DF052 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF052 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF052 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

Araçta motor arıza lambası yanarsa bir arıza teşhis cihazı ile taratırsınız ve cihazın size arızayla ilgili bir bilgi vermesini beklersiniz. Bazen tarama cihazları bir arıza ile alakalı birbiriyle alakası kısa açıklamalar sunarlar.

Renault araçlarda alınan DF052 arıza kodu da açıklanması, yorumlanması zor arıza kodlarındandır.

DF052 Renault arıza kodu olan araçta görülmesi muhtemel sorunlar:

  • Aracın ön ısıtma işleminin uzun sürmesi
  • Ön ısıtma lambasının sürekli yanması, sönmemesi
  • Ön ısıtma lambasının hiç yanmaması
  • Aracın ön ısıtma işlemini hiç tamamlamaması, aracın hiç çalışmaması
  • Elektrikli direksiyon sistemi lambasının yanması
  • Hava yastığı lambasının yanması

DF052 Renault arıza kodu nedir ?

DF052 arıza kodu kısa açıklaması:

Yakıt sistemi ile alakalı: Ön ısıtma ünitesi teşhis bağlantısı

UCH beyni ile alakalı: Sürücü tarafı arka kapı harici anten devresi

ECU ile alakalı: Elektrik destekli direksiyon/ hava yastığı beslemesi

DF052 arıza kodu yukarıda belirtilen parçalara yeterli elektrik gitmemesi, röle arızası, sigorta atması veya bir yazılım hatası olabileceği akla gelmektedir.

Son zamanlarda aracınızı yıkatmış mıydınız veya aşırı yağmura, sele maruz kalmış mıydı ?

Araçta bazı sensörlere ECU tarafından bağlantı kurulamadığı anlaşılmakla birlikte araç beyninde bir tanılama sorunu mu var yoksa araçta elektriksel bir sorun mu var bunun çözülmesi gerekir.

Aracı bir oto elektrikçiye götürmek akıllıca olacaktır. Gösterge panelinde yanan ikaz lambaları ve araçta ne tür sorunlar yaşandığını bilmek arızayı teşhis etmeye yardımcı olacaktır.

DF052 Renault arıza kodu çözümü

Araçta yaşanan şikayetler ve gösterge panelinde yanan işaretler DF052 arıza kodunun sebebini araştırmak için nereden başlanacağına dair ip uçları verecektir.

Örneğin direksiyon sertleşmesi var ise ve gösterge panelinde elektrikli direksiyon lambası yanmakta ise ilk önce buradan başlanabilir. Veya gösterge panelinde emniyet airbag lambası kırmızı yanıyorsa DF052 arıza kodunun bununla ilgili olduğu düşünülebilir.

Araçların modelleri yenilendikçe elektrik aksamı karmaşıklaşmakta ve elektronik devre ve sensör miktarı artmaktadır.

Her ne kadar ikaz lambaları ve arıza kodları arızanın sebebine dair ipuçları verseler de artık yürüyen bilgisayar haline gelen otomobillerdeki elektrik arızalarını tespit etmek giderek zorlaşmaktadır.

DF052 arıza kodu alındığında evvela akü konusunda emin olmak gerekmektedir. Çünkü tüm bu karmaşık sistemi besleyen şey aküdür. Akü bağlantılarının zayıf olması, elektriğin kesintili dağıtılması bazı sensörlerin işlerini yapamayıp ECU tarafından arıza kodunun üretilmesine yol açmaktadır.

Bir aküde problem olması için sürücünün hatalı bir şey yapmasına gerek yoktur. Zamanla akü bağlantıları paslanır, gevşer, kablolar birbirine değer kısa devre olur, sigorta atar, şarj sistemi eski verimliliğini kaybeder.

Şimdiki otomobil tekerlekli bilgisayarlardır. Bu nedenle oto yıkamacıda su kaçması veya yağmur nedeniyle kaput içine su sızarsa elektrik aksam zarar görebilmektedir.

Akü aracın kalbidir ve zaman zaman kontrol edilmesi gerekir. Eğer aküde bir problem yok ise aşağıdaki sensörler, devreleri ve bağlantıları sırasıyla kontrol edilir.

  • Ön ısıtma sensörü
  • Elektrikli direksiyon sensörü
  • Sürücü tarafı arka kapı harici anten devresi
  • Airbag sensörü

Eğer bu kontrollerde bir şey çıkmaz ise beyin arızası ihtimali üzerinde durulur.

Bu tür durumlarda arıza kodunu silip ECU’nun yeniden aynı kodu üretip üretmeyeceğine bakılır. Bazen ECU anlık olarak bir sorun algılar ve arıza kodu üretir. Fakat aslında araçta bir sorun yoktur. Arıza kodu silinince yeniden aynı kod üretilmezse ekstra olarak bir şey yapmaya gerek yoktur.

Bu konuda size yardımcı olacak diğer yazılar:

ECU nasıl resetlenir ?

En ucuz akü fiyatları

Otomobil aküsünün ömrü kaç yıldır?

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir