Ferrari arıza işaretleri ve anlamları

Ferrari arıza işaretleri ve anlamları

Ferrari arıza işaretleri ve anlamları

Ferrari araçlarda yer alan ve dikkat edilmesi gereken 5 arıza lambasını ve anlamını bu yazımızda açıklıyoruz. İkaz lambalarının yanma rengi sorunun ciddiyetini gösterir. Lamba kırmızı renkli yanıyorsa önemli ve acil bir durum ifade eder.

Eğer lamba sarı renkte yanıyorsa bu arızayı ifade etmez, uyarı anlamı taşır.

Motor arıza lambası

Motor arıza lambası
Motor arıza lambası

Ferrari aracınızın beyni, motorun çalışması ile ilgili bir sorun algıladığında bu lamba yanar. Araçta yakıt tüketiminin arttığı, bazı sistemlerin çalışmadığı ve aracın çekişten düştüğü görülebilir.

Motor ve çevresindeki parçaların düzgün çalış çalışmadığı, sistemin sağlıklı işleyip işlemediği oksijen sensörü, MAF sensörü gibi sensörlerle ölçülür. Yakıt sağlıklı şekilde yanmazsa, oluşan atık da normalden farklı olacaktır. Emisyon ölçen sensörler bu durumu saptadığında motor arıza lambası yanacaktır.

Sorunun ne olduğu teknik servisin kontrolü sonucunda anlaşılabilir. Ya motorla ilgili bir arıza vardır yada sensörlerden biri bozuktur. Bu lamba yanınca motoru çok zorlamayın ve vakit kaybetmeden servise gidiniz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Ferrari hava yastığı uyarı lambası

Ferrari hava yastığı uyarı lambası
Ferrari hava yastığı uyarı lambası

Biz Türkler için emniyet kemeri, hava yastığı gibi  şeyler ancak kaza anında önemlidir. Fakat üretici firma için can sağlığı başta gelir ve hava yastığı sisteminde bir arıza olursa bu “kırmızı” renkli lamba ile ifade edilir.

Bu lambanın yanması kaza anında hava yastığının açılmayacağını ifade eder. Bağlantılar gevşemiş olabilir veya bir arıza olabilir.
►İlginizi Çekebilir: Hava Yastığı Arıza Lambası Neden Yanar ?

Ferrari ABS uyarı lambası

Ferrari ABS uyarı lambası
Ferrari ABS uyarı lambası

Arabayı hızlı kullananlar için ABS sistemi çok ciddi bir emniyet kaynağıdır. ABS sistemi normal fren sistemini destekleyerek zınk diye durmanızı sağlar, virajlara girerken fren yaptığınızda başınıza kötü şeyler gelmesini engeller.

Bu lambanın yanması ABS arızalı demektir. Bu normal frenlerin çalışmasına engel olmaz ancak ABS olmadan aracı eskisi gibi kullanmaya devam ederseniz, eski alışkanlıklarınıza göre sürerseniz ABS olmadığı için kaza yapabilirisiniz.
►İlginizi Çekebilir: ABS Lambası Neden Yanar ?
Fren ikaz lambası

Fren ikaz lambası
Fren ikaz lambası

Bu lamba el freninin çekili olduğunu anlatır. El freni çekili ike aracı kullanmaya devam ederseniz frenler yıpranacaktır. Ayrıca bu hızınız da azalacaktır. Bu uyarıyı dikkate alıp el frenini serbest bırakmanız gerekir.

Eğer freni çekili değilken de bu lamba yanarsa fren hidroliği azalmış ve fren sisteminde arıza var demektir. Bu durumda servise gitmelisiniz. Çünkü kalitesiz frenleme yapmak kazaya yol açabilir. Bazen bu lamba ile ABS lambası aynı anda yanar.

Ferrari akü uyarı lambası

Ferrari akü uyarı lambası
Ferrari akü uyarı lambası

Ferrari aracınıza güvenip yolda kalmayacağınızı düşünmeyiniz. Akünüz zayıflamışsa, alternatör arızalanmışsa, kayış gevşemişse yolda kalabilirsiniz. Bu durumlarda akü uyarı lambası yanacaktır. Akünün düzgün şekilde şarj olmadığını ve biterse yolda kalacağını gösterir. Akü harcayan sistemlerden zorunlu olanları kapatıp servisin yolunu tutmalısınız.

25 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir