Debriyaj bilyası arızası nasıl anlaşılır

Debriyaj bilyası arızası nasıl anlaşılır

Debriyaj bilyası arızası nasıl anlaşılır

Debriyaj sistemi manuel araçlarda kullanılan araçların bir bölümüdür. Bu sistem sayesinde motorun daha fazla güç üretmesine sürücü tarafından izin verilerek aracın yüksek hıza çıkmasına imkan tanınmaktadır. Debriyaj sistemi otomatik araçlarda yer alsa da bunun kullanımı sürücünün inisiyatifine verilmemektedir. Sistem birçok parçadan oluşmaktadır. Rulman ve bilya bunun en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Bu sistem sürücü hatası olmasa dahi kendiliğinden uzun kullanım sonrasında bozulabilmektedir. Bu oluştuğunda ne yapılması gerektiğini, nasıl fark edileceğini ve arıza ile karşılaştığınız anda yapmanız gerekenler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım. Bu sayede sorunu kısa sürede çözerek aracınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Debriyaj bilyasının arıza vermesi rulman arızası olarak kabul edilmektedir. Bu noktada yaşanan arızanın ilk belirtisi bir uğultu veya ses şeklinde gelecektir. Bu ses ilk ortaya çıktığında birçok sürücü tarafından kolay bir şekilde fark edilmez. Ancak bu süreç devam edeceği için ileri de bu sesin seviyesi artacak ve uğultu çoğalacaktır. Bu da sorunun giderek daha da büyümesine neden olacaktır.

Ses genellikle debriyaj pedalını bırakınca veya bırakınca kısa bir süre gelecektir. Bu noktalarda sesin çıkmasının da bir nedeni vardır. Pedala basıldığında bilya sistemi çalışma prensibi gereği daha fazla baskı altına gireceği için ses de ortaya çıkacaktır. Sürüş esnasında duyulmamasının nedeni ise motorun sesinin bu sesi bastırmasından dolayıdır. Eğer dikkatli bir şekilde sesi dinlerseniz bilya içerisinde sorun olup olmadığını fark edebilirsiniz.

Debriyaj Bilyası Neden Bozulur ve Değiştirilmezse Ne Olur?

Öncelikle bu tür bilyaların hepsinin belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. İlla sürücü hatasından kaynaklanacak bir sorun nedeniyle bu sistem bozulmaz. Kendiliğinden de kullanım süresi dolduğu için arıza çıkarabilir.  Yoğun trafik olan şehirlerde fazla dur kalk yapılması debriyaj sisteminin aşırı kullanılması nedeniyle de bu bilyayı bozacaktır. Bu da parçanın kullanım süresinin kısalmasına neden olabilecek bir etkendir.

Sorunun daha büyük bir noktaya gelmesine izin vermemek her zaman doğru tercih olacaktır. Başlangıçta daha düşük bir maliyet ile tamir gerçekleştirilebilir ancak ses giderek arttıkça maliyetin seviyesi de otomatik olarak artacaktır. Ses fark edildiği andan itibaren bir ustaya giderek tamirini gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Debriyaj bilyası değişimi ucuz bir parça olmasına rağmen parçanın motor aksamı içerisinde sökülmesinin ve takılmasının zor olması nedeniyle maliyet yükselecektir. Çünkü alınacak işçilik ücreti parçanın maliyetinin genelde üzerinde olacak bir sorundur. Bu sorunun çözümü için şanzımanın yerinden sökülmesi gerekmektedir. Şanzıman parçanın ortaya çıkarılması için dışarı çıkarılır ancak buna hiçbir zaman dokunulmaz. Bilya şanzıman sisteminin ön tarafından yer aldığı için ve bağlantılı olduğu için mecburiyetten sökülmektedir. Bilya değiştirilirken aynı zamanda baskı balata ile volant dişlisi de mutlaka kontrol edilmelidir. Sorunun büyüklüğüne ve araca göre işlem süreci 2 saat ile 6 saat arasında sürebilmektedir.

27 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir