DF126 Renault arıza kodu nedir, nasıl çözülür ?

DF126 Renault arıza kodu nedir, nasıl çözülür ?

DF126 Renault arıza kodu nedir, nasıl çözülür ?

Aracın hızı farklı sensörler tarafından, farklı yöntemler ile ölçülmekte ve bir çok farklı sistem tarafından kullanılmaktadır.

Örneğin her bir tekerlekte tekerleklerin dönüşünü izleyen birer sensör vardır. Tekerleklerin dönüş hızı hem araç hızını hesaplamaya yarar hem de birbirleriyle kıyaslama yaparak bir tekerleğin hız diğerinden farklı ise aracın kaymakta veya savrulmakta olabileceği bilgisini verir.

Araçlarda ayrıca çarpışmayı önlemek için aracın ve öndeki aracın hızlarını ölçen sensör motorun devir hızını hesaplan sensör ve daha birçok sensör bulunmaktadır.

ABS sistemi için aracın normal hızı ve tekerleklerin ayrı ayrı hızlarının bilinmesi çok önemlidir. Çünkü ABS ancak gerektiği zaman devreye girer ve bu nedenle aracın kayma, savrulma riski önceden ECU tarafından hesaplanmalıdır.

Şanzıman sistemi için ise aracın genel hızı ile motor devrini ölçen sensörün verileri önemlidir. Çünkü vites değişimleri aracın hızı ve motorun devri ile ilgilidir.

Renault araçta DF126 arıza kodu alınmasının anlamı şanzımanın çalışmasını ilgilendiren türbin hız sensörünün verileri ile ABS sistemine veri sağlayan sensörlerin verileri arasında bir tutarsızlık olduğu anlamına gelir.

DF126 Renault arıza kodu olan araçta görülmesi muhtemel sorunlar:

  • ABS lambası yanıyor ve ABS sistemi çalışmıyor olabilir.
  • Şanzıman arıza lambası yanıyor olabilir.

DF126 Renault arıza kodu nedir ?

DF126 arıza kodu kısa açıklaması:

Şanzıman sistemi ile alakalı – Türbin Hız Sinyali

ABS sistemi ile alakalı – Kombine sensör sinyalinin uygunluğu

Şeklindedir.

Türbin hız sensöründen gelen veriler ile araçtaki diğer sensör verileri ile uyumluluk arz etmediği anlamı taşır.

Bu durumun sebepleri;

  • Türbin hız sensörünün kirli, devresi arızalı, kabloları yıprandığı için birbiriyle değince hatalı veriler oluyor veya sensör bozuk olabilir.
  • Tekerleklerin en az birinde sensör takılı değil veya sensör bozuk olabilir.
  • Araçtaki hızı belirlemek için kullanılan sensörlerin en az birinde sorun var veya araçtaki bir sorun nedeniyle sensör verileri tutarsız çıkıyor olabilir.
abs tekerlek hız sensörü
ABS tekerlek hız sensörü

DF126 Renault arıza kodu çözümü

DF126 Renault arıza kodu çözümü arızalı olması muhtemel sensörlerin kontrol edilmesidir. Öncelikle tekerleklerin hepsinde hız ölçen sensörlerinin mevcut olduğu ve düzgün çalıştıkları teyit edilmelidir.

Tekerleklerdeki hız sensörleri ABS sistemine veri gönderirler ve birinde dahi sorun olursa gösterge panelinde ABS arıza lambası yanar. ABS arıza lambasının yanıp yanmadığı kontrol edilir.

Tekerleklerdeki ABS hız sensörlerinin ucu poyranın arka kısmındadır ve sinyal dişlisine bakacak şekilde bulunmaktadırlar.

Vites kutusunda bulunan ana hız sensörü ise vites değişimlerinin hesaplanmasında görevlidir.

Hız sensörlerinin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir, arızalı ise değiştirilir. Sensörlerin kablolarının gevşekliği de kontrol edilir.

Eğer araçta sensör arızasına dair bir bulgu yok ise araçta geçici bir elektriksel sorun olmuş olabilir. Bu durumda arıza kodu silinir ve yeniden ECU’nun aynı kodu üretip üretmeyeceğine bakılır.

Eğer hız sensörleri ve bağlantıları sağlam iken DF126 arıza kodu alınıyorsa akü kaynaklı bir sorun olabilir veya röle arızası olabilir.

Bu konuda size yardımcı olacak diğer yazılar:

Renault Clio kilometre sensörü değiştirme (Video)

Renault Kangoo km sensörü nerede (Video)

14 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir