Opel Mokka Code 136 ne demek ?

Opel Mokka Code 136 ne demek ?

Opel Mokka Code 136 ne demek ?

Opel araçlarda (Mokka, Corsa, İnsignia, Astra vs.) sorunun ne olduğunu tanımlamayan arıza kodlarının yanında bir de code 136, code 84 gibi ekranda beliren kodlar vardır.

Bu ikisi karıştırılmamalıdır. Arıza kodları arıza tespit cihazı ile okunur. (Opel araçlarda ekranda da çıkmaktadır.)ECN kodları da diyebileceğimiz bu kodlar P ile başlayan arıza kodlarıdır.

Ekranda code 136 veya code 21 şeklinde beliren kodlar ise ECN kodlarından farklıdır.

Code 136 ne demek ?

Code 136’nın manası hem Mokka, hem de diğer Opel modellerinde aynıdır. Ekranda code 136 mesajını görürseniz bu park yardım sisteminin tamire ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Ekranda code 136 mesajı gelirken gösterge panelinde de aşağıdaki işaret sarı renkte yanabilir.

Code 136

Bunun anlamı:

Opel Mokka aracınızda sürücüyü etrafındaki nesnelere karşı uyaran park sensörleri vardır. Bu sayede sürücü manevra yaparken etrafındaki nesnelere karşı daha dikkatli olur. Code 136 mesajının alınması park yardım sistemi ile alakalı bir sorun olduğunu gösterir.

Ya sistem arızalıdır veya sensörlerin çalışmasını engelleyecek bir durum olabilir. Sensörlerden birisi bozuk olabileceği gibi kir veya buzla kaplı olması nedeniyle sağlıklı çalışmıyor olabilir.

Bu ihtimallere ilave olarak çevrede park yardım sisteminin çalışmasını engelleyecek bir parazit olması da düşünülebilir. Örneğin askeri bölgeye veya parti binasına yakın bir yerdeyseniz ya da yakınlarınızda makam korumaları var ise onlardan gelen sinyal bozucu dalgalar sizin park yardım sisteminizin çalışmasına mani oluyor olabilir.

Code 136 çözümü:

Eğer park sensörlerinin yerini biliyorsanız ve az çok eliniz bir şeyleri söküp takmaya yatkın ise park sensörlerinin kirli veya buzlu olup olmadığını, kablolarında temassızlık olup olmadığını kontrol ediniz.

Gerekirse bir bezle park sensörlerini siliniz.

Park yardımı bazen çalışıp bazen çalışmıyorsa bu tür bir sorun olabilir.

Etrafınızda parazit olması da ihtimal dahilindedir. Özellikle de büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız bazı önemli binalardan gelen sinyal bozucu dalgalar park yardımı sistemini de etkilemektedir.

Bu durumda aracı başka bir yere götürüp sorunun devam edip etmediğini kontrol ediniz.

Bu yöntemlerle code 136 hatasını çözemezseniz aracınızı servise götürünüz.

Opel Mokka araçlarda ayrıca code 128 hatası da yaygın görülmektedir.

27 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir