Zetex buji kablosu yorum

Zetex buji kablosu yorum

Zetex buji kablosu yorum

Bu makalede Zetex marka buji kablolarının nasıl olduğunu yorumlayacağım. Araç sahibi olmadan önce buji kablosu gibi bir şeyi araştıracağınızı belki hiç aklına getirmemişsinizdir. Adı üzerinde kablo, araca ne kadar etki edebilir, değil mi ?

Fakat aracınızda bir kere ateşleme sorunları yaşamaya başladığınız zaman buji kablosu gibi basit parçalar bile kabusunuz hale gelebiliyor.

Örneğin aracın teklemesi, çalışırken zorluk yaşanması, silkelemesi, titreme olması gibi sorunlar araçlarda yaygın olarak görülen sorunlardır. Ve bu tür sorunlara sebep olabilecek çok sayıda arıza çeşidi vardır.

Eğer siz de de bu tür sorunlar olduysa olası nedenleri kafanızda kurarsınız. Daha sonra gittiğimiz tamirci aklınıza başka seçenekleri de getirir.

Sorunu çözmek için “olsa olsa şudur” diyerek başlarsınız parça değiştirmeye. Eğer kalın kafalı bir tamirciye denk geldiyseniz evvela düşük ihtimalli fakat pahalı seçeneklerden başlamayı seçer. Ne de olsa işçilik arttıkça onun da ücreti artmaktadır. Siz harcarken, sizin kaybınız onun kazancıdır.

Bir de kendisine gelen müşterinin yine kendisine gelmesini isteyenler vardır. Bunlar da değişim esnasında ucuz malzeme kullanmak suretiyle eski müşterisinin işini güya ucuza çözerler ama yan sanayi malzeme fazla dayanmadığı için yine ustaya gene kalırsınız.

Buji kabloları basit parçalar gibi gözükebilir ama ateşleme sisteminin bir parçasıdır ve yanlış tercih halinde gayet canınızı sıkabilir.

Şimdi Opel veya Volkswagen bir aracınız var diyelim. Bir takım ateşleme sorunları ile ustaya gittiniz. Örneğin motor tekliyor veya zor çalışıyor.

Tamirci bujileri ve buji kablolarını ne zaman değiştirdiğinizi sorar. Eğer epey bir zaman olduysa bunları değiştirelim der. Değişim işe yaramaz ise ateşleme bobini veya başka parçalara sıra gelir.

Buji ve buji kabloları değiştirirken aracın orijinal parçalarını bulmak zordur. Müşteriler genellikle ucuza tamirat istediklerinden tamirciler de daha ucuz yan sanayi ürünleri bulundurmayı tercih ederler.

Bu sebeple çoğu araç sahibine “orjinali yok ama Zetex var, aynı işi görür” teklifi yapılmaktadır. Muhtemelen sizlerin de Zetex buji kablosunu internet üzerinden araştırmanızın sebebi budur. Acaba Zetex buji kabloları orjinalinin yerini tutar mı, bunu merak ediyorsunuz.

Zetex buji kablosu yorum

Zetex buji kabloları Alman malıdır ve orta kaliteli ürünlerdir. Çin malı yan sanayi ürünlerinden çok daha kalitelidir hatta kıyaslanmamalıdır. Bir çok Türk markasından da iyidir. Fakat takdir edersiniz ki orjinalinin yerini tutmaz.

Örneğin aracın orijinal buji kablosu 4-5 sene gidecek ise Zetex kullanırsa 2-3 sene gider diye düşünebilirsiniz. Ben BMW veya Mercedes gibi aracım olsa asla Zetex buji kablosu kullanmam. Gerekirse kablolun getirilmesini bekler ve daha fazla para öderim, yine de orjinali neyse onu taktırırım.

Fakat Opel veya Volkwagen araçlarda fazla bir fark yok, onlar için Zetex buji kablosu tercih edebilirsiniz.

Zetex buji kabloları genellikle Alman arabalarında kullanılıyor, Kore, Japon veya Fransız araçlarda, İtalyan arabalarında başka marka bujiler kullanılmaktadır.

Buji kablosu önemli mi ?

Doğru buji kablosunu kullandığınız zaman zaten olması gereken bir şeyi yapmışsınızdır ve belki farkı hissetmezsiniz. Buji kablosunun önemini yanlış seçim yaptığınız zaman daha iyi kavrarsınız.

Bir çok yan sanayi buji başta sorun çıkarmıyor ama ömrü daha kısa ve performansı daha çabuk bitiyor. Yani ucuz ürün kullandığınızı zannediyorsunuz fakat daha kısa ömürlü bir ürün kullandığınız için aslında para tasarrufunuz olmuyor.

Zetex bir fiyat performans ürünüdür. Aklınızda bir soru işareti olmadan kullanabilirsiniz.

İlgili yazı: İridyum buji bobine zarar verir mi?

İlgili yazı: En iyi buji markaları

İlgili yazı: Buji değişim fiyatları

 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir