En iyi kızdırma bujisi hangisi (2023 güncel liste)

En iyi kızdırma bujisi hangisi (2023 güncel liste)

En iyi kızdırma bujisi hangisi (2023 güncel liste)

En iyi kızdırma bujisi hangisi diye sorarsanız marka seçiminden ziyade aracınıza uyumlu olmasına önem verin derim. Yani çok pahalı seçimler yerine nokta atışı bir tercih yapmanız daha uygun olacaktır.

Kızdırma bujisi seçimini muadil kataloğuna bakarak yapmalısınız. Araç firmasının kendi ürettiği kızdırma bujiyi bulabilirseniz en isabetli tercih o olacaktır. Fakat çoğu kere bu mümkün olmadığı için muadil ürünler tercih edilmek zorunda kalınmaktadır.

Kızdırma bujisi diğer parçalara göre nispeten ucuz bir parça olmakla birlikte yanlış ürün seçimi veya buji değişiminin deneyimsiz-özensiz eller tarafından yapılması gibi sebepler yüzünden buji değişim süreci araç sahiplerinin canını yakabilmektedir.

Kızdırma bujilerinde “universal” diye bir kavram bulunmaktadır. Yani sadece tek bir araç modeli için değil en az birkaç farklı marka aracın da kullanabileceği bujiler satılmaktadır.

Eğer araca universal kızdırma bujisi tercih edilecekse ürünün kaliteli bir marka olması önem taşımaktadır. Maalesef bazı ustaların “üniversal” kavramını kötüye kullandığı gözlenmektedir.

Araç modelleri farklı da olsa buji sistemleri benzerlik göstermektedir. Bu yüzden farklı marka araçların bujileri birbirlerine kısmen uyum sağlamaktadır. Dolayısıyla aracın kataloğunda tavsiye edilenin dışında bir ürün kullanılsa dahi araç çalışabilmektedir.

Fakat bir ürünün %70-%80 uyumlu olması ile %100 uyumlu olması performans açısından fark yaratmaktadır. Usta açısından her iki ürün de aracı çalıştırdığı için sorun yok fakat sürücü ilerleyen zamanda yanlış seçiminden dolayı zarar görmektedir.

Bu yüzden tavsiyemiz şudur ki:

Ustanın tavsiye ettiği bujiyi taktırmadan önce kataloğundan bakıp kontrol edin ve rastgele üniversal ürün kullanmayınız.

İlgili yazı: Kızdırma bujisi değişim fiyatları

En iyi kızdırma bujisi hangisi ?

Piyasada çok sayıda kızdırma bujisi markası bulunmakta olup bunların nerdeyse tamamı işinizi görecek seçeneklerdir. Ancak yine de en iyi kızdırma bujisi hangisi derseniz sizler için en iyi 7 kızdırma bujisi markasını listeledim ve üstün yönlerini açıkladım.

1-NGK- 9,7 puan

Her tür motor için buji üreten bir Japon markasıdır. Japonya’nın Nagoya kentinde 1936 yılında kurulan firmanın adı eskiden NGK Spark Plug So. Ltd iken daha sonradan Niterra Co. Ltd. olmuştur. Türkiyede ve dünyada bu firmanı ürettiği bujiler NGK markasıyla pazarlanmaktadır.

Firmanın ana uzmanlık alanı buji, oksijen sensörü, konum sensörü, map sensörü gibi araç elektroniği ürünlerdir. Ayrıca yarı iletken ürünler, ince seramikler ve bazı medikal ürünler ile 4 tekerlekli, 2 tekerlekli atv araçlar ve kar arabaları da üretmektedir.

NGK kızdırma bujisi
NGK kızdırma bujisi

Firma köklü olmasının yanı sıra ar-ge ye de önem veren ve ürünleri kaliteli, uzun ömürlü olan bir firmadır. Özellikle Japon araçlarında NGK tavsiye edilmektedir.

Kızdırma bujisi olarak hem universal hem de model bazlı olarak üretim yapmaktadır. Herhangi bir araç için NGK marka kızdırma bujisi satın aldığınızda pişman olmazsınız.

Bununla birlikte NGK da olsa aracınıza uygun olmayan bir kızdırma bujisi satın alırsanız üzülürsünüz. Bu tür bir olumsuzluk yaşamamak için kızdırma bujisi satın almadan önce firmanın internet sayfasına girip parça bulucu bağlantısından size uygun olan parçayı bulup onu satın almanız gerekmektedir.

2-Bosch-9,5 puan

Bosch bir Alman mühendislik ve elektronik markasıdır. Firma 1886 yılında Stuttgart’ta kurulan oldukça köklü bir firmadır. Ülkemizde en çok satılan buji markalarındandır.

Neredeyse her araç markası için buji üreten Bosch markasının ülkemizde oldukça popüler olduğu ve teknik servis desteği sayesinde diğer rakiplerinin önüne geçtiği söylenebilir.

Bosch kızdırma bujisi
Bosch kızdırma bujisi

Kalite ve dayanıklılık açısından NGK ile aynı veya ona yakın imalatları bulunmaktadır. Fiyat/performans açısından üst sıralarda olduğu için ülkemizde Bosch kızdırma bujileri çok satılmaktadır.

Ürün zenginliği, ülkemizdeki bilinirliği, geniş servis ağı onu öne çıkarmaktadır.

3-Beru-9,3 puan

Beru da Bosch gibi bir Alman markası olup üretici firma 1912 yılında kurulmuştur. Firmanın uzmanlık alanı tamamen buji üzerine olup buji konusunda kalite açısından Bosch’dan daha ileride olduğu söylenmektedir.

Beru kızdırma bujisi takımı
Beru kızdırma bujisi takımı

Bununla birlikte ülkemizdeki bilinirliği, servis ağı ve ürün zenginliği gibi konularda Bosch’un gerisinde kalmaktadır.

4-Denso-9,3 puan

1949 yılında kurulan bir Japon markasıdır. Bu marka Toyota’nındır ve Toyota’nın araçlarında Denso tercih edilmektedir. Sadece Toyota değil diğer Japon araçlarda da akla gelen ilk iki seçenek Denso veya NGK’dır.

Denso kızdırma bujisi
Denso kızdırma bujisi

Denso firmasının uzmanlık alanı kllima ve otomotiv parçaları üretimi olup Türkiye’de oldukça tutulan markalardandır.

5-GM- 9,1 puan

GM kızdırma bujisi
GM kızdırma bujisi

Opel firmasının araçları için buji üretimi yapan bir Alman markasıdır. Araç Opel ise kızdırma bujisi tercihi GM veya Bosh’tan yana kullanılmaktadır. Kalitesi Bosch ayarındadır.

6-Eyquem- 8,8 puan

1886 yılında kurulan bir Fransız firmasıdır. Fakat daha sonra Federal-Mogul isimli bir Amerikan şirketi tarafından satın alınmıştır.

Eyquem kızdırma bujisi
Eyquem kızdırma bujisi

Firma buji üzerine üretim yapmakta ve Fransız araçları için en kaliteli kızdırma bujilerini bu firma üretmektedir. Renault başta olmak üzere Fransız araçlarda genellikle buji tercihi Eyquem’den yana kullanılmaktadır.

Firma Volkswagen grubu, Seat ve diğer markalara da üretim yapmaktadır.

7-Champion-8,5 puan

Ülkemizde Fiat grubu araçlarda çoğunlukla Champion marka buji tercih edilmektedir. Champion bir Amerikan markası olup Hyundai, Volkswagen ve diğer bir çok marka için buji üretimi yapmaktadır.

Champion kızdırma bujisi
Champion kızdırma bujisi

Bilinirliği hem ülkemizde hem de dünyada fazla olan ve fiyatları nispeten ekonomik olan bir markadır. Kalitesi yukarıda sayılan markalara göre bir tık geride kalsa Fiat grubu araçlarda gayet başarılı ve yeterli ürünleri bulunmaktadır.

 

Yukarıdaki sıralamayı ülkemiz koşullarına göre yaptım. En az yukarıda sayılanlar kadar kaliteli olan fakat bizim piyasamızda pek bulunmayan veya tutulmayan markaları listeye dahil etmedim.

Kaliteli olan fakat “en iyiler” listesine girmeyi hak etmediğini düşündüğüm markalar da var. Dolayısıyla yukarıda listede yer almayan bir çok markayı da sıkıntısız olarak kullanabilirsiniz.

İlgili yazılar:

Bujide platin mi iridyum mu tercih etmek lazım ?

Svac kızdırma bujisi yorum

Tek tırnak buji ile çift tırnak buji arasındaki fark

Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Bujinin sadece biri çalışmıyorsa ne olur ?

6 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 8 ay önce

    Yerli svac bujinin kalitesi nasıldır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir