Opel Corsa code 16 hatası nedir ?

Opel Corsa code 16 hatası nedir ?

Opel Corsa code 16 hatası nedir ?

Opel Corsa aracınızın bilgi ekranında code 16 hatası alıyorsanız fren lambalarından en az birinde sorun var demektir. Code 16 hatası fren lambası arızasını belirtir ancak fren lambası sağlam olmakla birlikte ampul tutucu arızalı olursa da veya akü zayıflaması nedeniyle elektrik kesintili gelirse de bu hatayı alırsınız.

Opel Corsa code 16 hatası nedir ?

Opel Corsa aracınızdaki herhangi bir ampulde sorun olduğu zaman gösterge panelinin ekranında InSP2 mesajı alırsınız. Eğer code 16 hatası da alıyorsunuz sorunlu olan ampul fren lambasıdır. Eğer fren lambalarının tamamı arızalıysa motor çalışmayacaktır.

insp2

Code 16 hatası maliyeti ucuz ve çözümü kolay bir sorundur. Ancak bazı durumlarda araç sahiplerinin kafası karışabilmektedir. Şöyle ki:

Örneğin code 16 hatası aldınız ve baktınız ki ampul yanmıyor. Ampulü değiştirdiniz gene yanmıyor. Herhalde ampul tutucuda bir sorun var dediniz, onu da değiştirdiniz, ampul gene yanmıyor. Kabloları kurcaladınız, gene sonuç yok.

Nadir de olsa bu tür şeyler olabilmektedir. Bu durumda araçta elektrik kaçağı olabileceği veya aküden gelen elektrikte sorun olabileceği değerlendirilir. Araçta elektrik kaçağı, kablolarda kısa devre gibi sorunlar var ise akü normale göre daha hızlı boşalacak ve akü ömrü kısalacaktır.

Code 16 hatası ile ilgili olarak şöyle bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Code 16 hatası alırsınız ama bir de bakarsınız ki fren lambaları sorunsuz şekilde yanıyor. Peki bu durumda sorun yok diyerek yola devam mı etmelisiniz ya da meseleyi kurcalamalı mısınız ?

Code 16 hatası aldığınızda fren lambaları sağlamsa da code 16 hatasının sebebini araştırmalısınız. Bu tür bir hata genellikle temassızlık kaynaklı veya sensör arızası kaynaklı olmaktadır.

Fren lambasını gelen elektrikte çok kısa süreli kesintiler yaşanırsa araç beyni direk hata üretir. Halbuki ampule giden elektrikte çok kısa süreli kesintisi olsa dahi (saniyenin onda biri kadarlık) ampul yanmaya devam eder çünkü elektrik beslemeye devam etmektedir.

Sistem bu durumu sorun olarak algıladığı için code 16 hatasını üretmiştir. Burada sorun ampulün ampul tutucuya tam oturmaması nedeniyle zaman zaman yaşanan temassızlıklar veya ampul kablolarının gevşekliği olabilir. Ya da aküden gelen elektrik zaman zaman zayıf geliyordur.

Fren lambasının yanması sensör tarafından kontrol edilir. Sensörün kendisi bozuk ise fren lambasının yandığını algılayamaz ve beyin hata mesajı üretir.

Opel Corsa code 16 hatası çözümü

Opel Corsa code 16 hatası fren lambası hatasıdır. Bu durumda;

Fren lambası yanmıyorsa değiştirilir. Değiştirdikten sonra da yanmıyorsa ampul tutucu, kablolar ve sensör kontrol edilir. Sorun bunlarda değilse akü bağlantıları kontrol edilir.

25 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir