Motor bloğu çatlağı nasıl anlaşılır

Motor bloğu çatlağı nasıl anlaşılır

Motor bloğu çatlağı nasıl anlaşılır

Arabaların güç üretebilmesi için en önemli kısım motordur. Bu sistemin doğru ve güvenilir şekilde çalışabilmesi için motor silindir bloğu korumaktadır. Bu noktada bloğun bazen çatlaması ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu hadise çok ciddi bir sorundur ve nasıl olduğu hep merak edilmektedir. Sizlere bu konuda detaylı bilgi vererek eğer bu şekilde bir hadise başınıza gelirse ne şekilde davranmanız gerektiğini ve oluşacak toplam maliyet miktarını sizlere aktarmış olacağız. Öncelikle hadiseyi anlatmadan önce motor bloğunu yakından tanımalı ve nasıl bir yapıya sahip olduğuna bakmamız gerekiyor.

Motor Bloğu Nasıldır?

Motor bloğu silindir ve pistonların motor içerisinde güç üretmesine yardımcı olan ve dışarıdan gelen etkenlerden onu koruyan sert bir malzemeden yapılmaktadır. Bu sistem iki farklı katmandan oluşmaktadır. Bunlar iç katman ve dış katman olarak ikiye ayrılmaktadır. Motor bloğunun dış katmanında motorun soğumasına yardımcı olan soğutma suyu geçmektedir. Burada çok sayıda su kanalı ile bu işlem yapılmaktadır. İç duvarın ise daha iç kısmı bulunmaktadır.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?
Burada silindir ve pistonlar yer almaktadır. Aynı zaman motor yağı da bu kısımda yer almaktadır. Motor bloğu çatlağı bu katmandan daha çok genelde dış katman olarak bilinen kısımda yer almaktadır. Bu sorunun o noktada oluşma nedeni dış katmanın dışarıdan gelen etmenlere karşı savunmasız olmasıdır. Şimdi ise bu noktada oluşan çatlağın nasıl oluşacağını kısaca nasıl anlayacağınıza bakalım.

Çatlağın oluşması farklı şekillerde ve boyutlarda olmaktadır. Eğer çatlak çok küçükse suyun eksiltilmesinden bu durum anlaşılacaktır. Tabi su akmaya devam ettikçe çatlakta giderek daha büyük bir hale gelecektir. Su eksildikçe hararet sorunu daha sık yaşanabilir. Bu da daha ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Sorun fark edilmeyip motorun soğutmasına yarayan su tamamen biterse ve bunun için radyatöre ve diğer su noktalarına bakıp buralarda sorun olmadığı anlaşılırsa motor bloğu çatlağı olduğu anlaşılabilir.

Bu süreçte yağ kaçakları da sıklıkla görülmektedir. Bu sorunlar genelde dış katmanda oluşan çatlakta oluşabilir. İç katmanda bir çatlak oluşursa motor suyuna yağ veya motor yağına su kaçağı görülebilir. Araç çekişten büyük ölçü de düşecektir. Aynı  şekilde sürekli olan boğulma hadisesi yaşanabilir. Çatlak büyüdükçe araç durduk yere stop edebilir. Stop etme sorunu ile birlikte araç hiçbir zamanda çalışmayabilir. Motor bloğu çatlakları başta küçük olsa da zamanla giderek büyüyerek daha ciddi sorunların oluşmasına baş gösterebilir.
Eğer bu sorun erken fark edilirse oluşacak maliyet daha düşük olacaktır. Ancak çatlak ne kadar geç fark edilir ve o kadar çok büyürse maliyette daha yüksek olacaktır. Bu nedenle çatlak onarımı hızlı bir şekilde yapılmalı ve sorun kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için oto sanayide bulunan motor ustalarından yardım almak gerekir.
►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir