Ünüvar buji kablosu nasıl?

Ünüvar buji kablosu nasıl?

Ünüvar buji kablosu nasıl?

Piyasadaki Buji ve buji kablosu markaları genellikle yabancı markalar veya Türk markası olsa dahi yabancı isim çağrışımı yapan markalardan oluşmaktadır.

Bunların arasında bir de Ünüvar buji kablosu diye bir marka var. Muhtemelen yabancı çağrışımlı bir marka olsa satışları daha iyi olur ama firmanın adını korumak adına Ünivar olarak devam etmektedir.

Ünüvar buji kablosu yorumları

Ünivar buji kabloları Ünivar Elektronik firmasının başarılı ürünlerinden biridir. 1984 yılında kurulan firma araç anteni, ateşleme bobini, buji kablosu ve anten tesisatları üreten bir firmadır.

Ünivar buji kabloları genellikle ülkemizde çok satan Renault ve Tofaş marka araçları için kullanılmaktadır. Kalitesi orta kalitedir ve “işgörür” olarak nitelendirilebilir.

Fiyat olarak Ünivar bujileri ithal ürünlere göre oldukça ucuzdur ve eski model Renault, Tofaş ve bazı Fiat araçlar için yeterli kalitededirler.

Aynı performans için cebinizden fazla para çıkmasını istemiyorsanız Ünivar buji kabloları sizin için uygun tercih olacaktır.

Ünivar elektronik belli konularda uzmanlaşmış ve tecrübesini bugünlere kadar taşımış bir firmadır. Bu sebeple ünivar ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte ithal ürünlere kıyasla kalite farkı olduğu açıktır. Bunu gözle bile anlayabilirsiniz. Zaten Ünivar buji kablosu kullananlar bunu bilerek ürünü satın almaktadırlar. Fiyattan 2-3 kat tasarruf ederken kaliteden %20-30 taviz vermeye hazır olanlar tercih etmektedir.

Öte yandan yan sanayisi piyasasında Ünivar buji kabloları ile kıyaslanmayacak derecede dandik ve başarısız ürünler de satılmaktadır. Bu sebeple Ünivar buji kablolarını kalite açısından piyasa koşullarına göre “orta” olarak değerlendirmekte yarar bulunmaktadır.

Bilindiği üzere her marka buji kablosu her araçta kullanılmamakta, uyumlu araçlarda kullanılmaktadır. Ünivar buji kablolarının uygun olduğu araçlar bellidir. Mesela Alman veya Japon araçlarında Ünivar buji kabloları kullanılmaz. Buji kablosu seçerken bunlara da dikkat etmek gerekmektedir.

Buji kablosu kalitesiz olursa ne olur ?

Buji kabloları enerji taşıdığı için ısınmaya karşı hassastır. Bir araca yan sanayi, kalitesiz bir buji kablosu takılırsa ilk zamanlar sorun yaşanmaması muhtemeldir. Fakat malzeme zayıflığı nedeniyle ömrü kısadır, sıcaklık nedeniyle erir, etrafına yapışır, atlama, kıvılcım yapar.

Bu tür sorunların yaygınlığı nedeniyle buji kablolarında “Performans buji kablosu” diye biraz daha dayanıklı ürünler üretilmektedir.

İlgili yazı: Performans buji kablosu yorumları

Bujilerin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız ?

Buji çalışmıyorsa, ateşleme gerçekleşmediği için araç çalışmaz. Bujilerden biri gevşek veya kablosunda temassızlık var ise veya bujilerin ömrü azalmış ise araç tekler, sarsıntılı çalışır. Ayrıca çekiş kaybı olur.

Diyelim ki bujiler sağlam ama buji kabloları bitmiş veya bunun tam tersi olmuş. Sorunun hangisinde olduğunu anlamak için söküp bakmak gerekir.

Eğer bujilerin ömrü tamamlamış ise en iyi buji kablosunu taksanız dahi sorun devam edecektir. Veya buji kablosu sıralaması yanlış ise sorun devam edecektir.

Buji kablosu nasıl olmalı ?

Buji kablosundan geçen elektriğe dayanabilmesi için kablo dışının yüksek ısıya dayanıklı silikon malzemeden olması gerekir. Buji kalitesini ve ömrünü belirleyen kriterlerden biri budur.

Ayrıca bujileri seçerken olduğu gibi buji kablonuzu seçerken de araca uyumlu olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Buji kablosu gevşek olursa ne olur ?

Buji kablosu gevşek olursa motorun çalışmasında düzensizlik, sarsıntı, hızlanma ve performans sorunları ayrıca yakıt harcaması artışı olmaktadır.

Ünüvar Elektronik yorumlar

Ünivar elektronik ülkemizin yüz akı firmalarından biridir. Verdiği hizmetler ve üretim sayesinde önemli miktarda dövizin ülkede kalmasını sağlamaktadır.

Bununla birlikte inovasyon, ürün çeşitliliği şirket büyüklüğü gibi konularda bir çok köklü firma ile rekabette zorlanmaktadır.

İlgili yazı:En iyi buji kablosu markası

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir