Toyota Corolla buji değişimi kaç km ?

Toyota Corolla buji değişimi kaç km ?

Toyota Corolla buji değişimi kaç km ?

Toyota’nın Corolla modeli uzun yıllardır üretilmekte olduğu için modeline göre buji tipi değişebilmekte ve buna göre de buji ömrü değişmektedir.

Dolayısıyla Toyota Corolla buji değişimi kaç km sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Genellikle buji değişiminde aracı götürdüğümüz ustanın tavsiyesine göre işlem yaptırmaktayız fakat söz konusu buji değişimi ise araç sahibinin aracındaki buji tipinin ne olduğunu bilmesi önem taşımaktadır.

Çünkü yüzlerce model araç içinden karıştırabilir, unutabilir veya elinde ucuz üniversal bujileri kullanmak isteyebilir. Aracın orijinal bujisinin hangisi olduğu internette sorgulamak çok kolaydır. Birçok buji üreticisi buji seçici, buji bulucu sayfaları yayınlamış olup birkaç dakikada aracın orijinal bujisinin hangisi olduğunu öğrenmek mümkün olmaktadır.

Örneğin NGK firmasının parça bulucu sayfası bu konuda oldukça fazla işe yaramaktadır. Gerçi Toyota’nın orijinal bujilerini üreten firma başkadır ama NGK’nın buji bulucu sayfası daha kapsamlıdır.

Toyota firmasına orijinal buji üreten firmanın linkini makale sonuna bıraktım.

Toyota Corolla aracınızın buji modelini öğrendikten sonra hangi buji tipiyse ne kadar ömrü olacağını tahmin edebilirsiniz.

Toyota Corolla buji değişimi kaç km ?

Toyota araçlarda temel olarak buji malzemesi 3 çeşittir. Eski Toyota Corolla’lar genellikle iletkenliği iyi fakat ömrü kısa olan bakır-nikel karışımı buji kullanırlar.

Sonraki modeller ise ömrü daha uzun olan platin veya iridyum malzemeden buji kullanırlar. Aslında buji gövdesi genel olarak aynıdır malzeme farkı yüksek sıcaklığa maruz kalan ucunda olmaktadır.

Bujilerin ömrü çoğunlukla buji ucunun yüksek sıcaklık etkisiyle zamanla aşınması nedeniyle bittiği için buji ömrünü ucundaki metal malzemenin cinsi fazlaca belirlemektedir.

Buji ömrünü ayrıca aracın fabrika bujisi olması, orjinaline uygun OEM olması, yan sanayi olması gibi faktörler belirlemektedir.

Diyelim ki siz aracı satın aldınız ve ilk kez bujiyi x zamanda değiştirdiniz. Orjinaline uygun parça taksanız dahi hiçbir zaman ilk buji kadar uzun ömürlü olmayacaktır.

Eğer universal buji taktırdıysanız buji markasına göre uyum oranı değişebileceğinden bunların ömrü Toyota’nın orijinal üreticisinden biraz az olacaktır.

Yan sanayi buji kullanırsanız bunun ömrü daha da az olacaktır. Toyota sahiplerinin şansı firmanın buji üreten bir şirketinin olmasıdır.

Tabi ki isteyen başka bir buji firmasının Toyota Corolla için ürettiği bujileri de kullanabilir fakat bujinin uzun dayanması için iyi marka olması gerekir.

İlgili yazı: En iyi buji markaları

Bujiler kaç bin km de değişir?

En uzun ömürlü bujiler iridyum bujilerdir. Bunların 80-100 bin kilometreye kadar ömürleri vardır. Eğer 50-60 bin kilometre dayanırlarsa da fena değildir.

Platin bujilerin de iridyum bujilere yakın veya biraz da az ömürleri vardır.

Bakır-nikel bujiler ise 20-30 bin kilometrede değişmelidir.

Buji ömrü aracın kullanımına da bağlı olarak da değiştiğinden bakır-nikel bujiye sahip Toyota Corolla araçların 15 bin km de, platin veya iridyum bujiye sahip araçların 30 bin km de kontrol edilmeleri uygun olmaktadır.

Öte yandan LPG buji ömrünü kısaltan bir yakıttır. Araç LPG kullanıyorsa buji ömürleri %30-40 civarı kısalmaktadır.

Bunun önüne geçmek için bazı buji firmaları LPG’li araçlara özel daha dayanıklı iridyum bujiler üretmektedirler. Fakat araç LPG’li ise bu tür bujiler dahi 60 km ömrün üzerine çıkamazlar.

İridyum buji farkı nedir?

İridyum nadir bulunduğu için pahalı fakat yüksek sıcaklığa dayanıklı bir metaldir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğu için daha geç aşınır ve ömrü uzun olur.

Bujilerin değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Bujilerin değişiminde kilometre bir kıstas olmakla birlikte tek başına bir kriter değildir. Bu yüzden çoğunlukla bujiler araçta bazı şikayetler baş göstermeye başlayınca değişmektedir.

Bujiler aşınıp ömrünün sonlarına gelince ateşleme işlevi zayıfladığı için;

Ya motor sarsıntılı, teklemeli çalışır,

Veya eski hıza ulaşmak için daha fazla gaza basmak gerekir,

Bu da yakıt harcamasını artırır.

Ateşleme sorunları olması aracın teklemesine, yolda kalmasına yol açabilir.

En belirgin şikayet ise aracın marşa basınca eskisi kadar hızlı çalışmayıp nazlanmasıdır.

LPG’li araçlarda buji ne zaman değişir?

Eğer LPG’ye özel bujiler ise iridyum bujiler 60 bin kilometrede değişir. Normal iridyum bujiler LPG’de daha kısa ömre sahiptir.

Platin bujilerin ömrü az daha kısa olur.

Bakır bujiler ise neredeyse her bakımda veya her iki bakımda bir değişir.

İridyum buji kaç binde değişir?

Aracın ilk bujisi 100 bin kilometre civarı dayanır. Sonraki oem bujisi 60-80 bin km civarı dayanır.

Eğer araç LPG’li ise en fazla 60 bin km dayanır.

 

İlgili yazı:Toyota Corolla orjinal buji markası

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir