İridyum buji bobine zarar verir mi?

İridyum buji bobine zarar verir mi?

İridyum buji bobine zarar verir mi?

Aracında mevcut buji yerine iridyum buji kullanmak isteyenler iridyum buji bobine zarar verir mi diye tereddüt etmektedirler.

Otomotiv teknolojisi sürekli gelişirken bizler de bundan yakıt tasarrufu, daha uzun ömürlü parçalar, daha fazla hız, daha fazla verim gibi şeylerle istifade etmekteyiz.

Buji teknolojileri son yıllarda oldukça gelişti ve şimdilerde İridyum bujiler eskinin kısa ömürlü bujilerinin yerini aldı. Artık her bakımda bujiyi de mi değiştirsek demiyoruz, iridyum bujiler 100 bin kilometreye kadar dayanmaktadır.

Çoğumuz kullandığımız aracı ikinci el aldık ve yeni teknoloji ürünlerinden istifade etmek istiyoruz. Buji değişiminde tavsiye edilen şey aracın kataloğunda, kılavuzundaki bujiyi kullanmaktır ama araç üretildiği zamanda şimdiki yeni nesil bujiler yoktu.

Bazen katalogdaki buji yerine yeni nesil bir buji kullanmak parça ömrü ve performansı açısından fayda sağlamaktadır. Bazen de yeni nesil buji uyum sağlamadığı için kişi bundan zararlı çıkmaktadır.

Eski araçlarda kullanılan bujiler şimdikilere göre daha kısa ömürlüydü ama iletkenliği daha iyi olduğu için ateşleme sistemini yormuyordu.

Şimdilerde yeni araçlarda daha çok iridyum bujiler kullanılmaktadır. İridyum maddesi bakır veya diğer madenlere dayanıklı ve yüksek ısı karşısında direncini koruyan bir madde. Bu sebeple çok daha uzun ömürlü. Fakat sorun şu ki bakır kadar iletkenliği yok. Bu yüzden iridyum buji kullanılan araçlarda ateşleme bobini ve buji kabloları daha kuvvetli olanından seçiliyor.

Bu yüzden yeni araca eski model buji takmak veya eski model araca yeni nesil buji takmanın bazı sakıncaları var. Kesinlikle kafanıza göre buji tercihi yapmamanız gerekiyor. Aracınıza iridyum buji taktırmadan önce hangi buji tipleri birbiriyle uyumludur bilmeniz gerekmektedir.

Tek tırnak buji ile çift tırnak buji arasındaki fark başlıklı makalede bu konuya değindiğimiz için bu makalede teferruata girmedik.

İridyum buji bobine zarar verir mi?

Bu soruya evet, hayır veya belki gibi bir cevap vermek tatmin edici olmayacaktır.

Öncelikle iridyum bujileri tanıyalım, avantajlarını dezavantajlarını bilelim:

Buji teknolojisinde on yıllardır gelişme yaşansa da bujinin temel yapısı değişmemiştir:

Bujide bir merkez elektrot, bir topraklama elektrotu, bir yalıtkan, bir metal mahfaza veya kabuk bulunur. Buji ateşleme bobinine bağlanır. Aslında buji kıvılcımı üretmez, kıvılcımı ateşleme bobini üretir.

Bujinin temel yapısı yukarıda tarif edilen şekildedir. Bujide yıldan yıla değişen şey ucudur. Çünkü yüksek sıcaklığa maruz kalan ve bozulan kısmı budur. Bujinin ömrünü tamamlaması demek aslında ucunun fazlaca aşınmasıdır.

Bujinin ömrünü ucunun aşınması kısalttığı için buji ucunda önceden bakır, gümüş gibi metaller kullanılırken daha sonradan platin veya iridyum gibi  daha dayanıklı metaller kullanılmaya başlanmıştır.

İridyum bujiler daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması, yakıt sarfiyatı ve motor gücüne olumlu etki etmesi bakımında avantajlara sahiptirler. Pahalı olmaları dışında önemli bir dezavantajları yoktur.

İridyum bujilerin bu sayılan avantajları nedeniyle çoğu araç sahibi iridyum bujiye geçmek istemektedir. Ancak sorun şu ki her araç iridyum bujiye uyumlu değildir. Bkz. Tek tırnak buji ile çift tırnak buji arasındaki fark

Aracında iridyum bujiye geçmek isteyenler İridyum buji bobine zarar verir mi diye tereddüt etmektedirler. Çünkü ateşleme sistemi, bu sistemi oluşturan parçaların uyumu sayesinde iş görmektedir.

Eğer aracınızda bakır-nikel bazlı bir buji var ise bunu İridyum buji ile değiştiremezsiniz. Diyelim ki “ben yaptım oldu” mantığı ile eskiden bakır-nikel bazlı bir buji olan araca iridyum bazlı buji taktırdınız, bakırın iletkenliğine göre seçilmiş ateşleme bobininin kıvılcımı iridyum bujiye yetersiz kalacak ve ateşleme olmayacak veya yetersiz kalacaktır.

Bu durumda ateşleme bobininin zarar göreceğini zannetmiyorum, tek sorun aracın çalışmaması olacaktır.

Eğer aracın orijinal bujisi platin malzemeden ise bunun yerine iridyum buji takılabiliyor ve ateşleme bobinine bir zarar vermiyor.

Özetle; İridyum buji bobine zarar vermez.

Buji seçerken aracınıza uyumlu olmasına ve markasının iyi olmasına dikkat ediniz.

İlgili yazı: En iyi buji markaları

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir