Buji kablosu ömrü ne kadardır ?

Buji kablosu ömrü ne kadardır ?

Buji kablosu ömrü ne kadardır ?

Araç sahibiyseniz buji kablosu ömrü hakkında bir fikriniz olması gerekmektedir. Bu makalede buji kablosu ömrünün yaklaşık ne kadar olduğu, ne kadar kilometrede bir değişmesi gerektiği hakkında bilgi verilecektir.

Araç sahiplerinin bu konuda merak ettiği hususlar genel olarak şunlardır:

  • Buji kablosunun performansa etkisi olur mu ?
  • Buji kablosu eskir mi?
  • Buji kablosunu değiştirmek için belli bir kilometre var mıdır, yoksa değiştirmek için arızalanması mı beklenir ?
  • Bujiler değişirken buji kablolarının da değişmesi gerekir mi ?
  • Buji kablolarında sorun olduğunu nasıl anlarız ?

 

Buji kablosu ömrü ne kadardır, ne sıklıkla değiştirilmelidir ?

Buji kablosu ömrü için biçilmiş kesin bir rakam bulunmamaktadır. Ancak araç sahiplerine takribi bir fikir vermesi açısından buji kablolarının ömrünün yaklaşık olarak 90-100 bin kilometre olduğunu söyleyebilirim.

Buji kablolarının bu kilometrelerden çok önce işlevsiz kalması veya çok daha uzun dayanması da mümkündür.

Buji kablolarının ömrünü etkileyen pek çok şey bulunmaktadır. Öncelikle aracınız ne marka olduğu ve üzerindeki bujinin orijinal olmadığı çok önemlidir.

Bazı kaliteli marka araçların orijinal bujileri 200 bin kilometre civarı dayanabilmektedir. Fakat araçların genelini düşünürsek çoğu aracın üzerindeki fabrika çıkışlı bujisi 90-100 bin kilometre civarı dayanmaktadır.

Eğer araçta önceden buji kablosu değişimi yapıldı ise muadil veya orjinaline yakın bir buji kablosu takılmış olsa dahi gerçek performansını 50-60 bin kilometreye kadar koruyabilmektedir.

Eğer aracın sonraki sahibiyseniz, aracınızdaki buji kabloları hakkında bir fikriniz yok ise veya araçta orta kalite bir buji kablosu olduğunu biliyorsanız buji kablosu değişimini 50 bin kilometreden önce yapmanız önerilmektedir.

Buji kablosu eskir mi?

Buji kablosu, içinden elektrik akımı geçen bir materyal olduğu için zamanla eskimektedir. Araç ne kadar yaşlı ise veya ateşleme sistemindeki diğer parçaların birbiriyle uyumu ne kadar düşükse buji kablosu da o oranda çabuk eskimektedir.

Buji kablosunun performansa etkisi olur mu ?

Buji kablosunun ömrü ile gerçek performansını verdiği ömrü farklıdır. Mesela bir buji kablosu belki 100 bin kilometreden bile fazla çalışır durumda kalabilir fakat belki de 30-40 bin kilometreden sonra verimliliği, performansı azalmaya başlamış olabilir.

Buji kablolarının performansa etkisi olabilmektedir. Bu sebeple çalışır durumda olsa dahi eğer araçta bir takım şikayetler gözlenmeye başlanırsa değiştirilmeleri önerilmektedir.

Buji kablolarında sorun olduğunu nasıl anlarız ?

Buji kablolarında sorun olduğu zaman aracı çalıştırmakta zorlanırız, çalışırken motorda sarsıntı, ses veya titreme gibi şikayetler görülür.

Eğer bu konuda şüpheleriniz var ise buji kablosu testi yaptırabilirsiniz.

Bujiler değişirken buji kablolarının da değişmesi gerekir mi ?

Buji kabloları, bujilerden daha uzun ömürlü olduğu için her buji değişirken, buji kablolarının da değişmesine gerek yoktur. Bununla birlikte araçta göze çarpan ateşleme sorunları var ise bujiler değişirken buji kabloları da kontrol edilir ve değişmesi gerekirse değiştirilir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir