Hararet müşürü arızası nasıl anlaşılır

Hararet müşürü arızası nasıl anlaşılır

Hararet müşürü arızası nasıl anlaşılır

Hararet müşürü veya ısı müşürü denilen sensör, motorun sıcaklığını ölçüp aracın beynine ileten değiştirmesi 50-100 TL gibi ücretlere malolan bir parçadır. Yarı iletken bir malzemeden imal edilmiştir.

Isı etkisiyle yarı iletken malzemenin direnç değeri değişir. Bu değer aracın beynine gönderilir. Aracın beyni motor sıcaklığına göre yakıt ve diğer ayarlamaları yapar. Hararet müşürü bozulursa bu ayarlamalar yapılamadığından fazla yakıt harcama, çip yakıt harcama, geç çalışma, egzozdan siyah duman çıkması, stop etme gibi şikayetler görülebilir.

Hararet müşürünün çalışma prensibi şöyledir:

Bu cihaz, sıcaklıktaki potansiyel farkın bağımlılığı prensibine göre çalışır. Motorun sıcaklığı değiştikçe, cihazın potansiyel fark çıkışı da değişir ve bu, motorun kontrol ünitesi tarafından ölçülebilir. Bu nedenle, prensip olarak, hararet müşürü bir termistördür.

Bir termistörün sıcaklığı, direncini ters orantıda etkilemektedir. Sıcaklık yükseldikçe, aracın soğutucusunun direnci düşer ve bu da potansiyel fark çıkışını azaltır. Bu voltaj çıkışı, aracın soğutma sıvısı üzerindeki direnci sürekli ölçen aracın elektronik kontrol ünitesine gönderilir. Soğutma sıvısı direncinin (ve voltaj çıkışının) sürekli olarak izlenmesiyle, hararet müşürü aracın motor kontrol ünitesine sıcaklık bilgisi gönderir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Suyu Sıcaklığı Uyarı Lambası Neden Yanar ?

Hararet müşürü arızası nasıl anlaşılır

Aracında bazı sorunlar olup da bunun hararet müşürünün arıza yapmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız ilk bakmanız gereken yer motor arıza lambasıdır. Hararet müşürü bozuksa motor arıza lambası sürekli yanar.

Motor arıza lambasının yanık kalmasının başka sebepleri de vardır. Sorunun hararet müşürü kaynaklı olabileceğini anlamak için bir de hararet göstergesine bakmak gerekir.

Normal bir trafikte hararet ibresi 85-90 civarındadır. Son zamanlarda ibrenin hareketlerinde bir anormallik hissettiyseniz, normal bir hızda giderken ibre çok aşağılarda seyrediyorsa hararet müşürü bozuk olabilir.

Hararet müşürünün arızalı olduğunun başka belirtileri de vardır. Örneğin motor aşırı sıcakken sensör bunu algılamadığından araba kendiliğinden stop edebilir. Yüksek hızlarda meydana gelecek bu tür stop etme durumları kazaya da yol açabilir.

Diğer belirtiler ise şunlardır:

Egzozdan siyah duman çıkması: Bu sensörün bozuk olması nedeniyle beyin yakıt ayarlamasını iyi yapamaz. Egzozdan siyah duman çıkması bunun işaretidir.

Yakıt harcamasının artması: Bunu sürücüler kolay tespit edemezler. Çünkü aracı kullanım şekline göre de yakıt harcaması değişebilir. Bununla birlikte aracınızın son zamanlarda fazla yakıt tükettiğini tespit ettiyseniz hararet müşürü veya diğer sensörlerden birinin bozuk olabileceği ihtimalini düşününüz. Aynı yolda daha fazla yakıt harcıyorsanız aracınızın bilgisayarı sensörlerden yanlış veriler alıyor olabilir.

Aracı çalıştırma sorunları yaşanması: Motor sıcaklığı ölçülemezse bir çok sorun yaşanabilir. Gerekli sıcaklığa ulaşmasına rağmen aracınızı çalıştıramayabilirsiniz.

Motorun aşırı ısınması: Hararet göstergesi normal göstermesine rağmen motorun aşırı ısındığını fark ettiyseniz büyük olasılıkla hararet müşürü arıza yapmıştır.

Hararet müşürü motorun neresinde

Hararet müşürü motor silindir kapağının yan tarafında bulunan su çıkış borusunun üzerinde veya buraya yakın bir yerde bulunur.

►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

 

 

60 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Slm bende opel c kasa vektra var ve hararet proplemi bitmedi yani hep ışık yanıyor veya ratyatorde sıcak su dönüşü yapmiyor. Bir tek hararet müsuru kaldı değişmedik.ne yapmak gerek.

  2. Merhaba
    hararet müşürü arızası radyatör fanına açılmasına olumsuz etki yapar mı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir