Opel Corsa code 68 hatası nedir ?

Opel Corsa code 68 hatası nedir ?

Opel Corsa code 68 hatası nedir ?

Opel Corsa aracınızda code 68 hatası alıyorsanız bu hatanın anlamı “Servo direksiyon sistemi servis gerektirir” şeklindedir. Bilgi ekranında code 68 yazısı görüntülenirken aynı zamanda gösterge panelinde servo direksiyon ikaz lambası da yanar.

Code 68 hatası alınca direksiyonunuzda sertleşme olacağı için aracı kullanmanız zorlaşacaktır. Ayrıca code 68 hatasına bağlı olarak, direksiyon sertleşmesi yaşayacağınız için aracınızdaki bazı sistemler devre dışı kalacak ve onlarla ilgili ikaz lambaları da yanacaktır. Böyle bir durumda deneyimsiz sürücüler panik yapabilirler ama paniğe gerek yoktur, diğer lambaların yanmasına da code 68 hatası sebep olmuştur ve siz code 68 i düzelttiğinizde diğer ikaz lambaları da sönecektir.

Opel Corsa code 68 hatasını neden alıyorum ?

Bu hatanın “Servo direksiyon sistemi servis gerektirir” manasına geldiğini belirtmiştim. Yani code 68 hatasını alıyorsanız servo direksiyon sistemi ile alakalı bir sorun olması muhtemeldir. Ancak bu konuda ilk önce akü bağlantılarını kontrol etmek gerekir.

Çünkü servo direksiyon sistemi elektrik ile çalışan bir sistem olduğundan aküden gelen elektriğin zayıf olması, kesintili gelmesi gibi sebepler servo direksiyon sisteminin hata vermesine yol açabilmektedir.

Belki akünün kabloları gevşemiştir, belki akü zayıflamıştır, veya şarj sisteminde (örneğin şarj dinamosunda) sorun olduğundan iyi şarj olamıyordur.

Bu tür durumlarda bazen code 68 hatası alırsınız, aracı servise götürürsünüz, servo direksiyon sistemine bakarlar, bir şey bulamayabilirler. Halbuki sorun akü kaynaklı olduğu için sistem bazen hata vermekte, bazen vermemektedir.

Eğer code 68’in akü kaynaklı olmadığı teyit edildiği takdirde servo direksiyon sisteminin kendisinde bir arıza olabilir.

Servo direksiyon işareti
Servo direksiyon işareti

 Opel Corsa code 68 hatası çözümü

Sadece Corsa modeli değil Opel’in Astra, Meriva ve Mokka gibi bir çok modelinde code 68 hatası aynı manaya gelir. Araçta servo direksiyon sisteminin çalışmasını engelleyen bir durum vardır. Genellikle ya servo direksiyon sisteminin kendisi arızalıdır veya bu sisteme gelen elektrik zayıf veya kesintili geliyordur.

Code 68 hatası aldığınızda direksiyon sertleşmiş olacağı için bu durumda aracı düzgün bir şekilde kullanmanıza imkan yoktur. Direksiyon çevrilebilir durumdadır ama çok zor çevrilir. Hızınızı azaltıp aracı doğruca sevişe götürmelisiniz.

Serviste ilk olarak akü bağlantıları ve şarj sistemi kontrol edilecektir. Bunlarda bir sorun yok ise servo direksiyon sistemine bakılacaktır.

Ancak işleme koyulmadan önce arıza teşhis cihazı ile araç bilgisayarını tarama yapmak ve arıza kodlarını okutmak gerekir. Bu arıza kodları code 68’dekinden farklı arıza kodlarıdır ve araçta ne tür bir sorun olduğuna dair kısa bilgi verirler.

Servo direksiyon sisteminin çalışmasına araçtaki başka bir sistemin arızası da yol açmış olabilir. Zaten ekranda code 68 hatası gördüğünüzde gösterge panelinde bir çok arıza lambası yandığını göreceksiniz.

Tespit edilen arıza kodlarına göre serviste işlem yapılacaktır.

43 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Merhaba,

  Bu sorunu yaşayıp da internet araması ile bu sayfaya gelenler olabilir. O yüzden mümkün olduğunca detaylı olarak yazmaya çalışacağım.

  Benim aracımda ( opel astra 1.4 turbo a14net. Atiker gold lpg sistemi takılı durumda ) bazısı kullanıcı ekranında görünen, bazısı aracın arıza hafızasına kaydedilen birçok hata – arıza durumu vardı ( servo direksiyon hatası , park yardımcısı hatası , yolda giderken esp’ yi kapatmak , yolda giderken gösterge panelini kapatıp açmak, teyp dilini ingilizceye dönüştürmek, motor eksik takviyesi hatası aklıma gelenler)

  Aracı serviste bilgisayara bağlayınca arıza olarak görünenler genelde şunlardı :
  motor kontrol modülü : p0959 , motor soğutma suyu termostat ısıtıcısı kontrol devresi yüksek voltaj
  karoseri kontrol modülü : u0100 , motor kontrol modülü ile iletişim kayboldu
  park freni kontrol modülü : c0561 , sistem devreden çıkarma bilgileri depolandı
  servo direksiyon kontrol modülü : u0121 , elektronik fren kontrol modülü ile iletişim kayboldu
  servo direksiyon kontrol modülü : u0100 , motor kontrol modülü ile iletişim kayboldu
  multimedya çalıcı arabirim modülü : b1325 , kontrol modülü güç devresi
  motor kontrol modülü : p0299 , motor eksik takviyesi

  Zaman içinde şunu da farkettim. Araçta sistemdeki voltaj ani olarak yükselip düşüyordu. Gerilim yaklaşık 15.5 voltun üzerine çıktığında sistem yukarda bahsettiğim hataları vermeye başlıyordu. Yaptığım araştırmalar neticesinde bir buçuk yıl sonunda sorunun nedenini öğrenip düzelttirdim.

  LPG sistemi aracın haberleşme hattına ( obd , can ) bağlı. Atiker’ in yazılımında (ustaların lpg ayarını yaptığı yazılım) aracın haberleşme hattı ile veri alışverişini hangi protokol ile yapacağına dair bir ayar var. Bu ayarın varsayılan değeri otomatik ( auto ) olarak seçili gelmekte. Eğer bu ayar otomatik olarak bırakılmış durumda ise lpg sistemi aracın haberleşme hattı ile hangi protokolle konuşacağını doğru olarak belirleyemiyor ve sistemdeki tüm iletişimi bozuyor. Bu ayarı ” 8: CAN Standard 500 kbps ” ( opel bu seri araçlarda bu protokolü kullanıyormuş) yaptıktan sonra araçta yukarda bahsettiğim arızaların tümü yok oldu.

  İnternette bu durumun lovato sistemlerde de görüldüğüne şahit oldum.

  Bu türden sorunlarla uğraşanlar varsa denesinler, işe yarayabilir.

  • Bilgi için çok teşekkür ederim.

  • 2 sene önce

   Hocam yaklaşık 2 aydır esp ışığı arızası ve arada sırada code-68 servo direksiyon arızası almaya başladım. Herşey lpg ayarı yaptırmaya gittiğimde ustanın arıza tespit cihazı bağlaması ile oluştu. o günde ayarları sıfırlamak için oraya gitmiştim. Gitmediğim beyinci elektrkci kalmadı. akü bile değiştim çare bulamadadım. beyinciler 10bin tl falan fiyat teklif verdiler. Abs beyni arızası, can bus iletişim hatası ve belki de yüzlercesi. En olacak gibi değil baya baya araştırınca seni gördüm ve okuyunca apar topar lpg ci ye gittim söylediğin ayarı yaptırdım. Şuan deneme aşamasındayım olurda geçerse sorunu çözersem sizlere bi hediye falan bişey göndermek istiyorum 😀 bilgilendireceğim sizleriii

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir