Opel Corsa code 84 hatası nedir ?

Opel Corsa code 84 hatası nedir ?

Opel Corsa code 84 hatası nedir ?

Opel Corsa code 84 hatasının açıklaması “motor gücü düşürüldü” demektir. Yani araçta yaşanan bir sorun nedeniyle motora giden yakıt azaltılmak suretiyle motor gücü araç beyi tarafından düşürülmüş, dolayısıyla da aracın performansı azaltılmış durumdadır.

Peki neden motor gücü düşürüldü ?

Opel Corsa aracınızda code 84 hatası aldığınızda ilk yapmanız gereken şey gösterge panelinde herhangi bir arıza lambasının yanıp yanmadığını kontrol etmek olmadır.

Ekranda Code 84 hatası belirince genelde aynı zamanda motor arıza lambası da yanar. Buna ilave olarak başka bir ikaz lambası da yanabilir. Yanan ikaz lambası arıza hakkında fikir verecektir.

Opel Corsa aracın bilgi ekranına düşen hata kodları çoğunlukla sorunun ne olduğuna dair nokta atışı bilgi verir. Örneğin code 18 sol kısa far arızası, code 21 sol sinyal lambası arızasıdır.

Fakat aynı nokta atışı cevabı code 84 hatası için veremiyoruz. Motor gücünün düşürülmesini gerektirebilecek bir çok sebep bulunmaktadır.

Mesela birkaç sebep:

  1. Yeni nesil araçlarda aracın her işlevi sensörlerle kontrol edilmekte, araç beyni bu sensörlerden gelen verilere göre aracın parçalarına talimat vermektedir. Bu sensörlerden herhangi biri arızalanınca veya kablosunda temassızlık olunca aynı körün elinden bastonu alınmış gibi araç beyni alarma geçmekte ve sürücünün bir an önce bu sorunu çözmesi için motor arıza lambasını yakmaktadır. Eş zamanlı olarak da motor gücü düşürülmektedir.
  2. Motor gücünün düşürülmesi motora giden yakıt ile alakalı olduğundan code 84 hatası alınınca acaba gaz kelebeği ile alakalı bir sorun mu var şeklinde soru akla gelebilir. Bu ihtimal de değerlendirilmelidir.
  3. Code 84 hatasına gaz pedalı ile alakalı bir sorun da neden olur. Opellerde gaz pedalı arızası nadir olmayan arızalardandır.

Yukarıdaki sebepleri örnek olarak verdim. Code 84 hatasının sebebi başka da olabilir. Bu hata alınınca araç servise götürülür. Serviste arıza tespit cihazı ile bir tarama yapılır. Cihaz arızanın ne olduğuna dair bir kod verecektir.

Bu kodun kısa bir açıklaması olup bazen nokta atışı olarak arızanın yerini gösterir, bazı kodlar ise arızanın aracın hangi sisteminde veya parçasında olduğuna dair genel bilgi verir.

Gösterge panelinde motor arıza lambası haricinde başka bir ikaz lambası da yanıyorsa o da code 84 hatası hakkında fikir verecektir. Code 84 hatası bazen sensör arızası gibi basit bir sebeple yanar, bazen de 3-4 ustaya götürürsün, sorunu çözemez. Bu nedenle ehil bir Opel sevisine gitmekte yarar vardır.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir