Opel Astra buji değişimi kaç km değişir ?

Opel Astra buji değişimi kaç km değişir ?

Opel Astra buji değişimi kaç km değişir ?

Bu makalede Opel Astra araçlardaki buji değişimi işlemleri hakkında kapsamlı bir rehber sunacağız. Arama motoruna Opel Astra buji değişimi kaç kilometrede yapılır tarzı bir soru yazdığınız vakit karşınıza birbiriyle alakasız rakamlar çıkacaktır. Haliyle bu rakamlar pek bir işinize yaramayacaktır.

Peki bunun doğrusu nedir, Opel Astra araçların bujileri ne zaman değişmeli, internette yazan rakamlar neden bu kadar farklı, eğer bunları merak ediyorsanız bu makaleyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle buji değişimi hakkında verilen rakamlarda çelişki olmasının sebebi internet sitelerinin konuya farklı açıdan bakmaları ve Opel Astra araçlarda, aracın yıl ve modeline göre farklı buji tiplerinin kullanılıyor olmasıdır.

Dolayısıyla buji değişim rakamlarının her sitede farklı verilmesinin kendine göre haklı sebepleri bulunmaktadır. Arizaisaretleri.com sitesi olarak aracınızdaki bujilerin ne zaman değişmesi gerektiğine karar verebilmeniz için kapsamlı bir rehber hazırladık.

Bujiler kaç km de bir değişmeli ?

Eğer arıza yapmadılarsa bujilerin değişimi periyodik bakım zamanlarına denk getirilir. Bujiler çok pahalı bir malzeme olmamakla birlikte, buji değişiminin işçiliğinin uzun sürebilmesi nedeniyle sırf buji değiştirmek için aracı servise götürmek zaman ve para kaybı demektir. Bu sebeple aracın bakımı yapılırken bujiler de kontrol edilir ve değişmesi gerekiyor ise değiştirilir.

Bujilerin ömürlerini belirleyen ana unsur ateşlemenin yapıldığı ucun yapıldığı malzemedir. İletkenliği iyi olduğu için eski nesil Opel Astra araçlarda bakır içerikli, nikel ile destekli bir uç kullanılmıştır. Bu tür bujilerin yaklaşık 30 bin km civarı bir kullanım ömrü vardır. Fakat kullanım şartlarına göre daha erken de bitebilir.

Bu sebeple bakır bazlı buji kullanılan Opel araçlarda her bakımda bujiler kontrol edilir ve genellikle iki bakımda bir değiştirilirdi. Her sene veya 15 bin kilometre bakım yapıldığını düşünürsek her 30 bin kilometrede bir buji değişirdi.

Zamanla bujiler daha dayanıklı malzemelerden üretilmeye başlandı. Çünkü sık sık buji değiştirmek araç sahiplerinin konforunu etkileyen bir şeydir. Ayrıca bakım zamanı gelmeden buji ömrü dolabiliyor ve arıza yapabiliyordu.

Alman araç üreticileri için aracın yolda kalması veya basit bir sebepten arıza yapması hoş karşılanan bir durum olduğu için İridyum veya Platin gibi dayanıklı malzemelerin buji uçlarında kullanılmasına Opel gibi Alman araç firmaları öncülük ettiler ve buji değişim süresini 30 bin km’den 60 bin km’ye çıkardılar.

Şimdilerde bir çok Opel Astra model aracın bujisi her dört bakımda bir veya her 60 bin kilometrede bir değişmektedir.

Hangi Opel Astra aracın hangi tip buji kullandığını internette kolayca bulabileceğiniz buji bulucu sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Bir bujinin ömrü ne kadardır ?

Bakır bazlı bujilerin yaklaşık 30 bin km, İridyum veya Platin bazlı bujilerin yaklaşık 80-100 bin km ömrü bulunmaktadır. En uzun ömürlü bujiler İridyum bujilerdir.

Buji ömrünü bazı etkenler belirlemektedir. Örneğin her markanın bujisi aynı süre dayanmaz. Bazı markaların iridyum bujileri 100 bin kilometreye kadar dayanabilir, bazılarının ise 50-60 bin kmden fazla dayanmaz.

Buji üreticileri ürünün verimliliğini ve ömrünü artırmak için bir takım seçenekler sunmaktadırlar. Örneğin fabrika çıkışı tek tırnak olan bujilerle uyumlu çift tırnak veya daha fazla tırnaklı bujiler üretmişlerdir.

Çok tırnaklı bujilerde de yine tek bir kıvılcım çıkmakta ise de ateşleme yol seçenekleri arttığı için verim ve ömür biraz artmaktadır.

Ayrıca LPG bujiyi benzine göre daha çabuk yıpratan bir yakıt olduğu için LPG’li araçlar için ve daha dayanıklı bujiler üretilmektedir.

Buji değişimi ne kadar ?

Opel Astra araçların bujilerini değiştirmek için 500-1000 TL civarı işçilik istenmektedir. Bkz. Buji değişim fiyatları

Opel Astra H buji ne zaman değişir?

Opel Astra araçlarda buji değişimi her  30 bin km- 60 bin km dedir. Yani kontrol edilir, değişmesi gerekirse değişir.

Astra J 1.4 turbo hangi buji?

Bu araçlarda platin veya iridyum buji kullanılmaktadır. 60 bin km’de değişmesi gerekir. Hangi buji takılacağına buji bulucu sayfasından aracın yılı ve modeline göre bakmak gerekmektedir.

Buji değişimi yapılmazsa ne olur?

Diyelim ki buji değişim kilometresi doldu ama araçta buji ile alakalı bir sorun yok. Zaten buji ömürleri, değişim kilometrelerinden uzundur.

Bu durumda araç sahibi ne yapacak ?

Eğer değişim kilometresi geldiyse bujiler sağlam olsa dahi değiştirilmelidir. Çünkü ne zaman ömürlerini tamamlayacağı belli olmaz.

Buji değişimi yapılmaz ise araçta zor çalışma, çalışmama, tekleme, yolda kalma, sarsıntılı çalışma, gaz yememe, yakıt harcamasının artması ve performans kaybı gibi şikayetler görülmeye başlar.

LPG’li araca hangi buji?

Buji üreticileri daha uzun süre dayansın diye LPG’li araçların bujilerini daha dayanıklı imal etmektedirler. Fakat bu her araca her buji takılabileceği manasına gelmez.

Örneğin orjinalinde bakır buji olan araca daha uzun ömürlü diye iridyum buji takılamaz. Hangisi uyumlu ise o kullanılmalıdır.

Buji değişince performans artar mı?

Buji değişimi yapıldığında performans artabilmektedir.

Buji değişince gaz ayarı gerekir mi?

Buji değişiminde çoğunlukla gaz ayarı gerekmez, bazen gerekir.

Benzinli araca LPG buji takılır mı?

Benzinli araca LPG’li araçlar için üretilmiş bujiler takılabilir, uyum sağlar, fakat faydalı mıdır, gerekli midir konuları tartışmalıdır.

LPG’li araçlarda buji arızası nasıl anlaşılır?

Araçta;

  • Çalışmama,
  • Geç çalışma,
  • Stop etme,
  • Rölanti bozukluğu,
  • Motorun sarsıntılı çalışması, titreme, tekleme,
  • Yakıt artması,
  • Gaz yememe,

Gibi sorunlar olursa buji arızasından şüphelenilir.

NGK buji ömrü ne kadardır?

NGK bujilerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. İridyum bujileri 60 000 km ömre sahiptir.

Buji arızası ses yapar mı?

Bu arızası olursa, motordaki titreme, sarsıntı gibi şikayetlere ilave olarak sıçrama, tıkırtı, patlama gibi sesler olabilmektedir.

Buji yakıt tüketimini etkiler mi?

Bujilerin ömrü azalmışsa veya arıza yapmış ise yakıt harcaması artar,

Opel Astra g buji kaç km değişir ?

Her bakımda buji kontrolü yapılır ve değişmesi gerektiği anlaşılırsa değişir. Her halukarda, 4 yılda bir veya 60000 km dolunca bujilerde arıza olsun, olmasın değişir.

Opel Astra J buji Arızası nasıl anlaşılır ?

Bujisi arıza yapan Opel Astra araçlarda çalışmama veya geç çalışma gibi şikayetler görülmekte, motor çalışırken titreme, tekleme olmakta, araç eskisi kadar çabuk hızlanamamaktadır.

Opel Astra H bobin arızası nasıl anlaşılır ?

Bazen bujiler sağlam olmakla birlikte buji kablolarında veya ateşleme bobininde arıza olabilmektedir. LPG’li Opel araçlarda bobin arızası yaygın olarak görülebilmektedir.

Ateşleme bobini arızalandığında araç çalıştırırken zorluk yaşanır, ayrıca araç silkeleme yapar.

Opel Astra J buji fiyatları

Opel Astra J buji fiyatları tanesi 700-1000 TL civarındadır.

İlgili yazı: Buji değişim fiyatları

İlgili yazı: En iyi buji markaları

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir