P0404 arıza kodu

P0404 arıza kodu

P0404 arıza kodu

P0404 arıza kodunun kısaca açıklaması EGR valfi düzgün çalışmıyor veya EGR konum sensöründen alınan sinyal değeri olması gereken değer aralığında değil demektir.

Bilindiği üzere motorda yakıt ile hava karışmasının bir sonucu olarak egzoz gazı meydana gelir. Bu egzoz gazının bir kısmını yeniden yanmaya tabi tutmak üzere araçlarda bir EGR sistemi bulunur. Bu işlem az miktar da olsa yakıt tasarrufu sağlar ve egzoz gazlarını daha az çevreye zararlı hale getirir.

P0404 arıza kodu neden oluşur ?

EGR sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığı sensörler tarafından takip edilerek beyne veri iletimi sağlanmaktadır. ECU’ye gelen sinyaller normal kabul edilen değer aralığında ise P0404 arıza kodu üretilir.

EGR valfinin hareketlerinde titreme varsa, düzgün şekilde açılıp kapanmıyorsa veya sistemin düzgün çalışmasını etkileyen başka bir unsur var ise “Motor arıza lambası” yanacak ve tarama cihazıyla tarandığında P0404 arıza kodu görünecektir.

ÇÖZÜM

P0404 arıza kodu üretildikten sonra hata giderilmezse veya kod silinmezse ECU EGR sistemini devre dışı bırakabilir. Bu durumda yakıt harcaması belirgin şekilde artacak ve aracın çekiş gücü düşecektir.

Sorun sensörde veya EGR valfinde olabilir. EGR valfi kirlenmiş ise temizlemek çözüm olabilir. Bazen aşırı kirli olur ve temizlemek çözüm olmaz bu durumda EGR valfinin değişmesi gerekir.

EGR valfi sağlam olmakla birlikte sensör bozuk olabilir. Sensörün değişmesi daha az maliyetli olabilir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz