmek isteriz.

Honda Civic Triger zinciri değişimi nasıl anlaşılır ?

Eğer aracınızdaki sesleri dinleyen biri iseniz triger zincirinin değişmesi gerektiğini birkaç kritere bakarak anlayabilirsiniz.

Triger zinciri, periyodik bakımlarda değiştirilen bir parça değildir, sorun çıkarana kadar değişmesine gerek yoktur.

Triger zincirinin değişmesi gerektiği araçtan gelen metal sesinden anlaşılır. Bu metal sesi farklı ifadelerle tarif edilmekle birlikte şıkırtı, tıkırtı ve çınlama benzeri sesler geliyorsa triger zincirinden şüphelenmek gerekir.

Soğuk günlerde ve sabah saatlerinde bu ses artacaktır. Çünkü motor yağının akışkanlığı soğukta azalır ve yeterince yağlanmayan parçalar ses yapar. Araç ısınınca ses bir miktar azalabilir.

Her ne kadar triger zincirine bir ömür biçilmediyse de 130 bin-150 bin kilometreden itibaren triger zinciri ile alakalı sorunlar yaşanabilir.

Triger zincirinin çabuk arızalanmasının sebebi nedir ?

Triger zinciri motor yağı ile yağlanır, ekstradan bir bakıma ihtiyaç duymaz. Motor yağı değişimi zamanında ve uygun vizkozitede bir yağ ile değişirse triger zinciri ile alakalı olarak kolay kolay sorun yaşamazsınız. Honda Civic aracınızın bakımlarını yetkili serviste yaptırıyorsanız triger zinciri uzun süre idare edecektir.

Triger zincirini üç şey bozar:

Birincisi motor yağı değişimleri sahte yağ ile yapılıyorsa her sene değişim yapsanız dahi triger zinciri seneden seneye yıpranır. Ülkemizde motor yağının sahteciliği yapılmaktadır. Bu nedenle ucuz periyodik bakım yapan yerlerde hangi yağ ile değişim yapıldığına dikkat edilmelidir.

İlgili yazı: Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

İkincisi periyodik bakımların süresini uzatma alışkanlığıdır. Senede bir değişecek motor yağını 1,5-2 senede değiştirdiğinizde motor yağı kirlenir ve yeterince işlev göremediği birkaç ayda triger zincirini birkaç senelik yıpratır.

İlgili yazı:Honda civic Periyodik bakım tablosu

Üçüncüsü ise uygun olmayan viskozitede motor yağı kullanmaktır. (Sahte yağlar bu konuda daha tehlikelidir) Gereğinden ince veya kalın yağ kullanıyor olmak sadece triger zincirini değil diğer motor parçalarını da kısa sürede yıpratmaktadır.

Triger zinciri neden ses yapar ?

Triger zincirinin parçaları birbiriyle temas halinde olup yeterince yağ var ise parça hareketleri aşınmaya neden olmaz.

Motor yağının kirlenmesi veya eksilmesi parçalardaki sürtünmeyi artırır ve parçalar aşınır. Parçalar aşınınca aralarında boşluklar oluşur ve ses bu boşluklar nedeniyle oluşur.

Motor yağı eksikliği veya kirlenmesi ayrıca parçaların aşırı ısınmasına ve buna bağlı olarak uzamasına ve genleşmesine neden olacağından bu da ses yapmaktadır.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir