Yağ müşürü arızası nasıl anlaşılır

Yağ müşürü arızası nasıl anlaşılır

Yağ müşürü arızası nasıl anlaşılır

Motorun en doğru şekilde çalışabilmesi için birçok parçanın ve malzemenin görevini doğru şekilde yerine getirmesi gerekiyor. Bunlardan birisi de yağ müşürüdür. Bu parçanın diğer adı ise yağ basınç müşürü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu parçanın görevi motorun içerisine pompalanan yağın basıncını doğru şekilde ölçerek motor kontrol ünitesine iletmesidir. Bu sayede ECU ismi verilen motor kontrol ünitesi bir aksaklık olması durumunda gösterge panelinde bulunan yağ lambasını yakmak suretiyle sürücüye bir sorun olduğunu işaret edecektir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Peki yağ müşürü arızası tam olarak nasıl anlaşılmaktadır. Eğer bu parça arıza gösteriyorsa yapılması gerekenler nelerdir. Şimdi dizlere bu önemli konularda detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Arıza Nasıl Anlaşılır?

Yağ müşürü hakkında dizlere görevini anlatmaya çalıştık. Arıza oluştuğunda ise nasıl bunun iletildiğini de aktarmaya çalıştır. Bu lambanın yanmasına ve motorun uyarı vermesine neden olacak belirli başlı durumlar söz konusudur. İlk olarak yağ müşürü bir çok parça gibi belirli bir ömre sahiptir. Bu parça ömrünü tamamlamış ve işlevini kaybetmiş olabilir. Bir diğer durum yağın pompalanmasına yardımcı olan sistem bozulmuş olabilir.

Ya da aracın ihtiyaç duyacağı yağ miktarının belirli bir seviyenin altına düşmüş olabilir. Bunun için kritik seviye açılmışsa sistem otomatik olarak arıza vererek sürücünün motora kısa bir süre içerisinde yağ eklemesinin gerekli olduğunu aktaracaktır.

Bu sorunun neden olduğunu anlayabilmek için kontroller mutlaka yapılmalıdır. Öncelikle yapmanız gereken ikaz lambaları yandıktan sonra motoru hemen stop etmek olacaktır. Bu durumda ne kadar uzun süre çalışırsa sorunun büyük bir hasar açması da o kadar olası olacaktır. Bu şekilde çalıştırmak çok sakıncalıdır. Şimdi ise yapılması gerekenlere değinelim.

Araç motoru soğuyana kadar 10 dakikaya yakın bir süre boyunca bu şekilde beklemekte fayda vardır. Ardından ise aracın motor yağ seviyesine bakılmalıdır. Bunun için yağ çubuğundan yardım almak gerekiyor. Yağ cubuğu çekilerek temizlendikten sonra tekrar yerine takılıp tekrar çekilerek seviye rahatlıkla öğrenilebilir. Bu işlem ile yağ seviyesi öğrenilmiş olacaktır. Eğer kritik seviyenin altına düşmüşte yağ eklenmelidir. Seviyede bir sorun görünmüyorsa sorun başka bir noktanın olduğunu kabul edebilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Suyu Sıcaklığı Uyarı Lambası Neden Yanar ?

Eğer tekrar çalıştırdığınızda motor sesi çok gürültülü ve sarsıntılı bir şekilde oluyorsa sorunun pompadan olduğunu kabul edebilirsiniz. Ancak çalışma durumunda bir sorun yoksa motorun yağ seviyesinde ve pompa da bir sorun olmadığı anlaşılacaktır.

Bu durumda bozuk olan noktanın yağ müşürü olduğunu anlayabilirsiniz. Sorun ne olursa olsun bu şekilde aracı kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Kesinlikte araç tekrar çalıştırılmamalı ve bir çekici yardımı ile servise götürülmelidir. Eğer sürücü aracını tekrar çalıştırarak bu şekilde servise götürürse büyük bir ihtimal ile ortaya çıkacak sorun daha büyük olacak ve maliyet o denli yükselecektir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır.
►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

42 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir