Opel Mokka Code 128 nedir ?

Opel Mokka Code 128 nedir ?

Opel Mokka Code 128 nedir ?

Opel Mokka araçlarda code 128 ile karşılaşanlar epey fazladır. Eğer bilgi ekranında code 128 yazdığında bunu bir arıza olarak algılayıp servisin yolunu tutmaya gerek yoktur.

Çünkü code 128 kaputun açık olduğuna dair bir uyarıdır, bir arıza değildir. Eğer kaputu düzgün bir şekilde kapatırsanız muhtemelen code 128’den de kurtulmuş olacaksınız.

Ancak bazen kaput kapalı iken de code 128 hatası almanız mümkündür. Bu durumun muhtemel sebepleri aşağıda açıklanmaktadır.

Opel Mokka Code 128 nedir, nedenleri nelerdir ?

Öncelikle code 128 in Opel’in Mokka modeline has bir kod olmayıp, Corsa, Astra ve İnsignia gibi bir çok Opel modelinde de aynı anlama geldiğini belirtmek gerekir.

Anlamı kaputun açık kaldığıdır. Genellikle durum budur ama bazen kaput kapalı olduğunda da code 128 verebilmektedir.

Bunun sebepleri:

Yazılımsal bir hata olabilir. Günümüzde araçlar tekerlekli bilgisayarlar haline gelmişlerdir ve her bir parçası bilgisayar tarafından kontrol edilir olmuştur. Araç bilgisayarındaki yazılım güncellemesine bağlı olarak veya yanlış yazılım yüklenmesine bağlı olarak araçtaki bazı ufak tefek şeyler çalışmayabilir ve çalıştığını bilgisayar algılamayabilir. Örneğin kaput kapalı olsa da aracın beyni yazılımsal bir sorun nedeniyle bunu algılamayıp code 128 verebilir. Eğer sebep bu ise güncel yazılım yüklenince hata giderilecektir.

Diğer bir ihtimal de GEM modülü üzerindeki siviçlerin gevşemesi veya su sıçramasına bağlı olarak temassızlık yaşanmasıdır. Kaput kapalı iken açık uyarısı veriyorsa GEM modülüne bakılmalıdır.

Sorunun akü kaynaklı olması da ihtimal dahilindedir. Akünün zayıflaması veya elektriğin parçalara kesintili gitmesi gibi durumlarda araçta elektrik çeken parçalarda sorunlar olabilmektedir.

21 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir