Opel Corsa code 21 hatası nedir ?

Opel Corsa code 21 hatası nedir ?

Opel Corsa code 21 hatası nedir ?

Opel Corsa code 21 hatası, aracınızın sol sinyal lambasıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Yani sol sinyal lambanız yanmıyor olabilir.

Opel Corsa code 21 hatası alan bazı kullanıcılar, sol sinyal lambası yanarken de bu hatayı almaktadır. Bu durumun şöyle bir açıklaması vardır:

Aracın bilgisayarı sürekli olarak aracın sistemlerini kontrol eder durumdadır. Son sinyal lambasına giden akımda bir kesinti veya temassızlık, anlık güç kaybı vs tespit ederse code 21 hatası vermektedir.

Eğer ampul tutucusu ile ampul arasında ufak bir temassızlık olursa bile bu hata olarak algılanmaktadır. Halbuki siz sinyal lambasını yaktığınız zaman giden elektriğin devamlılığı nedeniyle bu temassızlık ortadan kalkmakta ve lamba yanmaktadır.

Böyle bir durumda code 21 hatası aldım diye lambası değiştirseniz yine aynı hata alacaksınız. Buradaki asıl sorun ampul tutucuda olabilir veya sensör arızası olabilir. Bunlara bakmak gerekir.

Buna ilave olarak ampule giden akımın gerilimi uygun olmayabilir veya elektriksel bir sorun olabilir. Bu sorunu çözecek olan oto elektrikçisidir, tamir hakkında fazla deneyimi olmayan kullanıcının aracını tamirciye götürmekten başka bir seçeneği yoktur.

İhtimal dahilinde olarak beyin arızası da olabilir fakat bu küçük bir ihtimaldir ve çözemediği bir sorun olduğunda suçu direk beyin arızasına atan tamircilerden de uzak durmak gerekir.

Opel Corsa code 21 hatası çözümü zor olan bir arıza değildir, bir uzmanın ilgilenmesi gerekmektedir.

Opel Corsa code 21 hatası ile birlikte motor arıza lambası da yanıyorsa;

Opel Corsa code 21 hatası aldığınızda aracınızın gösterge panelinde bulunan ikaz lambalarından herhangi birinin yanıp yanmadığına dikkat ediniz. Örneğin akü lambası yanıyorsa belki sorun ateşleme sisteminin düzgün çalışmamadıdır.

Veya motor arıza lambası yanıyorsa Opel Corsa code 21 hatası araçtaki başka bir sorunun yansıması olabilir. Motor arıza lambası yandığında araç bilgisayarını arıza tespit cihazına okutmak gerekir. Cihaz araç beyninin ürettiği hata kodunu size sunacaktır. Bu hata kodu size sorun ile ilgili ipucu verecektir.

Sonuç olarak;

Opel Corsa code 21 hatası ile ilgili olarak kafanızı karıştırmak istemem. Özetle;

Bu hatayı aldığınızda sol sinyal lambasını kontrol ediniz. Patlaksa değiştiriniz. Sorun çözülürse ne ala. Diyelim ki lamba yanıyor, o zaman sorun duyda ampul tutucuda, sensörde veya ampul bağlantılarında olabilir. Bunlar da kontrol edildiğinde yüksek ihtimal sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı anlaşılacaktır.

Ancak bazen Opel Corsa code 21 hatası araçtaki başka bir arızaya bağlı olarak da karşımızda çıkabilmektedir. Bu durumda gösterge panelindeki ikaz lambaları ve arıza teşhis cihazından okunan arıza kodları sorunun ne olduğunu anlamada bize yardımcı olacaktır.

Ve son olarak code 21 hatasının sadece Opel Corsa değil Opel Meriva ve Opel Astra gibi diğer Opel araçlarda da aynı anlama geldiğini belirtmek isterim.

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir