En iyi buji kablosu markası

En iyi buji kablosu markası

En iyi buji kablosu markası

Çok sayıda buji kablosu markası arasından en iyi buji kablosu markası olabileceklere bu makalede yer verdik. Onlarca kaliteli markası arasından sadece bir tanesini en iyi olarak nitelemek diğerleri için haksızlık olurdu. Çünkü buji kablosu markalarının farklı artıları ve eksileri bulunmaktadır.

Bu nedenle “kaliteli” olarak bilinen buji kablosu marklarından bir liste yaptık.

En iyi buji kablosu markası

Aşağıda sayılan buji kablosu markalarının ürünleri güvenilir ve kalitelidir. Gözünüz kapalı olarak tercih edebilirsiniz. Her ne kadar sırayla yer vermiş isek de aslında hepsi kaliteli.

Aşağıdaki buji kablosu markalarından bazıların ülkemizde pek satışı yok, bazıları ise yaygın olarak satılmaktadır.

1.NGK

ngk buji kablosu
NGK buji kablosu

Buji kategorisinde iddialı olan NGK buji kablosu kategorisinde de iddialı olan bir markadır. Bu marka ayrıca oksijen sensörü, hava sensörü ve yakıt sensörü gibi parçalar da üretmektedir.

NGK buji kabloları iletkenliklerinin iyi olmaları ve sesi azaltmaları ile öne çıkmaktadırlar. NGK, üretim sürecinde kullandığı dayanaklı malzemeler sayesinde çeşitli katmanlardan oluşan güçlü ve dayanıklı buji kabloları üretmektedir.

NGK buji kablolarında ısıya, yağa ve kimyasal hasarlara karşı dayanıklı olan yüksek kaliteli EPDM ve silikon kablolar kullanılmaktadır. Buji kabloları gayet uyumlu, titreşime, çatlamaya karşı maksimum direnç sağlayan, pozitif kilitlemeli, korozyona dayanıklı paslanmaz çelik terminal uçlarına sahiptir.

NGK buji kabloları kolay takılabilmeleri açısından her kablo silindir tanımlamasıyla numaralandırılmıştır ve bobin kabloları renk kodludur.

Artıları

Ateşleme sektöründe saygın üretici, üstün iletkenlik, yüksek kaliteli EPDM ve silikon, sıkı uyum

Eksileri

Bazı ürünlerin kablo uzunlukları kısa gelmektedir.

 

2.ACDelco

acdelco buji kablosu
Acdelco buji kablosu

ACDelco markasının ürünleri daha çok ABD pazarında popülerdir fakat kalite açısından yüksek kalitede olduğu için En iyi buji kablosu markası listemize ACDelco markasını aldık.

ACDelco buji kablolarını öne çıkaran husus gücü artıran fiberglas ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı silikon izalatörlerdir.

ACDelco buji kabloları Chrysler, Ford, GM, Honda, Nissan ve Toyota marka araçlar için oldukça başarılı buji kabloları üretmektedir.

Buji kabloları tel uzunluğu, çapı, maksimum kıvılcım iletimi ve maksimum koruma sağlama konusunda başarılıdır. Buji distribütörü muhafazasının şekli ve malzemeleri uyumlu, su geçirmezdir, terminal tasarımı bujinin tutulumunu kolaylaştırmaktadır. Ayrıca mükemmel korozyon direncine sahiptir.

ACDelco buji kablolarında kullanılan yalıtkanda yüksek dielektrik malzemeler bulunmaktadır. Böylece ucuz yan sanayi buji kabloları kullanımı sonrasında karşılaşılan “buji kablosundan kıvılcım çıkıyor” tarzı şikayetleri ACDelco markasında yaşanmamaktadır.

İlave olarak buji kablolarında kullanılan bobin tutucusu sürtünmeyi ve mikro aklanmayı önlemeyi önlemeye yardımcı olur.

ACDelco firması muadil ürünlerin yanı sıra çeşitli firmalara orijinal ekipman buji kablosu da üretmektedir.

Artıları

Mükemmel korozyon direnci, yüksel dielektrik malzemeler kullanması, su geçirmez conta, çok çeşitli ürün yelpazesi

Eksileri

Buji kablolarının bağlantıları fazla sıkı olduğu için söküp takması zor olmaktadır.

3. MSD

MSD buji kablosu
MSD buji kablosu

Ateşleme sektöründeki otoriter, saygın ve köklü şirketlerden biridir. Şirket bujilerden, bobinere kadar ateşleme sistemi ile alakalı bir çok parçayı kaliteli olarak üretmektedir.

MSD buji kablolarını öne çıkaran hususlar;

  • Extreme 9000 seramik kullanılması,
  • 8,8 mm kalınlık,
  • Super Stock özelliği,
  • ThunderSport özelliği,
  • Kaliteli spiral,
  • Ferro-Spiral özelliği,
  • Grafit,
  • Hem universal hem de özel uzunluklarda paslanmaz çelik tel setleri öretebilmesi,

Gibi özellikleridir.

MSD buji kablolarını öne çıkaran diğer şeyler;

Geçmeli kilitli kablo tutma yeri, iletken için ayrı kıvrımlı tırnaklar, manşonu kavrayan büyük kıvrımlı tırnaklar, yırtılmaya karşı dirençliyken yüksek ısıya karşı koruma sağlayan 8,5 mm’lik ceket ve ekstra özelliklere sahip popüler 8,5 mm Süper İletken Buji Teli Seti de bulunmaktadır. ağır cam örgü, yüksek dielektrik yalıtkan, ferro-manyetik emprenye edilmiş merkez çekirdek ve helisel olarak sarılmış bakır alaşımlı iletken kullanılmasıdır.

Bu buji kabloları çift kıvrımlı terminallerle vurgulanır ve adından da anlaşılacağı gibi bu terminaller iki kıvrıma sahiptir: biri telin manşonu için, diğeri iletkeni kavramak için. Ayrı kıvrımlar, iletkenin 180 derece bükülmesine ve terminal ile manşon arasında sıkışmasına gerek kalmamasını sağlar. Bu ayrı iletken kıvrımı daha güvenli bir kıvrım sağlar, böylece bagajdan motor bloğuna veya egzoz manifolduna kıvılcım atlaması olasılığı azalır.

Artıları

Ateşleme sektöründeki saygı üreticilerden biridir, yüksek ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Buji kablolarında 8,5 mm Super Conduct modelinde çift kıvrımlı terminaller kullanmaktadır.

Eksileri

Bazı modellerinde internette yer alan kullanma kılavuzunda hatalar mevcut veya açıklamalar çok kısadır.

 

4.Bosch

bosch buji kablosu
Bosch buji kablosu

Bosch ülkemizde beyaz eşya alanında adını duyurmuştur fakat eğer otomotiv parçaları da üreten, üstelik ürünleri oldukça kaliteli olan bir Alman markasıdır. Ülkemizde Bosch buji kabloları oldukça popülerdir ve kullandığınız zaman gözünüz arkada kalmaz.

Bosch markası otomobil üreticilerine orjinali ile eşdeğer parçalar parçalar üretmektedir. Bosch buji kabloları dayanıklı ve maksimum voltajı iletebilen birinci sınıf ürünlerdir. Bosch buji kablolarının tekleme, kıvılcım atlaması gibi riskleri azdır, ayrıca motor performansını artırmaktadır.

Bosch buji kabloları yağ nüfuzuna direnç sağlayan %100 saf silikon kaplamalar ile üretilmektedir. Ayrıca kıvılcım atlaması riskini azaltmak için EPDM iç izalasyonu vardır.

Geçmeli kilit terminalleri, OEM tarzı konektörler kabloların konektörlere sıkı bir şekilde tutunmasını sağlamaktadır.

Bosch markası ürünlerinin hep arkasında olmuştur ve taahhüt ettiği ömrü boyunca sorun çıkarmayacağını garanti etmektedir.

Artıları

OE ürünleri, %100 saf silikon kılıflar, ömür boyu koruma, sorunsuz ömür boyu garanti, EPDM iç yalıtım, geçmeli kilitli terminaller

Eksileri

Fiyat

 

5. Denso

denso buji kablosu
Denso buji kablosu

Denso buji kabloları aracın orijinal buji kabloları ile neredeyse aynı diyebileceğimiz bir uyuma sahiptir. Özellikle de Toyota’da durum bu şekildedir. Çünkü Denso Toyota’nın markasıdır.

Yani aracınız Toyota ise ilk tercihiniz Denso olmalıdır. Bununla birlikte Denso diğer bir çok marka için OEM buji kablosu üretmektedir.

Denso buji kabloları kolay ve güvenli takılan ürünlerdir. Klik sesini duyduğunuz zaman takılmış olur.

Denso markasının “klik” sesiyle buji kablosu takma işleminin patenti bulunmaktadır. Bu sayede bağlantı son derece güçlü olmaktadır.

Denso buji kablosu setleri önceden tam uzunlukta kesilmiştir, bu sebeple kutudan çıkarında kuruluma hazır durumda olmaktadır.

 

Denso buji kablolarını öne çıkaran şeyler;

7mm ve 8mm ateşleme kabloları, sektörde kullanılan en kaliteli tel olan SAE J2031 Sınıf E derecesine sahiptir.

-40°F ile 428°F arası sıcaklıklara dayanabilirler ve elektriksel özelliklerden büzülmeye, kimyasal dirence ve hızlandırılmış ömür testlerine kadar her şeyi kapsayan tüm testlerden geçebilirler.

Denso’nun buji tellerindeki diğer özel özellikler arasında sıcağa, soğuğa, kimyasallara ve neme dayanabilen yüksek sıcaklık “E Sınıfı” silikon kılıf; ilave güç ve terminal tutma için bir takviye elemanı; üstün dielektrik ve ısı performansı için silikon yalıtım; yüksek sıcaklık performansı ve EMI/RFI gürültü bastırma için iletken bir silikon katman; maksimum güç için fiberglas örgü; üstün destek iletkenliği için karbon emdirilmiş fiberglas çekirdek; Kevlar ile güçlendirilmiş bir çekirdek; Ferrit ile emprenye edilmiş bir katman; ve EMI/RFI gürültüsünü bastırmak için tel sarılı bir katman bulunmaktadır.

Artıları

Orijinal ekipman görünümü ve uygulaması, SAE J2031 Sınıf E sınıfı, silikon yalıtım, karbon emdirilmiş cam elyaf çekirdek, Kevlar ile güçlendirilmiş çekirdek

Eksileri

Bazı ürünlerde “klik” sesi gelmiyor diye şikayetler bulunmaktadır.

 

Buji kablosu satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Buji kablosu satın alırken dikkat edilecek en önemli husus aracınızın orijinal buji kablosunun muadili olmasıdır.

Piyasada değişik fiyat ve kalitede ürün var ve aracınızla uyumlu olduğu iddia edilen fakat yeterli uyumu göstermeyen ürünler bulunmaktadır.

Aracınızın orijinal buji kablosunu bulamıyorsanız bile hangi markanın aracınıza en uyumlu olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Mesela Denso buji kablolarının Toyota araçlar ile uyumlu olduğunu yukarıda belirmiştik. Toyota araçlar için NGK veya Bosch gibi markaların bujileri de uyumludur fakat Denso temin edebiliyorsanız Denso tercih ediniz.

Alman veya Fransız araçların da anlaşmalı olduğu buji kablosu markaları vardır. Dolayısıyla tek başına “en iyi buji kablosu” diye bir şey yoktur. Ford için A markasınınkiler daha iyi iş görebilir, Renault için B markasınınkiler daha verimli olabilir.

Genel olarak ülkemizde Bosch, NGK ve Denso gibi markalar tercih edilmekte ve kalitelidirler.

Eğer bütçe sıkıntınız var ise seçiminizi daha titizlikle yapmanız gerekmektedir. Çünkü yukarıda yer alan markalar genel olarak size sıkıntı çıkartmazken daha düşük fiyatlara satılan ürünlerde tercihinizi iyi yapmazsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Mesela buji kablosu yerine tam oturmayabilir, bu yüzden yerinden çıkabilir veya kısa sürede aşınıp kıvılcım atlaması yapabilir.

Bütçeniz ne kadar dar olursanız ikinci el buji veya buji kablosu satın almayın. Çünkü bu tür ürünlerin sizi ne zaman yolda bırakacağı belli olmaz.

Buji kabloları set olarak satılmaktadır. Bu yüzden satın almadan önce aracınızda kaç tane buji kablosu var, satın aldığım sette kaç tane buji kablosu var, saymanızda yarar var.

Dikkat edilecek diğer bir husus ise kablo uzunluklarıdır. Aracınızdaki buji kablolarının uzunlukları ile satın alacağınız buji kablolarının uzunlukları aynı olmalıdır.

İlgili yazı: İridyum buji bobine zarar verir mi?

İlgili yazı: En iyi buji markaları

İlgili yazı: Buji değişim fiyatları

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir