P0741 arıza kodu

P0741 arıza kodu

P0741 arıza kodu

P0741 arıza kodu tork konvektör sistemi performans hatasıdır. Yani tork konvektörü gücü düzgün iletmiyor demektir.

Otomatik şanzımanlı araçlarda şanzıman ile içten yanmalı motor arasına yerleştirilmiş bulunan bir tork konvertörü vardır. Tork konvektörünün işlevi, motordan daha fazla güç çıkışı elde etmektir. Böylece böylece tahrik tekerlekleri hareket edebilecek gücü alabilir. 

Tork konvektörü arıza yaparsa bundan aracın performansı etkilenir. Ayrıca motor hararet yapabilir, stop edebilir veya bazı sesler gelebilir.

P0741 arıza kodu neden oluşur ?

P0741 arıza kodu, tork konvertör kavramasının olması gerektiği şekilde olmadığı, gücü düzgün iletmediği anlamı taşır. Bu arıza koduna önem verilmeyip araç bu şekilde kullanılmaya devam edilirse şanzıman zarar görecektir.

Tork konvertöründe meydana gelebilecek bir kaç çeşit sorun vardır. Bazen de tork konvektörü arızalı olmayıp onun çalışmasını etkileyen başka bir parçada arıza olabilir.

 Sorunun nerede olduğunu kesin olarak anlamak için, güç aktarma sistemi kontrol modülünde bir teşhis taraması yapmanız gerekir. Sonuçta, bu modül, tork konvertörünü ve diğer tüm ana bileşenleri yöneten aracın merkezi bilgisayarıdır.  Tarama sonucunda cihaz P0741 hata kodunu gösterirse, bu “ Tork Konvertör Sistemi Performans Hatası” olarak tanımlanır. Peki, bu ne anlama geliyor?

Şanzıman mili ve tork konvertörünün aynı hızda dönmesi gerekir. Dönme hızları arasında büyük bir fark varsa, aracın beyni P0741 hata kodunu üretecektir. Arıza kodu hızdaki fark 200 RPM’nin üzerine çıktığı zaman üretilir.

Tork konvertörü ve şanzıman milinin dönme hızlarının farklı olmasına nedenleri:

Şanzıman yağının azalması veya özelliğini yitirmesi, yanlış şanzıman yağının kullanılması, yağ basıncının düşmesi, yağ filtresinin tıkanması, TCC solenoid valfinin bozulması gibi sebepler bu tür bir soruna yol açabilir.

P0741 arıza kodu belirtileri

  • Aracın performansının azalması
  • Vitese takılı kalma
  • Vites geçişlerinde zorlanma
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Vuruntu

42 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 2005 kia sportaga aracım p741 arızası verdi verdi birden hiçbir sıkıntı yoktu gecişlerde hissettirme viteslerde takılma birden bu arızayı verdi arac yürümüyor ve boşta gibi kayıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir