Opel Mokka arıza işaretleri

Opel Mokka arıza işaretleri

Opel Mokka arıza işaretleri

Opel Mokka gösterge panelindeki arıza işaretleri, kontak açıldığında sistem kendini kontrol ederken birkaç saniyeliğine yanar ve kontrolde bir sorun çıkmazsa kendiliğinden söner. Eğer sönmezse veya seyir esnasında yanmaya başlarsa araçta bir sorun var demektir.

Gösterge panelinde yanan işaretlerden en önemli ve acil olanları kırmızı renkte yanar. Sarı işaretler ise uyarıdır. Genel olarak renklerine göre aciliyet ve önem durumları aşağıdaki şekildedir:

Bir şey etkinleştirildi: İşaretin rengi mavi veya yeşil renktedir.

Bir şey kapatıldı: Varsayılan olarak “açık” olan bir şey kapatıldıysa bu sarı renkteki bir işaret ile belirtilir.

Bakım gerekli: Araçta servisin kontrol etmesi gereken bir durum veya zamanı gelen bir bakım var ise bu sarı renkteki işaret ile ifade edilir.

Arıza: Bazı arıza işaretleri sarı renktedir. Eğer arıza araç veya yolcu güvenliği için tehdit oluşturuyorsa kırmızı yanar.

Aşağıda Opel Mokka arıza ve ikaz işaretleri yer almaktadır.

Opel Mokka ikaz işaretleri

Opel Mokka ikaz işaretleri bakım gerektiren durumlar, ufak arızalar ve önemli bir fonksiyonun devre dışı kaldığı durumlarda yanarlar ve sarı renktedirler.

Yolcu hava yastığı etkin işareti

Yolcu hava yastığı etkin işareti
Yolcu hava yastığı etkin işareti

Ön yolcu hava yastığının devrede olduğunu bildirmek için sarı renkte yanar.

Ön yolcu hava yastığı devre dışı işareti

Ön yolcu hava yastığı devre dışı işareti
Ön yolcu hava yastığı devre dışı işareti

Ön yolcu hava yastığının devre dışı bırakıldığını bildirmek için sarı renkte yanar.

Motor arıza işareti

Motor arıza işareti
Motor arıza işareti

Her ne kadar sarı renkte yansa da kırmızı işaretler kadar önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir işarettir. Orta veya orta üzeri önemde bir sorun için yanar.

Bu işaret sarı renkte “sabit” yanıyorsa izin verilen emisyon sınırlarının aşıldığı anlamına gelir. Emisyon sınırlarının aşılmasının çok sayıda sebebi vardır. Arıza tespit cihazı ile araç bilgisayarı taranır, okunan koda göre sorunun sebebi anlaşılır. Bazen sensörlerden biri arızalandığında veya tüp takılan araçlarda iyi ayar yapılmamasından da bu işaret sarı renkte ve sabit şekilde yanar.

Eğer motor arıza işareti yanıp sönüyorsa bu yanmamış yakıtın egzoza kaçtığı yerde motorda tekleme olduğunu gösterir. İhmal edilirse motorda katalitik konvertöre zarar verebilecek aşırı sıcaklıklara neden olabilir. Hızı azaltın, yüksek motor hızlarından kaçının.

Motor arıza işareti yandığında kesinlikle aracı servise göstermeniz gerekir.

ABS ikaz işareti

ABS ikaz işareti
ABS ikaz işareti

ABS tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir güvenli bir frenleme sistemidir. Sistem, kilitlenmeyi algıladığı anda fren basıncını düzenler. Bu, sürücünün sert frenleme sırasında direksiyonu yönlendirmesini sağlar. Zorlu koşullarda fren yaparken, optimum frenlemeyi sürdürmek için fren pedalına sonuna kadar basın. Titreşen bir his hissedebilirsiniz, bu ABS’nin çalışmasıdır.

Eğer sarı renkte ABS ikaz işareti yanıyorsa, ABS sistemi devre dışı demektir. ABS sistemi arızalı olabileceği gibi bir sensör arızası (örneğin tekerleklerdeki hızı ölçen sensörlerden birinin arızalanması veya kirlenmesi durumu) nedeniyle devre dışı kalmış da olabilir. Ana fren sisteminde bir sorun olması da bu işareti yakar.

ABS sistemi devre dışı kalsa da araç hala frenleme işlemine devam eder sadece ABS sisteminin güvenli frenlemesi olmaz. ABS işareti yanarken aracı kullanabilirsiniz ama vakit kaybetmeden sorunu çözmeniz gerekir.

ESC ikaz işareti

ESC ikaz işareti
ESC ikaz işareti

Elektronik Denge Kontrolü (ESC) gerektiğinde yol yüzeyi veya lastik tutuşu ne olursa olsun sürüş dengesini artıran bir sistemdir. Dengesizlik tespit edildiğinde motor gücü azaltılır ve tekerlekler ayrı ayrı frenlenir. ESC manuel olarak açılabilir ancak varsayılan olarak her motor çalıştırıldıktan sonra çalışır. ESC ışığı sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir.

ESC ikaz işareti sabit şekilde sürekli yanıyorsa sistemde bir arıza var ve bu nedenle ESC sistemi çalışmıyor demektir. Bu durumda sürücü yola devam edebilir ama kaygan ve bozuk yollarda eskisi kadar güvenli yol alamayacaktır. ESC ikaz işareti bazen sistemin kendisinin arızalanmasından değil de tekerleklerdeki hız sensörlerinin bozulmasından veya kirlenmesinden kaynaklı yanmaktadır.

ESC ikaz işareti yanıp sönüyorsa bu bir arıza değildir, ESC sisteminin devrede olduğunu gösterir. ESC sistemi devrede iken motor gücü bir miktar düşer ve araç yavaşlar.

TC ikaz işareti

TC ikaz işareti 
TC ikaz işareti

Yukarıdaki işaret çekiş kontrolü işaretidir. Çekiş kontrolü Elektronik Denge Kontrolünün (ESC) bir parçasıdır. Lastikler patinaj yapmaya başlarsa motor gücü azalır ve en çok patinaj yapan tekerlek ayrı ayrı frenlenir. Bu sistem, kaygan yol yüzeylerinde aracın dengesini iyileştirir.

ESC kapatılırken çekiş kontrolü manuel olarak kapatılabilir. ESC ile alakalı bir arıza varsa, çekiş kontrolü de devre dışı bırakılacaktır ve TC ikaz işareti yanacaktır.

Dizel ön ısıtma ikaz işareti

Dizel ön ısıtma ikaz işareti
Dizel ön ısıtma ikaz işareti

Bu işaret Opel Mokka’nın dizel modellerinde bulunur. Kontağı açınca bu işaret de yanar. Bu işaret sönene kadar motoru çalıştırmamanız gerekir. Birkaç saniye boyunca ön ısıtma gerçekleşir ve ön ısıtma sona erince de bu ikaz işareti söner. Eğer hava soğuk ise ön ısıtma işlemi daha uzun sürebilir. Eğer ön ısıtma ikaz işareti hiç sönmüyorsa, yani sabit bir şekilde yanıyorsa kızdırma bujilerinin çalışmasını engelleyen bir arıza var demektir.

Lastik ikaz işareti

Lastik ikaz işareti
Lastik ikaz işareti

Lastik ikaz işareti eğer sabit bir şekilde yanıyorsa lastiklerden birinde basınç kaybı tespit edildi demektir.

Lastik ikaz işareti eğer yanıp sönüyorsa ya lastik izleme sisteminde arıza var veya lastiklerden birinde sensör takılı değil demektir. 1 ila 1,5 dakika arasında yanıp söndükten sonra sabit bir şekilde yanmaya başlar.

İmmobilizer ikaz işareti

İmmobilizer ikaz işareti
İmmobilizer ikaz işareti

Araçta asma kilit sembolü şeklindeki işaret immobilizer işaretidir. Eğer bu işaret yanıp sönerse, sistemde bir arıza olduğunu gösterir. böyle bir durumda diğer immobilizer anahtarını deneyiniz.

Eğer diğeriyle de aracın kapısını açamıyorsanız, normal anahtarla açmayı deneyiniz. Bu durumda muhtemelen alarm çalacak fakat anahtarı kontağa soktuğunuzda durması gerekir.

AFL ikaz işareti

AFL ikaz işareti
AFL ikaz işareti

Yukarıdaki sembol “Uyarlanabilir ön aydınlatma sembolü” olup sabit bir şekilde yanarsa sistemde sorun vardır, servise götürünüz. Düşük öncelikli bir ikaz işaretidir.

Dizel partikül filtresi ikaz işareti

Dizel partikül filtresi ikaz işareti
Dizel partikül filtresi ikaz işareti

Dizel partikül filtresi mazotlu araçlardan çıkan egzoz gazının çevreye olan zararını azaltmak için tasarlanmıştır. Bu filtre egzoz gazındaki partikül ve kurumları filtreler. Dizel partikül filtresi ikaz işaretinin yanmasının anlamı bu filtre temizlenmesi gerekiyor demektir.

Normalde motorun sıcaklığı filtrede biriken kurumu yakar ve kendiliğinden temizlenme sağlar. Fakat araç sık dur kalk yapıyorsa veya sıkışan trafikte ağır ağır ilerliyorsa filtre çabuk dolar. Bunun çözümü aracı trafiksiz bir yola sokup en az 60 km hızla 15-20 dakika yol gitmektir. Böylece filtredeki kurum yanar ve temizlenir, ayrıca bu ikaz işareti de söner.

Eğer dizel partikül filtresi ikaz işareti sabit şekilde yanıyorsa, bu filtrenin kurumdan dolmak üzere olduğunu gösterir. Bu durumda yukarıda bahsedildiği gibi araç hızlandırılarak filtrenin kendi kendini temizlemesi sağlanır.

Eğer dizel partikül filtresi ikaz işareti yanıp sönüyorsa filtre maksimum derecede kurumla dolmuştur ve hemen temizlenmesi gerekir. Gerekirse motor devrini yükseltmek için vites küçültün ve aracı motor devri 2000 rpm’nin altına düşmeyecek şekilde kullanın.

Dizel partikül filtresi dolduysa ve temizlik işleminde kesinti olursa motor hasarı riski bulunmaktadır. Eğer Dizel partikül filtresi ikaz işareti ile birlikte araba içinde İngiliz anahtarı şeklinde sembolü olan arıza işareti de yanarsa artık araçta dizel partikül filtresi temizliği yapılamaz demektir.

Önden çarpışma uyarısı sembolü

Önden çarpışma uyarısı sembolü
Önden çarpışma uyarısı sembolü

Önden çarpışma sistemi, önden çarpmaların neden olduğu zararı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur. Bu sembol yeşil yanarsa aynı şeritte önünüzde bir araç algılandı demektir. Eğer sarı renkte yanarsa öndeki araçla mesafeniz epey azaldı demektir. Eğer sesli sinyal gelirse öndeki araca hızla yaklaşıyorsunuz demektir.

Opel Mokka arıza işaretleri

Opel Mokka ikaz işaretleri kırmızı renkte yanar ve müdahale edilmezse sürücü veya araç için tehlikeli olabilecek bir durumu haber verir.

Hava yastığı arıza işareti

Hava yastığı arıza işareti
Hava yastığı arıza işareti

Hava yastığı işareti kontağı açınca birkaç saniyeliğine yanmalı ardından sönmelidir. Eğer kontağı açınca yanmadıysa veya yandıktan sonra sönmeyip kırmızı renkte yanmaya devam ettiyse hava yastığı sisteminde bir arıza olabilir. Öncelikle ön yolcu koltuğunun altındaki kablolar kontrol edilmelidir. Çünkü bu koltuğun ileri geri hareket ettirilmesi neticesinde temassızlık oluşabilmekte ve bu işaret yanabilmektedir. Sorunu bu şekilde çözemezseniz aracınızı servise götürünüz.

Akü işareti

Akü işareti
Akü işareti

Akü işaretinin seyir esnasında yanması oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu işaretin muhtemel manası akünün düzgün şekilde şarj olmuyor olmasıdır. Buna bağlı olarak elektrikli direksiyon sistemi ve araçta elektrikle çalışan her sistem olumsuz etkilenecektir.

Akü bağlantıları ile alakalı bir sorun olması da muhtemeldir. Bu nedenle akü işareti kırmızı renkte yanınca evvela akü kutup başlarını kontrol ediniz. Yola devam etmeniz gerekirse araçta elektrikle çalışan lüzumsuz şeyleri kapatınız.

Fren arıza işareti

Fren arıza işareti
Fren arıza işareti

Fren arıza işareti iki sebepten yanar. Ya el freni çekili kalmıştır veya fren sistemi ile alakalı bir sorun vardır. Fren hidroliği seviyesi düşmüş olabilir. Bu işaret kırmızı renkte yanar ve önemlidir.

Yağ basıncı işareti

Yağ basıncı işareti
Yağ basıncı işareti

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz