P0306 arıza kodu

P0306 arıza kodu

P0306 arıza kodu

P0306 arıza kodu “6 numaralı silindirde tekleme tespit edildi” hatasıdır.

Araçların içten yanmalı motorlarında, içinde farklı sayıda silindir bulunmaktadır. Bazı araçlarda sadece 4 silindir bulunurken, bazılarında 6 veya 8 silindir bulunur. Hava ve yakıt karışımının yanma işlemi bu silindirlerde gerçekleşmektedir.

Yanma sonucunda aracın tekerlerini döndürmek ve hızlandırmak için gerekli güç üretilir.  Yüksek performanslı otomobiller genellikle V6 veya V8 motor olarak tanımlanmaktadır, çünkü güç üretmek için daha fazla silindirleri vardır.

Aracın motorunun teklemesi silindirlerden birinin içindeki hava ve yakıt karışımının istenilen şekilde yanmaması neticesinde olur. Çoğu durumda, silindirlerden sadece birinde sorun vardır. Tek silindirde sorun olduğunda araç hala çalışır durumda olur ama üretilen güç hızlanma gereksinimlerini karşılayacak düzeyde olmaz. Motorda tekleme olursa aracın güç kontrol modülünde diyagnostik bir tarama kontrolü gerçekleştirerek hangi arıza kodunu verdiğine bakılmalıdır.

 P0306 arıza kodunun anlamı nedir ?

P0306 arıza kodu 6 numaralı silindirde sorun varsa üretilir. Bu sorun buji veya ateşleme bobini kaynaklı olabilir. 6 numaralı silindirin, motordaki diğer tüm silindirler gibi kendi bujisi ve ateşleme bobini vardır. Ateşleme bobininde kısa devre olması veya kablosunda sorun olması halinde ateşleme sorunları olacaktır.

P0306 arıza kodunun diğer sebepleri

Valf kapağından yağ sızıyor ve bujinin deliklerinden akıyor olabilir. Buji içine giren yağ tutuşmaz. 

6 numaralı silindirdeki sıkıştırma yetersiz olabilir. Bu sorun muhtemelen valf ve halkalardan kaynaklanır.

P0306 arıza kodu belirtileri

  • Motorda tekleme
  • Aracı çalıştırırken zorlanma
  • Performans düşüklüğü

Not: P0306 arıza kodu ciddiye alınması gereken bir arıza kodudur. Acilen araç tamir servisine götürülmelidir.

26 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir