Opel Corsa code 24 hatası nedir ?

Opel Corsa code 24 hatası nedir ?

Opel Corsa code 24 hatası nedir ?

Opel Corsa code 24 hatasının anlamı plaka lambanızın yanmıyor olmasıdır. Plaka lambasının yanıp yanmadığını sürücüler kolay fark edemezler.

Code 24 hatası bu sorunu fark etmeyi sağlamaktadır. Bu hatayı aldığınızda plaka lambanızın yanıp yanmadığını kontrol edin ve eğer yanmıyorsa değiştirin/değiştirilmesini sağlayınız.

Opel Corsa code 24 hatası

Bazen sorun sadece plaka lambasının yanmıyor olması değildir, yenisini takarsınız yine patlar veya hiç yanmaz. Bu durumda sistemde bir kısa devre olduğu akla gelebilir. Bu durumda bir oto elektrikçinin Opel Corsa araçtaki kablo bağlantılarını kontrol etmesi gerekir.

Code 24 hatası alıyorsunuz ama plaka lambası yanıyorsa ?

Diyelim ki, Code 24 hatası alıyorsunuz fakat plakanın sorunsuz şekilde lambası yanıyor, yani lamba sağlam durumda. Böyle bir durumda da 24 hatasını ihmal etmemek gerekir.

Bağlantılardaki sorun nedeniyle kaçak olabilir ve bu kaçağa bağlı olarak akünüz hızla boşalabilir. Bu nedenle code 24 hatası alıyorsanız plaka lambanız yanıyor olsa dahi bir oto elektrikçiye götürünüz.

Code 24 hatası alırken aynı zamanda motor arıza lambasının yanması durumu

Diyelim ki code 24 hatası alıyorsunuz ve bu soruna motor arıza lambası da yanarak eşik ediyor. Bu takdirde aracın beynini arıza teşhis cihazına okutmadan sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamazsınız.

Genellikle bu tür bir durumda hız sensörüyle alakalı bir sorunla karşılaşmaktayız. Şöyle ki;

Sensör mantıksız veya normal değerlerin dışında veri algılamaya başlarsa ve bu durum 4 saniyeden daha uzun sürerse Opel Corsa’nın beyni code 24 hatası verir.

Code 24 hatasına neler sebep olur ?

Terminal 15’ten P14 terminal 1’e giden hatta kesinti olmuş olabilir veya P14 terminal 3’te topraklama yoktur.

Veya kontrol ünitesi K100 terminal B 2’den P14 terminal 2’ye giden kablo gevşemiş, kopmuş olabilir.

Code 24 hatasına başka şeyler de yol açmış olabilir ancak sürücünün tespit edebileceği bir konu olmadığından uzman birisine göstermelidir.

Özetle; Opel Corsa aracınızda code 24 hatası alırsanız plaka lambasını kontrol ediniz, yanmıyorsa değiştiriniz. Eğer plaka lambası yandığı halde code 24 hatası alıyorsanız sorunu çözmek için oto elektrikçiye gidiniz, ihmal etmeyiniz.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz