Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Liqui Moly motor yağı, piyasadaki birkaç kaliteli üründen biridir. Ancak ürünü yetkili satış noktasından satın almadığınızda orjinali yerine sahtesi ile karşılaşabilirsiniz.

Günümüzde ticaret seçenekleri oldukça fazladır. Eskiden yurt dışında üretilen bir ürünü Türkiye distribütörü ithal eder ve oradan yerel mağazalara, bayilere dağılırdı. Şimdilerde ise paralel ithalat veya Aliexpress gibi yurt dışı bağlantılı internet sitelerinden toplu alım yapıp yurt içindeki perakende satış noktalarına makul bir karla satmak gibi alternatif ticaret seçenekleri gelişmiştir.

Ticaret seçeneklerinin artması ticarette sahteciliği de artırmaktadır. Liqui Moly ürünlerindeki sahtecilik başlıca iki şekilde yapılmaktadır.

Birincisi;

Liqui Moly motor yağı sadece Almanya’nın Ulm kentinde üretilmektedir. Fakat Uzakdoğu ülkelerinde taklitleri imal edilmektedir. Bunları toptan olarak internetten sipariş edip yurt içindeki satıcılara satmak mümkündür.

İkincisi;

Yurt içi veya dışı piyasadan 50 ila 200 litrelik metal tanklarla baz motor yağları satın alıp bunları boşalmış Liqui Moly bidonlarına doldurmak suretiyle tüketicilere internetten satan firmalar vardır.

200 litrelik tanklar halinde toptan satılan motor yağları katkısız olduğu için ucuzdur ve bidonda satılan orijinal ürüne göre niteliği zayıftır.

Sanayiye motor yağı değişimi için gittiğinizde boş bidonu eve götürmüyorsunuzdur. Aynı şekilde kamu araçlarında kullanılan motor yağlarının boş bidonlarına ne olduğunu takip eden bir merci de yoktur. İşte o bidonları piyasadan toplayıp içine ucuz motor yağı koyup Liqui Moly diye satanlar bulunmaktadır.

Liqui Moly maden yağının özelliği nedir ?

Alman malı olan Liqui Moly motor yağının diğer motor yağlarından ayırıcı özelliği sıvılaştırılmış molibden disülfit içermesidir. Bu maddenin özelliği motor yağının yağlama kalitesini artırarak zorlu koşullarda ve yağ eksiltmesi durumunda dahi motor yağının işlevini devam ettirebilmesini sağlamasıdır.

Molibden disülfit maddesi ilk kez 1. Dünya savaşında Alman savaş uçaklarının motorlarının motor yağlarında kullanılmıştır. Bu uçakların yakıt tankları isabet alsa dahi uçaklar hemen düşmüyor, pilotlar uçağı yere indirene kadar sistem kendini idare edebiliyordu.

Liqui Moly firması hakkında

Liqui Moly firması Almanya’nın Ulm kentinde 1957 yılında kurulmuştur. Motor yağı haricinde şanzıman yağı ve başka servis ürünleri de üretmekte 120 ülkeye satış yapmaktadır. Firma 2018 yılında Würth grubunca satın alınmıştır.

Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Motor yağının farklı viskozitede kullanılması bile motora zarar vermekte iken sahte Liqui Moly motor yağı kullanmak motorunuza daha fazla zarar verecektir.

Maalesef üretici firma, müşterileri ürünlerinin sahtesi ile gerçeğini ayırt edebilsinler diye ürün kutusuna hologram, işaret, çıkartma vs. türü bir şey eklememiştir. Yani ürünün orijnalini bilmiyorsanız, sahtesi ile gerçeğini ayırabileceğiniz pratik bir yöntem bulunmamaktadır.

Bununla birlikte firmanın sahteciliği önlemek adına aldığı tedbirler de vardır.

Örneğin, Liqui Moly  motor yağları sadece Almanya’nın Ulm kentinde üretilir. Başka ülkede üretilmez. Bu da sahteciliği zorlaştırmaktadır. Ayrıca ürün kalitesinin her üründe aynı olmasını sağlamaktadır.

Diğer bir husus da 1987’den beri Liqui Moly’nin aynı bidon tasarımını kullanmasıdır. Böylelikle tüketicilerde bir göz aşinalığı oluşmuştur.

Liqui Moly motor yağının orjinali ile sahtesini ayırmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Satıcıyı tanıyın

Liqui Moly’nin Türkiye’deki yetkili satış noktaları Liqui Moly’nin resmi internet sitesinde yer almaktadır. Bu listeye https://liquimoly.com.tr/yetkili-satis-noktalari/#1570364386928-00dcb005-3626 bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden Liqui Moly satışı yapan firmaların bu listede olup olmadığına bakınız. Yerel dükkanlar için de aynı şey geçerlidir.

Liqui Moly motor yağları ayrıca Metro Toptancı Marketi zincir mağazalarında satılmaktadır.

Ürünü buralardan alırsanız orjinalini alırsınız. Bir yerden satın aldığınız Liqui Moly motor yağını bu satış noktalarına götürerek orjinalliğini teyit ettirebilirsiniz.

Kapağına bakın

Liqui Moly bidonlarının kapağı hep siyah renktedir. Kapak kaliteli plastikten yapılmıştır ve leke, gölge vs. bir kusur bulunmaz.

Kapağın daha önceden açılmamış olmasına dikkat ediniz.

Bidonun görünümü

Tabiri caizse Liqui Moly bidonu kaliteli malzemeden ve gıcır görünümlü olmalıdır. Ezik veya rengi atık olmamalıdır. Bidona etiket ve çıkartma basmak sahteciler için kolay bir iştir. Ama genellikle detaylı bir inceleme yapıldığında etiket bilgilerinde bir foya veya çelişkili bilgi bulunabilmektedir.

Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Dolum tarihi

Liqui Moly dolum tarihi bidonun altında yer alır. Ay ve yılın son iki rakamı olmak üzere 4 rakamdır. Sahte Liqui Moly bidonunda bu bulunmayabilir veya absürt bir tarih yazabilir.

Fiyat sahte Liqui Moly’yi tespit etmek için bir kriter değildir. Sahteleri de orjinalleri fiyatına satılmaktadır.

38 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir