Golf 7 buji değişimi kaç km ?

Golf 7 buji değişimi kaç km ?

Golf 7 buji değişimi kaç km ?

Volkswagen Golf 7 araç sahipleri buji değişiminin kaç kilometrede olduğunu sormaktadırlar. Buji değişimleri genellikle periyodik bakımlara denk getirilmektedir. Fakat her bakımda buji değişimi yapılmaz.

Volkswagen’in Golf 7 araçlarındaki bujiler uzun ömürlü olduklarından kolay arıza yapmamakta ve neredeyse 80-100 bin kilometre dayanmaktadırlar. Fakat tavsiye edilen buji değişim kilometresi bu rakamlardan düşüktür.

Araca fabrikada monte edilen buji orijinal olduğundan epey uzun süre dayanmaktadır. Daha sonra genellikle muadil ürün kullanıldığından bunların ömrü ilk bujiler kadar uzun olmamaktadır.

 

Golf 7 buji değişimi kaç km ?

Volkswagen’in Golf serisinin 7. nesli olan Golf 7 esasen Golf MK7’dir. 2012 ila 2020 yılları arasından üretilmiş, daha sonra yerini Golf 8’e bırakmıştır.

Golf 7 c segmenti küçük aile otomobilidir. Bu model halefine göre daha çevreci ve yakıt tasarruflu olarak tasarlanmıştır. Ayrıca omuz ve diz mesafeleri artırılmış, bagaj hacmi genişletilmiştir.

Golf 7’nin 2017 yılında makyajlı ve yenilenmiş versiyonu satılmaya başlanmıştır.

Golf 7 hakkında bu bilgileri verdikten sonra buji değişim kilometresine değinelim. Golf 7’nin bujileri 60 bin bakımında değişmektedir. Yani her 60 bin km de veya 4 senede bir buji değişimi yapılmaktadır. Golf 7 için yaygın olarak Bosch veya NGK marka kullanılmaktadır.

Doğru buji seçimi bujinin performansını ve ömrünü uzatan bir husustur. Şimdilerde Golf 7’ye uyumlu olarak bir çok buji markası üretim yapmaktadır.

Bununla birlikte her “Golf 7’ye uygun” diye satılan ürün aynı performansı göstermemektedir. Tavsiyem Golf 7 için kaliteli olarak bilinen markalardan şaşmamak yönündedir.

İlgili yazı: En iyi buji markaları

Piyasada Golf 7’ye uyumlu olan yan sanayi bujiler satılmaktadır. Bu bujileri takınca da araç çalışmakta fakat 60 bin km’yi görmeden bozulabilmektedir.

Eğer araçta buji arızası olursa veya kalitesiz buji kullanılmış ise 60 bin kilometre gelmeden önce değişim gerekmektedir.

Volkswagen bakım aralıkları

volkswagen bakım aralıkları
Volkswagen bakım aralıkları

Buji arızası belirtileri

Buji ateşleme sisteminin bir parçası olup her bir silindirin ayrı bir bujisi vardır. Eğer bujilerden birisi zayıflamışsa (genellikle ucu erir, aşınır) o buji ile alakalı silindirin yakıt yakma kalitesi de zayıflar ve enerji üretimindeki dengesizlik nedeniyle motorsa sarsıntı, tekleme, performans kaybı, hızlanamama gibi sorunlar görülür.

Bunlardan daha belirgin işaret ise aracın zor çalışması veya hiç çalışmamasıdır.

İlgili yazı:Buji değişimi ne kadar sürer ?

İlgili yazı: Buji değişim fiyatları  

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir