Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır

Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır

Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlaşılır

Şanzıman yağı, şanzıman bileşenlerini ve yüzeylerinin kayganlığını artırarak sürtünmeyi azaltır ve yıpranmayı en aza indirir.

Şanzıman yağının ortalama olarak 80 bin-100 bin kilometrede (aracın modeline göre değişir) değişmesi gerekir. Fakat araçta şanzıman yağı eksilmesi belirtileri görülürse bu kilometreler beklenmeden şanzıman yağı değiştirilmeli veya eklenmelidir. Aksi takdirde masrafı yüksek şanzıman arızaları ortaya çıkabilmektedir.

Şanzıman yağı neden eksilir ?

Şanzıman yağı beklenen kilometrenden önce eksiliyorsa bunun nedeni genellikle şanzıman yağı kaçağıdır.

Şanzıman yağı eksikliği belirtileri

Araçta şanzıman yağı eksilmesi olup olmadığını öğrenmek için şanzıman yağı kontrol edilmelidir. Şanzıman yağının seviyesi kadar rengi de önemlidir. Şanzıman yağının normal rengi kırmızı olup saydamdır. Yağ kırmızıdan koyu kahverengiye dönmüşse, saydamlığı azalmışsa ömrünü tamamlamış demektir ve değiştirilmelidir.

Garajda yağ izleri görülmesi

şanzıman yağı eksikliğinin en önemli belirtisi açık bir işarettir ama her nedense bazen göz ardı edilmektedir. Garajınızda veya aracınızı park ettiğiniz yerde kırmızı veya kahverengiye yakın kırmızımsı lekeler görürseniz şanzıman yağ kaçağı olduğundan şüphelenmelisiniz. (Lekeler siyaha yakın ise motor yağı olabilir.)

Şanzıman yağı kaçağı genellikle conta veya keçelerden kaynaklanır.

Vites geçişlerinde yavaşlık

Şanzıman yağı eksildiyse vites değişimi için yeterli basınç oluşması için 2 veya 3 saniye geçmesi gerekir.

Bu da viteslerin daha yavaş geçeceği anlamına gelir.

Vites geçişlerinde zorlanma

Hem manuel ve otomatik şanzımanlı araçlarda vites geçişlerinin sorunsuz olması için yeterli düzeyde şanzıman yağına ihtiyaç vardır. Şanzıman yağı kirlenmiş veya azalmışsa vites geçişlerinde gecikme ve zorlanma olacaktır.

Düz vites araçlarda bu sorun devam ettikçe vitese geçmeme problemleri oluşacaktır.

Vites değiştirirken gacırtı duyulması

Şanzıman düzgün çalışıyorsa hiç ses gelmez. Vites değiştiriken gacırtı geliyorsa, boşa alınca tıkırtı veya ritmik sesler duyarsanız şanzıman yağınız eksilmiş veya tork konvertörüyle alakalı bir sorun var demektir.

Koku gelmesi

Araçtaki şanzıman yağı kaçağını ihmal etmeniz ve bu sebeple şanzıman yağının aşırı eksilmesi durumunda seyir halindeyken şanzımanın hareketli parçaları sürtünme nedeniyle aşırı ısınacak kalan az miktar yağ yanınca burnunuza kuvvetli bir koku gelecektir.

Böyle bir durum başınıza gelirse aracınızı kenara çekip motorun iyice soğumasını bekleyin. Şanzıman yağını eklemeden yola devam etmeyin.

Vites atlaması

Şanzıman yağı eksilirse sistemdeki hidrolik basınç düşer. Yeterli hidrolik basınç sağlanmadığı için seçtiğiniz mevcut viteste kalamazsınız.

Vitesi yükseltirsiniz ama araba o vitese uygun şekilde hızlanmaz.

24 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir