Dacia Stepway arıza işaretleri

Dacia Stepway arıza işaretleri

Dacia Stepway arıza işaretleri

Dacia Stepway gösterge panelinde yer alan uyarı ve bilgi sembollerinden anlamı en fazla merak edilen birkaç tanesi aşağıda yer almaktadır. Bu semboller Dacia Duster, Lodgy ve Logan model araçlarda bulunanlarla benzerlik göstermektedir.

Kapı açık, bagaj açık, farlar açık, emniyet kemerini tak gibi sembolünden anlamını çıkarabileceğiniz işaretlere bu yazımızda yer vermedik. Bu tür işaretlerin ne anlama geldiğini tahmin etmek kolaydır ve benzerleri her araçta bulunur.

Dacia Stepway aracınızda bulunan motor arızası, buğu giderici, ön ısıtma işareti, elektronik hatası, immobilizer hatası, motor sıcaklığı yüksek işareti ve motor yağ basıncı düşük işareti hem önemlidir hem de bazı kullanıcılar tarafından merak edilmektedir.

Dacia Stepway aracınızda bulunan bazı arıza ve uyarı işaretleri aşağıdaki resimde, anlamları da altta yer almaktadır.

Dacia arıza işaretleri
Dacia Stepway arıza işaretleri

Motor suyu sıcaklığı yüksek işareti: Motor suyu sıcaklığı 120 dereceyi geçtiği zaman bu işaret yanmaya başlayacaktır. Çünkü bu motorun aşırı ısındığını gösterir. Çoğu kişinin bildiği üzere motor suyu sıcaklığının yükselmesi, motor çalışma sıcaklığının da yükselmesi ve bu şekilde araç kullanılırsa motorun zarar görmesi demektir.

Motor suyu sıcaklığı, bu sıvının azalmış olması nedeniyle yükselebileceği gibi çatlak veya başka bir sebeple de yükselebilir. Sebep ne olursa olsun aracınızı hemen durdurup motorun soğumasını beklemeniz lazımdır.

Motor suyu sıcaklığı düşünce, sıvı seviyesini kontrol ediniz. Eğer eksikse tamamlayınız. Motor soğutma sıvısı eksik değilken de bu işaret yanıyorsa servis çağırmanız gerekir.
►İlginizi Çekebilir: Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

İmmobilizer hatası: Yeni nesil araçlarda araba hırsızlığının önüne geçmek için çipli otomatik anahtar istemine geçilmiştir. Böylece hırsızlar düz kontak yapamazlar. İmmobilizerin çalışma mantığı kontak anahtarıyla motor sistemine yerleştirilen parçaların eşleşmesi üzerine kuruludur.

Herhangi bir nedenle bu eşleşme olmazsa bu işaret yanmaya başlayacaktır. Sorun anahtarda da olabilir, araçta da olabilir. Yedek anahtarla bir deneme yapabilirsiniz.

Belki anahtarın pili zayıflamıştır, onu değiştirebilirsiniz. Pil değiştirme veya yedek anahtarla sorunu çözemediyseniz, sorun araçla ilgili olabilir, bunu servis halletmelidir.

Motor yağ basıncı düşük işareti: Motor çalışırken uygun bir şekilde yağlanması da lazımdır. Motor yağı seviyesinin eksilmesi veya başka bir nedenle motor yağı basıncı düşerse motor yıpranmaya başlar. Bu işaretin yanmasını ciddiye almalısınız.

Ateşleme hatası: Aracın elektronik sistemi ile ilgili bir sorun var demektir. Araçların yeni modelleri oldukça karmaşık yapıdadır. Bu nedenle bu hatanın nedeni ancak detaylı bir inceleme sonucu ortaya çıkacaktır.
►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

Ön ısıtma işareti: Kontağı çevirince bu işaret yanarsa bunu bir arıza olarak düşünmeyiniz. Dizel sistemlerde motorun çalışması için ön ısıtmaya ihtiyaç vardır. Lamba yanarken motor kendini çalışmaya hazırlıyor demektir. Ön ısıtma tamamlanınca lamba sönecektir. Motoru o zaman çalıştırabilirsiniz. Eğer bu lamba sürekli yanıyorsa veya çok uzun süre yanıyorsa bir sorun var demektir. Servisinizle görüşmelisiniz.
►İlginizi Çekebilir: Kızdırma Bujisi Lambası Neden Yanar ?

Buğu giderme işareti: Bu işaret araç camlarında buğu veya buzlanma olduğunu haber verir. Yola çıkmadan önce bu sorunu halletseniz iyi olur. Camlardaki buzlanma nedeniyle silecekleri çalıştıramayabilirsiniz, ayrıca havalandırma sisteminde de sorun olabilir.

Akü işareti: Bu işaretin anlamı sadece akünün zayıflamış olması değildir. Akü yeni takılmış olsa da alternatörün arızalı olduğunu veya bağlantıların gevşek olduğunu da haber verebilir. Bu işaret yanıyorsa akü ile çalışan sistemleri (akü boşalmasın diye) kapatıp servise gitmeniz gerekir. Aracınızı stop ederseniz yeniden çalıştıramayabilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Seyir Halindeyken Akü İşiğı Yanarsa Ne Yapmalıyız ?

Motor arıza lambası: Araçta zehirli gazları filtre eden bir sistem bulunur. Bu lambanın yanması sistemle ilgili bir soruna işaret eder. Yani motorun çalışması ile bir hata vardır. (Motor yanlış çalışıyor ki , anormal derecede zehirli gaz üretiyor mantığı) Böyle bir hatanın fazlaca sebebi vardır. Sürücünün yapması gereken şey bu uyarıyı aldığında vakit geçirmeden hızını düşürüp aracı servise götürmektir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

44 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir