Opel Corsa code 18 hatası nedir ?

Opel Corsa code 18 hatası nedir ?

Opel Corsa code 18 hatası nedir ?

Opel Corsa gösterge panelinizdeki bilgi ve mesaj ekranında code 18 şeklinde bir uyarı alıyorsanız bunun anlamı araçta sol kısa farla ilgili bir arıza olduğudur. Opel’in Astra , Mokka ve diğer modellerinde bu hata kodunun anlamı aynıdır.

Muhtemel sebepler ampul patlak olabilir, ampul tutucu bozulmuş olabilir, sensör düzgün çalışmıyor olabilir, kablosu gevşemiş olabilir vs..

Yani code 18 hatası aldığınızda ilk kontrol edilmesi gereken şeyler bunlardır. Bazı durumlarda ekranda code 18 hatası belirmesine rağmen sol kısa farın yanmasında bir sorun olmadığı görülmektedir. Bu durumun şu şekilde bir açıklaması vardır:

Araç bilgisayarı sensörlerden gelen verileri analiz ederken verilerin olması geren değer aralıklarına göre karşılaştırır. Diyelim ki verilerde kısa süreli kesinti var veya normal değerlerden sapma var, o zaman code 18 hatasını verir.

Elektrik bağlantılı olan her şeyde temassızlık veya kablo gevşekliği gibi sorunları her zaman ola gelmiştir. Diyelim ki ampul ile duy arasında hafif bir temassızlık var veya yol koşullarına bağlı olarak gevşemiş kablolar zaman zaman temassızlık yaratıyor, bu durumda saniyenin onda biri kadar olan kesilmelerde dahi lamba yanık kalmaya devam etmekte fakat sensör bu temassızlığı algıladığı için beyin code 18 hatası vermektedir.

Yani Opel Corsa aracınızda code 18 hatası alıyorsanız sol kısa far sorunsuz yansa dahi siz yine de aracı bir tamirciye gösteriniz.

Yanlış anlaşılma olmasın

Opel Corsa aracında code 18 hatasını araştıran bazı kişiler internet ortamında motor arıza kodları ile karşılaşabilir. Halbuki motor arıza kodları ile ekranda beliren code 18 hatasının bir alakası yoktur. Motor arıza kodlarına siz ancak araç beynini arıza teşhis cihazı ile okutursanız ulaşırsınız. O da araçta motor arıza lambası yanıyorsa.

Halbuki Opel Corsa code 18 hatası direk mesaj ekranına düşer. Diyelim ki ekranda code 18 hatası gözüküyor ama aynı zamanda gösterge panelinde yer alan motor arıza lambası da yanıyor.

Böyle bir durumda code 18 hatasının araçtaki başka bir soruna bağlı olarak oluştuğu da akla gelebilir ve bunu öğrenmek için arıza teşhis cihazı ile motor arıza kodlarını okutmak gerekir.

Ve son bir uyarıda bulunmak istiyorum. Sol kısa far ampulünü değiştirecekseniz orjinal voltaj aralığına dikkat ediniz aksi takdirde, ısınma veya yeterli ışık vermeme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

23 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir