Egzoz manifoldu arızası nasıl anlaşılır

Egzoz manifoldu arızası nasıl anlaşılır

Egzoz manifoldu arızası nasıl anlaşılır

Egzoz manifoldu silindirlerden gelen egzoz gazını dış egzoz borusuna veren tek bir borudur. Egzoz gazı içerdiği karbon monoksit gibi renksiz, kokusuz ve zehirli gazları içerdiği için tehlikelidir. Egzoz manifoldundan sızan gazlar havalandırma deliklerinden geçerek aracın içine sızabilir.

Egzoz manifoldu sızdırdığı takdirde aracın verimliliği (yakıt ve performans) de düşer.

Egzoz manifoldu arızası nasıl anlaşılır

Borunun çatlaması

Egzoz manifoldu armalarındaki boru çatlamışsa, muhtemelen bir sızıntı vardır. Bu arma, aracın altında olduğu için sızıntı var mı diye kontrol etmek için aracı yukarı kaldırmak gerekir.

Aracın daha gürültülü çalışması

Egzoz manifoldunda bir sızıntı varsa motor civarından gelen ses eskisine nazaran daha kuvvetli olacaktır. Motor bloğu ile egzoz manifoldu boruları arasında aracılık eden bir conta vardır. Aracın çalışması esnasında meydana gelen ısıtma soğutma döngüsünün yıpratıcı etkisi boruları etkilediği gibi contayı da etkilemektedir. Bu contayı kontrol etmek gerekir.

Gaza basıp motoru dinleyin

Gaz pedalına basıp gelen sesin eskisine göre farklı olup olmadığına bakınız. Biraz deneyim sahibiyseniz aradaki farkı anlayabilirsiniz. Ancak yine de bu ses farkı başka bir soruna bağlı olabileceği için bu yöntem arıza tespiti için kesin belirleyici değildir.

Püskürtme testi

Egzoz manifoldunda gözle görünmeyen bir sızıntının olup olmadığını püskürtme deneyi yaparak anlayabilirsiniz.

Egzoz kokusu

Karbonmonoksit kokusuz bir gazdır ama egzoz gazındaki diğer gazların kokusu vardır. Egzoz manifoldunda sızıntı varsa bunu araç içine dolan kokudan anlayabilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Diğer belirtiler

Aracın çekişinde genel olarak bir değişme varsa, rölantide dalgalanma veya son zamanlarda yakıt harcamasında artış var ise egzoz manifoldu arızası olabilir.

Egzoz manifoldu çatlağı tamiri mümkün mü ?

Egzoz manifoldu çatlağı tamiri için çatlak olan yere kaynak yapılmaktadır.  Usta birinin yaptığı kaynak çatlağı kapatarak bir süre durumu idare etmektedir. Fakat bu kaynak işlemini her kaynak ustası yapamaz.

Piyasadaki kaynakçılar genellikle çelik kaynağından anlarlar. Egzoz manifoldu ise çoğunlukla pik dökümden yapılır ve pik döküm kaynağını bilen birisinin yapması gerekir.

Pik döküm için %98 nikel içeren pik döküm elektrodları kullanılır.Kaynak yapılacak olan metal 300 dereceye kadar ısıtılıp, sıcak halde iken kaynak yapılır. Kaynak sonrasında parçanın yavaş soğuması gerekir. Bunu sağlamak için parçanın üzerine kum dökülür veya soğuma fırın içerisinde gerçekleştirilir.

Egzoz manifoldu çatlağı tamiri için diğer bir alternatif ise ısıya dayanıklı macunlar kullanmaktır. Doğru kaynak ustasını bulmanın zorluğu ve işçilik ücreti göz önüne alındığında macun kullanmak pratik olacaktır.
►İlginizi Çekebilir: Motor Beyni Arızası Belirtileri

30 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir