DF053 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF053 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF053 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

Çoğu dizel araçta yakıt sisteminde common rail denilen bir yakıt enjeksiyon sistemi kullanılır. Bu sistemde yakıtın geçtiği ortak bir boru ve bu boruya bağlı enjektörler bulunur.

İki yakıt pompasından birisi yakıtı tanktan boruya çeker, diğeri ise borudaki yakıt basıncını sağlar. Boru dediğimiz yakıt hattının “ray” veya” rail” gibi isimleri de vardır.

Yakıt sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için ECU bağlantısında sorun olmaması ve yakıt basıncının “ayarlı” olması gerekir.

Yakıt pompasından raile oradan da enjektörlere verilen yakıtın basınç düzeyini ayarlayan valfe “Yakıt Basınç Regülatörü” adı verilir.

Yakıt basınç regülatörü elektrikle çalışır ve ECU’ya bağlıdır. ECU’dan gelen sinyallere göre açılır veya kapanır. Eğer bu sinyaller kesintiye uğrarsa veya valf arızalanırsa DF053 arıza kodu üretilir.

DF053 Renault arıza kodu olan araçta görülmesi muhtemel sorunlar:

  • Motor arıza lambasının yanması
  • Araçta stop etme, hızlanamama gibi dorunlar olması
  • Aracın çalışmaması
  • Yakıt sarfiyatında artış

DF053 Renault arıza kodu nedir ?

DF053 arıza kodu kısa açıklaması:

Yakıt sistemi ile alakalı: Ray basıncı düzenleme işlevi

Direksiyon sistemi ile alakalı: Bilgisayar konfigürasyonu

Hava yastığı/ön gericiler: Sürücü koltuğu konum sensörü konfigürasyonu

Yukarıdaki DF053 arıza kodu açıklamaları, bu arıza kodu alınan araçta;

  • Yakıt basıncının ayarlanmasında,
  • Direksiyon sistemini ECU’nun algılamasında,
  • Sürücü koltuğu konum sensörü konfigürasyonunda,

Sorun olabileceğini göstermektedir.

DF053 Renault arıza kodu çözümü

Öncelikle ilk ihtimalden yani yakıt basıncının ayarlanamıyor olması ihtimalinden başlamak gerekir. Aracın çalışmaması, sarsıntılı çalışması, teklemesi veya stop etmesi, siyah duman atma gibi sorunları var mıdır ?

Eğer var ise yakıt basıncının ayarlanamıyor olmasının sebebi yakıt basıncı regülatörünün bozuk olması veya common rail sistemi ile alakalı parçalarda sorun olmasıdır.

yakıt basınç regülatörü
Yakıt basınç regülatörü

Bu konuda yaygın görülen arızalar, yakıt filtresinin tıkanmasıdır. Yakıt filtresi zamanında değişmeyince tıkanmakta ve yakıt hattına yeterli yakıt gönderilememekte, yakıt basıncı düşmektedir.

Enjektör arızası veya yakıt pompası arızası da mevcut olabilir. Bu sorunlara tek tek bakılır ve sorunlu olabilecek parça değiştirilir.

Kontrol edilecek diğer parça direksiyon açı sensörüdür. Bu sensör zamanla bozulabilir veya kablo bağlantıları gevşeyebilir. Araçta direksiyon ile alakalı bir sorun olup olmadığı gösterge panelinde bununla ilgili bir lamba yanıp yanmadığı kontrol edilmelidir.

Son olarak Sürücü koltuğu konum sensörü kontrol edilir.

Araçta hem direksiyon açı sensörü, hem sürücü koltuğu konum sensörü hem de yakıt basıncı regülatörü ile alakalı bir sorun var ise bunun mantıklı iki açıklaması vardır.

Bu üç parçanın ortak noktası ECU ile bağlantılı olmaları ve aküden gelen elektrik ile çalışmalarıdır.

Dolayısıyla ya ECU (Araç bilgisayarı) da bir yazılım hatası oluşmuştur ve bu sebeple bazı sensörleri tanıyamıyordur. Veya aküden gelen elektrikte zaman zaman kısa kesilmeler oluyordur ve bu kesintiler bazı sensörlerin kısa süreli olarak çalışmamasına ve DF053 arıza kodu gibi hata kodlarının alınmasına sebep oluyordur.

Bu durumda akü bağlantılarında sorun olup olmadığı (korozyon, gevşeklik vs) akünün düzgün şarj olup olmadığı gibi hususlar kontrol edilmelidir.

Bu konuda size yardımcı olacak diğer yazılar:

Dizel yakıt basınç regülatörü arızası (Video)

Yakıt filtresi değişim fiyatları

 

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir