Opel Corsa code 68 hatası nedir ?

Opel Corsa code 68 hatası nedir ?

Opel Corsa code 68 hatası nedir ?

Opel Corsa aracınızda code 68 hatası alıyorsanız bu hatanın anlamı “Servo direksiyon sistemi servis gerektirir” şeklindedir. Bilgi ekranında code 68 yazısı görüntülenirken aynı zamanda gösterge panelinde servo direksiyon ikaz lambası da yanar.

Code 68 hatası alınca direksiyonunuzda sertleşme olacağı için aracı kullanmanız zorlaşacaktır. Ayrıca code 68 hatasına bağlı olarak, direksiyon sertleşmesi yaşayacağınız için aracınızdaki bazı sistemler devre dışı kalacak ve onlarla ilgili ikaz lambaları da yanacaktır. Böyle bir durumda deneyimsiz sürücüler panik yapabilirler ama paniğe gerek yoktur, diğer lambaların yanmasına da code 68 hatası sebep olmuştur ve siz code 68 i düzelttiğinizde diğer ikaz lambaları da sönecektir.

Opel Corsa code 68 hatasını neden alıyorum ?

Bu hatanın “Servo direksiyon sistemi servis gerektirir” manasına geldiğini belirtmiştim. Yani code 68 hatasını alıyorsanız servo direksiyon sistemi ile alakalı bir sorun olması muhtemeldir. Ancak bu konuda ilk önce akü bağlantılarını kontrol etmek gerekir.

Çünkü servo direksiyon sistemi elektrik ile çalışan bir sistem olduğundan aküden gelen elektriğin zayıf olması, kesintili gelmesi gibi sebepler servo direksiyon sisteminin hata vermesine yol açabilmektedir.

Belki akünün kabloları gevşemiştir, belki akü zayıflamıştır, veya şarj sisteminde (örneğin şarj dinamosunda) sorun olduğundan iyi şarj olamıyordur.

Bu tür durumlarda bazen code 68 hatası alırsınız, aracı servise götürürsünüz, servo direksiyon sistemine bakarlar, bir şey bulamayabilirler. Halbuki sorun akü kaynaklı olduğu için sistem bazen hata vermekte, bazen vermemektedir.

Eğer code 68’in akü kaynaklı olmadığı teyit edildiği takdirde servo direksiyon sisteminin kendisinde bir arıza olabilir.

Servo direksiyon işareti
Servo direksiyon işareti

 Opel Corsa code 68 hatası çözümü

Sadece Corsa modeli değil Opel’in Astra, Meriva ve Mokka gibi bir çok modelinde code 68 hatası aynı manaya gelir. Araçta servo direksiyon sisteminin çalışmasını engelleyen bir durum vardır. Genellikle ya servo direksiyon sisteminin kendisi arızalıdır veya bu sisteme gelen elektrik zayıf veya kesintili geliyordur.

Code 68 hatası aldığınızda direksiyon sertleşmiş olacağı için bu durumda aracı düzgün bir şekilde kullanmanıza imkan yoktur. Direksiyon çevrilebilir durumdadır ama çok zor çevrilir. Hızınızı azaltıp aracı doğruca sevişe götürmelisiniz.

Serviste ilk olarak akü bağlantıları ve şarj sistemi kontrol edilecektir. Bunlarda bir sorun yok ise servo direksiyon sistemine bakılacaktır.

Ancak işleme koyulmadan önce arıza teşhis cihazı ile araç bilgisayarını tarama yapmak ve arıza kodlarını okutmak gerekir. Bu arıza kodları code 68’dekinden farklı arıza kodlarıdır ve araçta ne tür bir sorun olduğuna dair kısa bilgi verirler.

Servo direksiyon sisteminin çalışmasına araçtaki başka bir sistemin arızası da yol açmış olabilir. Zaten ekranda code 68 hatası gördüğünüzde gösterge panelinde bir çok arıza lambası yandığını göreceksiniz.

Tespit edilen arıza kodlarına göre serviste işlem yapılacaktır.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz