Opel Corsa Code 20 hatası nedir ?

Opel Corsa Code 20 hatası nedir ?

Opel Corsa Code 20 hatası nedir ?

Diyelim ki Opel Corsa aracınızın ekranında code 20 diye bir şey çıktı. Bunun anlamı nedir, hata mıdır, arıza mıdır, yoksa bir konuda bilgi mi veriyor, sizlere bu konuda bilgi vereceğim.

Opel Corsa aracınızda aklınıza gelebilecek her şey -buna ampuller bile dahildir- sensörler vasıtasıyla izlenmektedir. Böylece sürücünün kendiliğinden fark edemeyeceği bir sorunu araç beyni fark etmekte ve bunu kodlar yoluyla sürücüye bildirmektedir.

Opel Corsa aracınızın gösterge panelinde olan ikaz lambaları size bilgi ve uyarı yaparken aynı zamanda ekranda da mesajlar gelir. Bilgi ekranında ikaz lambası yanması ile detaylandırılamayacak bilgiler de verilir. Örneğin code 20 bunlardan birisidir.

Opel Corsa Code 20 hatası nedir ?

Code 20’nin anlamı sağ kısa far arızasıdır. Bu hatayı alınca sağ kısa farı kontrol etmeli ve uygun bir ampülle değiştirmelisiniz. Direnç değeri uygun olmayan bir bir ampul takarsanız code 20 hatası devam edebilir, bu nedenle far ampulünü satın alırken uygun olanını araştırınız.

Bazen de ampul sağlamdır ama ampul tutucu sorunludur veya kablosu iyi yerleşmemiştir.

Bazen de sağ far ampülü yanar durumdadır ama code hatası da ekrandadır. Bu durumda sürücü ne yapacak, neden böyle bir şey oluyor ?

Ampullerin yanışını dahi sensörlerin izlediğini bahsetmiştir. Bazen ampul tutucu ile ampul arasında temassızlık oluyor ama ampul yanmaya devam ediyor. Eğer sensör kısa süreli bu kesintileri tespit ettiyse code 20 hatası alırsınız.

Veya kablo sıkı olmadığı için sarsıntılarda oynuyor ve kısa süreli temassızlıktan dolayı araç beyni code 20 hatası üretiyor olabilir.

Code 20 hata sebeplerine sensör arızasını da eklemek durumundadır. Bazen her şey yolundadır ama sensör kirlenmiştir ve ölçümü sağlıklı değildir, veya bozulmuştur.

Code 20 hatası aldığınızda sağ kısa far yanıyorsa, nasılsa ampul yanıyor diyerekten bu sorunu ihmal etmeyiniz. Bazen araçtaki elektrik kaçakları gizliden aküyü sömürebilmekte, kısa devreler parça hasarına yol açabilmektedir.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz