Opel Corsa 184 LOW ne demek ?

Opel Corsa 184 LOW ne demek ?

Opel Corsa 184 LOW ne demek ?

Opel Corsa aracınızda 180 LOW veya 184 LOW yada kpa LOW gibi bir uyarı ile karşılaşırsanız bu lastik basıncı ile alakalıdır. Opel Corsa aracınızın modeli ve lastik ebatlarına göre uygun olan lastik basıncı değerleri vardır.

Lastiklerinizden en az birisi bu değerlerin altına inerse size LOW uyarısı verecektir. Ayrıca lastik basıncının düşük olduğunu göstermek üzere aşağıdaki ikaz lambası yanacaktır.

Lastik basıncı kontrol işareti
Lastik basıncı kontrol işareti

Lastik basıncı kaybı kontrol sistemi ikaz lambasının yanmasının anlamı nedir ?

Lastik basıncı kaybı kontrol sistemi ikaz lambası sarı renkte yanarsa sistemde bir hata var veya lastiklerden birinde hava az demektir.

Eğer bu lamba kırmızı renkte yanarsa lastiklerden en az birinde basınç kaybı var demektir. Bu durumda aracı durdurup patlak lastik var mı kontrol etmelisiniz.

Doğru lastik basıncı nasıl öğrenilir ?

Lastik hava basınçları 14 günde bir veya uzun bir yolculuğa gitmeden önce kontrol edilmelidir. Lastik basıncı lastikler soğuk iken kontrol edilir.

Doğru lastik basıncını bulmak için aracın kullanma kılavuzuna bakmalısınız. Aracınız için en uygun lastik basınç değerleri motor tipine, lastik tipine, araçta çoğunlukla kaç kişi olduğuna ve araçta ekstra yük olup olmadığı göre değişmektedir.

Opel Corsa 184 LOW ne demek

Opel Corsa kullanma kılavuzunda üç farklı lastik basıncı tercihi yer almaktadır:

Konforlu sürüş basıncı: Lastiklerde olması gereken en az basıncı ifade eder. Bundan daha azı sorun olacaktır. Eğer sistemde tanımlı lastik basıncının altına düşülürse bilgi ekranında 180 LOW veya 184 LOW gibi uyarı mesajı gelecektir. Genelde 200 kPa’nın altına düşünce bu uyarılar gelir.

Ekonomik sürüş basıncı: Lastik basıncı yakıt tüketimini etkiler. Ekonomik sürüş basıncı araçta en fazla 3 yolcu var iken ve araçta ekstra yük yok iken yakıtın en ekonomik harcanmasını sağlayan basınçtır.

Azami yük basıncı: Aracın bagajı dolu ise veya genellikle 3 kişiden fazla biniliyorsa tavsiye edilen lastik basıncıdır.

Opel Corsa kullanım kılavuzunda lastik basınç değerleri Kpa, bar ve psi şeklinde üç farklı birimde yer almaktadır. Lastiğe hava basarken gösterge bu birimden herhangi birisini göstermektedir. Eğer ekranda 180 LOW uyarısı alırsanız bu 180 kPa olup 26 psi ye karşılık gelmektedir.

Opel Corsa 184 LOW ne demek

Kullanım kılavuzunda ayrıca ön ve arka tekerleklerin basınç değerlerinin farklı olduğunu göreceksiniz. Çünkü bagaj yok ise ön tekerlere binen yük genellikle daha fazladır. Bagaj varsa da arka tekerleklere daha fazla yük biner.

Bu tür şeylere dikkat edilmezse sürüş konforu ve yakıt tasarrufu açısından verimsizlik olduğu gibi ön ve arka tekerler arasında yıpranma farklılıkları olur. Bu yüzden ön tekerler ile arka tekerler ara sıra yer değiştirilmelidir.

Lastik basıncı kaybı kontrol sisteminin çalışabilmesi için her tekerlekte sensörün olması ve lastik basınçlarının doğru şekilde sisteme tanıtılmış olması gerekir. Stepnede sensör yoktur. Stepneyi araca takarken sensör de takılması gerekir.

Lastik basıncı kaybı kontrol sistemi ikaz lambası soğuk havalar nedeniyle de yanabilir. Soğuk havalarda lastiklerin içindeki havanın hacmi daha az olur. Araç çalıştıktan sonra lastiklerin ısınması ile birlikte bu ikaz lambası kendiliğinden sönebilir.

İlklendirme nedir ?

Opel Corsa kullanım kılavuzunda lastiklere uygun miktarda hava bastıktan sonra ilklendirme yapılması gerektiği belirtilmektedir. İlklendirme, lastiklerdeki basıncın sisteme tanıtılması, bir nevi sıfırlamadır.

Bunun için;

  • Kontağı açın.
  • DDS tuşunu yaklaşık 4 saniye basılı tutun.

Opel Corsa 184 LOW ne demek

  • Lastik basıncı kaybı kontrol sistemi ikaz lambası üç kez yanıp sönünce işlem tamamdır.

 

 

39 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 2 sene önce

    lastiklerin havaları tam. sensor arda bir 15 20 dk. yanıyor. havalarda eksik yok. Sensorlerin kaput altında ileti yolladığı kutu beyin nerede . Bulamadım. Bana yazarsanız iyi olacak. Sanırım burada kabloda sıkıntı olabilir. gev sek yada çıkmış. Ayrıca her sensorun üzerinde pil var bu pil değişmesi lazım. bundanda yapabilir diye düşünüyorum. mail atıp yardımcı olursanız sevinirim. Çoğu ustalar bunları bilmiyor.
    mail . mahcalis@gmail.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir