Jetta buji değişimi kaç km ?

Jetta buji değişimi kaç km ?

Jetta buji değişimi kaç km ?

Jetta buji değişimi kaç km diye soruyorlar. Öncelikle belirtmek gerekir ki Jetta araçların bir çok modeli var ve  değişim süresi modelden modele fark edebilmektedir.

Son yıllarda araçların bir çoğu daha dayanıklı olan iridyum veya platin bazlı buji kullandığı için bunların ömrü uzun olmaktadır.

Jetta buji değişimi kaç km ?

Genel olarak eski tip Jetta araçlarda 2 yıl veya 30 bin km’de buji değişimine gereksinim duyulduğunu, yeni model veya birkaç senelik Jetta araçlarda 4 yıl veya 60 bin km’de buji değiştirildiğini belirtmek gerekir.

En doğrusu aracın kullanma kılavuzuna göre hareket etmektedir. Bununla birlikte buji değişim kilometresi konusunda kafaları karıştıran bazı hususlara da değinmek gerekmektedir.

Mesela tüp takılmış bir Jetta aracın bujisi daha çabuk eskimektedir. Bu sebeple LPG’li araçlar için özel bujiler üretilmektedir.

Ya da önceki değişim ucuz yan sanayi bujilerle değiştiyse onların ömrü daha kısa olmaktadır.

Diğer bir husus ise aracı ikinci el alan ve en son buji değişiminin ne zaman yapıldığını bilmeyen kişinin ne yapacağıdır.

Bujilerle ilgili sorun yaşamamak isteyen ve bujilerle alakalı bazı şüpheler olan kişinin periyodik bakım geldiği zaman bujileri kontrol ettirmesi iyi olacaktır. Böylece ömrü azalmışsa değiştirir, azalmamışsa sonraki bakıma kadar idare eder.

Buji değişimi konusunda internet ortamında yer alan buji bulucu sayfalarından istifade etmek mümkündür. Aracın marka modelinden hangi bujinin kullanıldığı öğrenilebilmektedir.

Aracın orijinal bujisi nikel-bakı bazlı ise 30 binde, iridyum veya platin bazlı ise 4 yılda veya 60 bin kilometrede değişim yapılır.

Jetta için hangi marka buji ?

Bosch ve Beru gibi Alman markaları Jetta ile uyumlu bujiler üretmektedirler. Bunların haricinde NGK ürünleri de tercih edilebilir. Piyasada başka uyumlu bujiler de bulunmaktadır.

İlgili yazı: En iyi buji markaları

Piyasada oldukça fazla buji markası bulunmakta olup bazılarının malzeme kalitesi ve uyum oranı düşük olabilmektedir. Bu da buji değişim aralığını kısaltmaktadır.

LPG’li araçlar için aracın modeline uygun fakat dayanıklılığı artırılmış LPG’li jettalar için üretilmiş bujiler kullanılsa iyi olur çünkü LPG bujilerin ömrünü kısaltan bir yakıttır.

Ayrıca kullanım kılavuzunda tavsiye edilen buji değişim aralıklarının aracın orijinal yakıtına göre olduğunu, araca LPG taktırınca buji değişim süresinin kısalabileceğini unutmamak gerekir.

Arıza yapmamış buji değişir mi ?

Diyelim ki 60 bin kilometrede değişmesi gereken bujiler, kontrol edildiği zaman sağlam görünüyor ve araçta da bir sorun yok, bu takdirde bujilerin değişmesi gerekir mi ?

Esasen 60 binde değişmesi gerekir denilen bujilerin ortalama ömrü yaklaşık 80-90 bin km’dir. Yani değiştirmeseniz dahi sizi bir süre daha idare edecektir.

Fakat burada önemli olan araçta sorunlar başlamadan arızanın önünü almaktır. Kontrol esnasında sağlam gibi gözüken bujilerin sonraki bakım zamanına kadar dayanıp dayanmayacağı meçhuldür. Eğer sonraki bakıma kadar dayanmazlar ise araç sahibine külfeti daha fazla olacaktır.

Bu sebeple sağlam gözükseler bile 60 bin kilometre gelince veya 4 yıl dolunca bujilerin uygun olanları ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Bujilerin sadece tek bir tanesi değişir mi ?

Teknik olarak Jetta araçların bujilerin tek bir tanesini değiştirmek mümkün. Fakat usta işçilik ücreti olarak hepsini değiştirmiş gibi ücret alacağı için ve bir süre sonra diğerlerinin de sırasıyla ömrünün dolacağı için bir buji bozulunca, diğerleri sağlam olsa bile hepsi birden değişmesi tercih edilmektedir.

Buji değişirken buji kablosunun da değişmesi gerekir mi ?

Bujilerin ömrü tamamlandığı zaman buji kablolarının değişimine gerek olmayabilir. Buji kabloları daha uzun ömürlü parçalardır.

Bununla birlikte temassızlık, aşınma, gevşeme gibi sorunlar olabilmektedir. Buji değişimi esnasında buji kablolarının durumuna da bakılır ve değişim öngörülürse buji kabloları da değişir.

Bazen buji kablolarının değişimi araç performansına olumlu etki edebilmektedir. Bujide olduğu gibi buji kablolarında da “uyum” çok önemlidir. Buji kablosunun kalitesiz veya uyumsuz olması bujilerin verimini düşürmektedir.

İlgili yazı: Buji değişim fiyatları

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir