Honda Civic FD6 triger kayış mı zincir mi ?

Honda Civic FD6 triger kayış mı zincir mi ?

Honda Civic FD6 triger kayış mı zincir mi ?

Honda’nın çok tutulan Honda Civic FD6 kasasında triger kayışı mı yoksa triger zinciri mi kullanıyor merak edenler bulunmaktadır.

Aynı soru Honda Civic’in FB7 ve FC5 kasaları için de sorulduğu için bu makalede bunlara da cevap verilecektir.

FD6 ne demek ?

Honda firması ürettiği otomobillerin tasarımını yeniledikçe, her yeni yasaya ayrı bir kod vermektedir. 2007 ile 2012 yılları arasında üretilen  Honda Civic sedan modellerinin kasa kodu NLA FD6 olup (ruhsatta böyle yazar) bu araçlara kısaca FD6 denmektedir.

Kasanın FD6 olduğunu bilmek yedek parça konusunda sürücünün işine yaramaktadır.

Honda’nın her kasası efsane kasa olmaya aday olmakla birlikte FD6 kasa Honda Civic araçlar birçokları tarafından efsane kasa olarak nitelendirilmektedir.

Honda Civic FD6 kasa araçlar 2009 yılının ikinci altı ayından itibaren makyajlı olarak piyasadadırlar.

Honda Civic FD6 triger kayış mı zincir mi ?

Honda Civic araçlarda 2006 yılından itibaren triger kayışı yerine triger zinciri kullanılmaya başlanmıştır.

Honda Civic FD6’lar 2007 yılından itibaren üretilmeye başlandığı için bu araçlarda triger zinciri bulunmaktadır. Triger zinciri değişmesi gerektiğinde sadece zincir olarak değil, diğer parçalarla birlikte set olarak değişmesi gerekmektedir.

İlgili yazı: Honda Civic triger zinciri fiyatı

Honda Civic FD6 triger zincirinin değişmesi için ustanın yaklaşık 4-5 saatini ayırması gerektiğinden işçilik ücreti fazla olmaktadır.

Triger zinciri bakımı nasıl yapılır ?

Triger zinciri bakımı için araç sahibinin periyodik bakımlarını yaptırmanın haricinde bir şey yapmasına gerek yoktur. Periyodik bakımlarda değişen motoryağı triger zincirini yağlamakta ve sürtünmeye karşı korumaktadır.

İlgili yazı: Honda Civic periyodik bakım tablosu

Eğer araç sahibi aracın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmasına rağmen triger arızasıyla karşılaşmış ise serviste sahte motor yağı konmuş olabilir.

Bazı servisler viskozitelendirilmemiş baz motor yağlarını toptan olarak variller halinde ucuza satın alıp bunları orijinal motor yağı markalarının bidonlarına doldurmakta, kapağını kapatıp orijinal motor yağı fiyatına satmaktadır. Müşterisinin aracına motor yağını koyduktan sonra aynı bidonu atmayıp yeniden baz motor yağı koyarak kapağını kapatmaktadırlar.

İlgili yazı: Liqui Moly orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Honda Civic FB7 triger kayış mı zincir mi ?

Honda Civic FB7 araçlar 2012 ile 2015 yıllarında üretilmiş olup bu araçlarda triger zinciri kullanılmaktadır.

Honda Civic FC5 triger kayış mı zincir mi ?

Honda Civic FC5 araçlar 2016 yılında üretilmeye başlanmış olup bu araçlarda triger zinciri kullanılmaktadır.

Honda Civic FD6 triger zinciri kaç km’de değişir ?

Arıza yapana kadar triger zincirini değiştirmenize gererek yoktur. Eğer motor revizyonu olacaksa triger zincirinin de değişmesi gerekebilir. Bunun haricinde periyodik bakımlarda triger zinciri değişimine gerek duyulmaz.

Bununla birlikte 100 bin kilometreden itibaren triger zincirinizi kontrol ettirmekte yarar vardır. Metal sesi, şıngırtı sesi tarzı bir ses geliyorsa ve aracınız 100 bin kilometreyi geçmiş ise uzama var mı diye triger zincirinizi ölçtürmenizde yarar vardır.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir