Opel Corsa code 95 hatası

Opel Corsa code 95 hatası

Opel Corsa code 95 hatası

Opel Corsa code 95 hatası airbag ile ilgilidir. Bilindiği üzere airbag, yani hava yastığı denilen sistem araç bir darbe aldığında otomatik olarak açılmakta ve sürücüyü ve yolcuyu darbeden korumaktadır.

Kazanın ne zaman nerede olacağı belli olmadığından araçta her daim airbag sisteminin çalışır durumda olması gerekir.

Maalesef bir kere açılan airbag yeniden açılmamakta ve gösterge panelindeki hava yastığı ikaz lambası yanık kalmaktadır. Hava yastığı ikaz lambası, airbagler sağlamken de bazı sebeplere bağlı olarak yanmaktadır. Bunu aşağıda açıklayacağım.

Opel Corsa code 95 hatası nedir ?

Opel Corsa code 95 hatasının açıklaması “Hava yastığı servis gerektirir” şeklindedir. Bunun anlamı aracınızda hava yastığı ile alakalı bir sorun var ve bu sorunun giderilmesi gerekiyor demektir.

Bilgi ekranında code 95 hatası görüntülenirken aynı zamanda hava yastığı ikaz lambasının da yanıyor olması muhtemeldir.

Airbaglerde bir sorun olmadığında hava yastığı ikaz lambası kontak açıldığında 4 saniye süren sistem kontrolü esnasında yanar ve söner. Bir sorun yoksa yanık kalmaması gerekir. İkaz lambası kontak açıldıktan sonra hep yanıyorsa veya seyir esnasında yanmaya başladıysa airbag sistemini ilgilendiren bir hata var demektir.

Hava yastığı ikaz lambası bir sorun nedeniyle yanarken sürücüyü bilgilendirmek için bilgi ekranında code 95 hatası belirir.

Airbagler sağlamken de ikaz lambası yanabilmekte, code 95 görüntülenebilmektedir.

Code 95 hatasına sebep olabilecek durumlar şunlardır:

Code 95 hatasının yaygın sebeplerinden birisi ön koltukların özensiz olarak ileri-geri hareket ettirilmesidir. Çünkü ön koltukların altında konnektörler bulunur ve bu ileri- geri hareket esnasında fişlerin çıkması, gevşemesi veya zamanla aşınması muhtemeldir. Eğer sorun bu ise fişleri kontrol edip yeniden yerlerine takmayı deneyiniz. Tozlanmışsa hava tutunuz.

Code 95 hatasına sensör arızası da sebep olmaktadır. Ön yolcu koltuğunda bir doluluk sensörü bulunmaktadır. Ağırlığa duyarlı olan bu sensör bir çarpma esnasında, çarpmayı algılayarak hava yastığının açılmasını sağlayan mesajı iletir. Bu sensör bozulursa code 95 hatası alırsınız.

Akünün zayıflaması, iyi şarj olmuyor olması veya kablolarında temassızlık olması da airbag sistemini etkilemektedir. Sisteme gelen elektriğin zaman zaman kesintiye uğraması code 95 hatasına sebep olabilmektedir.

Airbag sistemini Airbag Kontrol Modülü kontrol etmektedir. Bu oldukça hassas bir parçadır. Airbag Kontrol modülünün toleransı sadece birkaç ohm’luk zayıf bir toleransa sahiptir ve bağlantılardaki az bir miktar korozyon ve gevşeklik nedeniyle bile veya yeterli elektrik gelmemesi, kesintili gelmesi nedeniyle airbag sistemi kapatılır ve code 95 hatası verilir.

Opel Corsa’nın kullanım kılavuzunda “Orta konsol bölümünde hava yastığı ve kemer gergi sisteminin kumanda elektroniği bulunmaktadır. Bu bölümde manyetik özellikli eşyalar bulundurmayın.

Hava yastıkları kapaklarına herhangi bir şey yapıştırmayın ve kapakları başka malzemelerle kaplamayın” denilmektedir. Bu uyarılara aykırı hareket edilmiş olabilir. Ön konsol bölümüne konan elektronik aletler kumanda elektroniğini etkilemiş olabilir.

28 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir