Tork buji kablosu yorumları

Tork buji kablosu yorumları

Tork buji kablosu yorumları

Buji ve buji kablosu değişim dönemleri bazen sancılı olmaktadır. Buji kabloları sık değişen parçalar olmamakla birlikte eğer değişim esnasında dikkatsizlik, özensizlik yapıldı ise araç sahibini üzebilmektedir.

Ülkemizde buji kablosu markası olarak epey seçenek bulunmaktadır. Bu makalede Tork buji kablosu yorumlarına değinilecektir.

Tork buji kablosu yorumları

Tork Otomotiv tarafından üretilen ve pazarlanan Tork buji kabloları ülkemizde yaygın olarak tercih edilmektedir. Tork Otomotiv 2017 yılından beri buji kabloları, hava filtreleri ve hava hortumları gibi otomotiv parçalarını üretip satmaktadır.

Yerli bir firmadır. Ürünlerini kendisi üretmesi önemli bir artıdır. Çünkü piyasada uzak doğudan ucuz ve dandik otomotiv parçalarını tedarik eden firmalar da vardır.

Tork buji kabloları fiyat olarak uygundur ve kolay bulunabilen ürünlerdir. Bu sebeple tamirciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Araç tamiri esnasında aynı arızayı daha ucuza çözebilmek araç sahipleri açısından tercih edilen bir durum olduğu için Tork buji kabloları otomotiv tamir servislerinin sevdikleri ve çok kullandıkları ürünlerdendir.

Tork buji kabloları hakkında negatif ve eleştirel yorumlarımız da bulunmaktadır:

Öncelikle sektörde global ve yerli rakiplerine nazaran nispeten yeni olan üretici firmanın Bosch, NGK gibi rakipleri ile muadil kalitede ürün üretmesini beklemiyoruz ayrıca firmanın yenilikçi ve büyümeye dönük yapılanmasını da takdir ediyoruz fakat Tork buji kabloları hakkında araç sahiplerinden “uyumsuzluk” şikayetleri gelebildiğini belirtmek isteriz.

Belki Tork buji kablolarını kullananların çoğu sorunsuz olarak kullanıyor ama azınlık olsa da hatırı sayılır müşteri, satın aldığı buji kablosunun yeterli uyuma sahip olmadığı veya istediği performansı, verimi alamadığı şikayetinde bulunmuştur.

Buji kablolarının buji ve ateşleme bobini ile uyumlu olması en az üründe kullanılan malzeme dayanıklılığı kadar önemlidir.

Tork Otomotiv’in son yılardaki gelişimini takdir ediyor olsak da buji kablosu konusunda hala geliştirmeleri gereken noktalar var.

Global buji kablosu üreticileri orijinal buji kablosuna %98-99 uyumlu bujiler üretirken Tork buji kablolarında bazı ürünlerde bu oran yakalanamamış durumda. Bu sebeple aracına Tork buji kablosu takılacak kişinin iade garantili işlem yaptırması önem taşımaktadır.

Bir kıyaslama yaparsak Tork buji kabloları bir çok yan sanayi ürüne nazaran kaliteli fakat kaliteli markalardan da geri durumda.

İlgili yazı: En iyi buji kablosu markası

Bazı araçlarda bu farkı pek hissetmiyorsunuz ama bazı araçlarda kullanılan bujide kalite farkı hissedilmektedir. 2000 önceki araçlarda Tork buji kabloları daha yaygın kullanılmakta ve iş görmektedir.

Tork buji kablosunu satın alırken hangi araçlar için uyumlu olduğunu ürün açıklamasından kontrol etmek önem taşımaktadır.

Tork buji kablolarının en önemli artısı silikon kablo olması ve İSO 3808 standartlarına uygun üretilmesidir. Piyasada daha dayanıksız olan PVC malzemeden veya herhangi bir standarda uygunluk gözetmeden üretilen ürünler de bulunduğunu dikkate alırsak Tork buji kabloları bir çok buji kablosu markasından iyidir.

Tork buji kablosu ne işe yarar ?

Tork buji kablosu ateşleme bobininde üretilen yüksek voltajlı kıvılcımı bujiye aktaran bir iletkendir. Enerji ilettiği için ısınma riski vardır ve ısıya dayanıklılığı bir buji kablosunu kaliteli yapan unsurlardan biridir.

Buji kablosu performansı etkiler mi ?

Aracın performansını yakıtın yanma kalitesi yakından etkilemektedir. Ateşleme gücü, devamlılığı ve zamanlaması gibi unsurlar performansa direk etki eder.

Buji kablosu yıpranmış veya işlevi azalmış ise aracın performansı bundan etkilenir.

İlgili yazı: İridyum buji bobine zarar verir mi?

İlgili yazı: En iyi buji markaları

İlgili yazı: Buji değişim fiyatları

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir