Renault periyodik bakım tablosu

Renault periyodik bakım tablosu

Renault periyodik bakım tablosu

Renault ülkemizde en çok üretim yapan ve araç satan markaların başında gelmektedir. Yıllar önce girdikleri ülke piyasasında birçok model ile tutunmayı başardılar. Son yıllarda çıkardıkları yeni modeller ile de bunu perçinlemeye devam ediyorlar. Bu markaya ait olan araçların bakımı için belirlenmiş bir periyodik bakım tablosu bulunmaktadır.

Bu bakımları düzenli şekilde yaptırdığınız otomobilinizin ömrü otomatik olarak uzayacak ve beklemediğiniz zamanlarda aracınızda sorun yaşanmasının önüne geçmiş olacaksınız. Firma tarafından bu bakım için belirlenmiş olan kilometre aralıkları ve bakım yılları bulunmaktadır. Buna uygun hareket etmek isteyen sıfır otomobil kullanıcılarına gerekli bilgi verilmektedir. Konuya hakim olmayanlar için tablonun detayları hakkında bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.
Periyodik Bakım Düzeni

Fransız markası kullanıcıların yılda 1 kez veya her 20 bin km’de bir kez olmak üzere servise gelerek gerekli periyodik bakımını yaptırmaları istemektedir. Bu bakım yapılırken bazı parçaların değişimi sağlanmakla birlikte bazılarının kontrolü gerçekleştirilmektedir. Eğer kontrol edilen parçalarda bir sorun varsa onlarında ya değişimi ya da tamiri yapılarak sorun çıkarmalarının önüne geçilmeye çalışılacaktır. Günümüzde bu konuda çok iyi bir çalışma yürüttüklerini söyleyebiliriz. Servis konusunda bir sorun yaşanmaması için bakıma gitmeden randevu almayı ihmal etmemelisiniz. Randevu saatinizde gittiğinizde 1 ile 2 saat arasında işleminiz başarılı bir şekilde yapılacaktır.

Periyodik bakım esnasında kontrolü yapılacaklar noktalardan bazıları şu şekildedir. Bunlar fren diskleri ve balataların aşınma kontrolleri, kaput kilidi kontrolü, egzoz kontrolü, yakıt filtresi suyunun kontrolü, cam suyu ve fırçalarının kontrolü, akü kontrolü, ikaz ışıkları kontrolü, lastik kontrolü, emniyet sistemini kontrol edilmesi, beyinlerin teşhis aleti kullanılarak kontrolü edilmesi ve soğutma devresinin gerekli kontrollerinin yapılmasını sayabiliriz. Bunların yanında serviste daha birçok nokta kontrol edilerek araçta herhangi bir sorunun olup olmadığına dikkatlice bakılır. Bir sorun varsa periyodik bakım esnasında değişecek parçalar ile birlikte onların değişimi de kullanıcıya bilgi verilecek yapılmaktadır.

Periyodik bakım sırasında değişecek birçok parça bulunmaktadır. Bu parçaların neler olduğuna kısaca değinelim. Bunların neden değişmesi gerektiğinin bilgisini de sizlere vermeye çalışalım. Hava ve polen filtresinin değişiminin yapılması önemlidir. Yağ filtresi ve araç yağının değişmesi, yakıt filtresinin değişmesi, tapa contası değişimi, gerekirse triger kayış seti değişimi, alternatör kayış seti değişimi, fren hidroliği kontrolü ve yağının değişmesi, klima sıvısının tamamlanması ve kampana temizliğinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Renault marka araçlarda periyodik bakıma gidildiğinde genelde değişen parçalar bunlardır. Bunların kullanım süreleri belli olduğu için otomatik bir şekilde değişiminin her bakım esnasında yapılması tavsiye edilir. Bu konuda firma kesin kararlı olarak yoluna devam etmektedir. Bir sorun yaşanmaması için bu tür değişimlerin önüne geçmemek ve sürekliliğini sağlamak çok önemlidir. O nedenle aracınızı düzenli olarak servise götürerek periyodik bakımını yaptırmayı unutmamalısınız.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir