DF1012 Renault arıza kodu nedir çözümü nasıl yapılır ?

DF1012 Renault arıza kodu nedir çözümü nasıl yapılır ?

DF1012 Renault arıza kodu nedir çözümü nasıl yapılır ?

Araçlarda hızı ölçmek üzere birkaç sistem bulunmakta olup sürüş konforunu artıran sistemler hız sensörlerinden gelen verileri baz alarak çalışırlar.

Renault araçlarda aracın hızını ölçmek üzere ana hız sensörü bulunur ve bu sensörün verileri motor kontrol ünitesi tarafından anlamlandırılarak sürücünün görmesi için gösterge paneline gönderilir. Böylece aracın saatte kaç km ile gittiğini sürücü gösterge paneline bakarak öğrenmiş olur.

Bundan ayrı olarak bir de şanzıman hız sensörü bulunmaktadır. Şanzıman hız sensörü aracın hızını belirleyerek vites oranını hesaplamak, yakıt/hava oranını belirlemek ve ateşleme zamanını ayarlamak üzere ECU’ya (motor kontrol ünitesi) gönderir.

Tekerleklerdeki sensörler ise tekerleklerdeki dönüş hızlarını ölçerek ABS, ASR ve ESP gibi sistemlere veri sağlarlar.

Renault araçlarda bulunan adaptif seyir kontrolü, cruise kontrol ve hız regülatörü gibi sistemler de hız sensörlerinden gelen verilere ihtiyaç duyarlar.

DF1012 Renault arıza kodu, farklı hız sensörlerinin verilerinin birbiriyle uyuşmadığını bize anlatır. Hız sensörlerinin verilerinin birbiriyle tıpatıp aynı olması beklenemez ama aradaki farkların belli sınırları aşmaması gerekir. Sensörlerden biri çalışmıyorsa veya veriler çok farklı ise ECU hata kodu üretir.

Bazen bu sorunun altında başka arızalar da yatıyor olabilmektedir.

DF1012 Renault arıza kodu olan araçta görülmesi muhtemel sorunlar:

 • Aracın gösterge panelinde ABS, ESP, ASR, Adaptif seyir kontrolü, hız sabitleyici ve çarpışma kontrol sistemi (Renault aracın modeline göre sistemler farklılık gösterebilmektedir) lambaları yanabilir, bu sistemler yanabilir.
 • Motor arıza lambası veya başka bir ikaz lambası yanabilir.

DF1012 Renault arıza kodu nedir ?

DF1012 arıza kodu kısa açıklaması:

Consistent multiplex signals for cc/sl, the data supplied to the cruise control or speed limiter are not correct

Şeklindedir.

Diğer bir açıklama:

Sens. Supply No:2 Voltage, Below the min level

Tarama cihazlarının bu açıklamalarını Türkçe’ye çevirdiğimizde Cruise kontrol (CC) ve Hız sabitleyici (SL) sensörlerinin verileri birbiriyle uyuşmuyor ve bunun da sebebi 2 numaralı besleme sensörünün gerilimi yetersiz (elektrik gelmiyor, kablosu çıkık, rölesi arızalı veya sensör bozuk)demektir.

cruise control sensor

DF1012 arıza kodu sebepleri

 • Bu sorunun yaygın sebebi araçtaki hızı ölçen sensörlerden en az birisinin bozuk veya kablosunun yerinden çıkmış yada kirlendiği için düzgün okuma yapamamasıdır.
 • Diğer bir yaygın sebep ise oto yıkamacıda sensörlerin elektrik devrelerine su kaçıp kısa devre yapmasıdır.
 • Tekerleklerin en az birinde sensör takılı değilse de veri uyuşmazlığı olacaktır.
 • Sensörler elektrik ile çalıştığı için akü kaynaklı sorunlar veya araçta elektrik kaçağı olması sensörlerden kaynaklı hata kodu üretilmesine yol açmaktadır.

DF1012 Renault arıza kodu çözümü

 • Sorunun çözümü için en alakasız gibi görünen fakat yaygın olarak karşımıza çıkan akü kutup başlarının paslanması, bağlantılarının gevşemesi, akünün zayıflaması sorunundan başlanabilir. Çünkü bu kontrolü en basit şeydir.
 • Bir araçta arızanın tam olarak nereden kaynaklandığı bilinmiyorsa önce kontrolü basit ve yaygın sorun çıkaran unsurlardan başlanır. Akü gücünün ölçülmesi ve bağlantılarının kontrol edilmesi de bunlardan biridir.
 • Gösterge panelinde yer alan arıza işaretleri sorunun nerede olduğuna dair bize ipucu verecektir.
 • Hız sensörlerinin temiz, bağlantısı iyi ve çalışır durumda olduğu, tekerleklerdeki hız sensörlerinin eksiksiz olduğu teyit edilmelidir.
 • Sensör arızası var ise buna sebep olan şeyin ne olduğu, röle arızası olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Renault araçlarda DF1012 arıza kodu, diğer arıza türlerine göre çözümü kolay ve maliyeti düşük bir sorundur.
 • Bununla birlikte aracın elektrik aksamı hasar görmüş ise bu tür sorunların tekrar etme olasılığı bulunmaktadır.

Bu konuda size yardımcı olacak diğer yazılar:

Hız limitörü nedir ?

Hız regülatörünü kontrol ettiriniz çözümü

 

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir