Eksantrik mili neden bozulur

Eksantrik mili neden bozulur

Eksantrik mili neden bozulur

Eksantrik mili arızası hakkında bilgi vermeden önce bu parçanın hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. Araç motorları ile içli dışlı olan herkes bu parçanın az çok görevini bilmektedir. Bu mil sayesinde motor içerisinde pistonların enerji üretmek için yakmış olduğu yakıtın hava iletimi yolu ile düzenli bir şekilde dışarı çıkarılmasını sağlamak ile görevlidir. Bunu tüm pistonlar için belirli bir sıra ile yaparak motorun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Genelde araçlar 4 zamanlı olarak tasarlanmaktadır. Bu zamanı ayarlayan parça da kam mili yani eksantrik milidir. Bu parçanın görevi çok kritik ve bozulduğu taktirde ciddi sorunların habercisi olabilir.

Eksantrik Mili Neden Bozulur?

Bu parçanın bozulma ihtimali tahmin edilenden daha düşüktür. Çünkü parça çok sağlam hammaddeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu da parçanın yüksek ısıya, gerileme dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Ancak bu gene de parçanın bozulmayacağı anlamına gelmeyecektir. Bazı temel hataların yaşanması ve yıpranma nedeniyle parça bozulabilir. Peki, tam olarak bu parçanın bozulmasına neler neden olmaktadır. Şimdi birlikte buna bakalım.

Araç motor bildiğiniz gibi yağ ile çalışmaktadır. Eğer motorda gerekli yağ seviyesi bulunmuyorsa aşınma daha hızlı bir şekilde olmaktadır ve çapaklanma seviyesi artarak bozulma meydana gelecektir. Yağ sürtünmenin daha sağlıklı olmasına yardım etmektedir. O nedenle buna çok dikkat edilmelidir. Araş yağ kontrolü düzenli olarak yapılmalı ve gerekirse değiştirilmelidir.

Eksantrik milinin bozulmasına triger kayışının kopması da neden olabilir. Çünkü piston ile subaplar arasında ki senkronizasyon hızlı bir şekilde bozulacak ve bu da milin zarar görmesine neden olacaktır. Triger sisteminde yaşanan sente hatası da mili bozacaktır. Tam bu hata parçanın hemen bozulmasına neden olmasa da zaman içerisin de daha net bir bozulma yaşanana kadar devam etmesi durumunda ciddi sorun çıkaracaktır.

Motor içerisin de yer alan her parçanın bir kullanma ömrü olduğu gibi bu parçanın da bir kullanma ömrü bulunmaktadır. Düzenli bakım parçanın sadece ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. Ancak eninde sonunda zamana boyun eğerek eksantrik mili de bozulacaktır. En sık görülen bozulma bu nedenle yaşandığını da ekleyelim.

Ancak en büyük sorun eksantrik milinin kırılma sorunudur. Bu çok sık görülmese de arada bir olsa da yaşanabilmektedir. Bu aracın çok ciddi bir darbe görmesi sonucunda, yatak, piston kolu arızaları, motor subaplarında yaşanan şiddetli bir sekmede buna neden olabilir. Bu ihtimal çok sık yaşanmamakta da ve yukarı da ki ciddi sorunlar ortaya çıkmadığı sürece de mil kırılmayacaktır. Bu sorun ile karşı karşıya kaldığınızda sizin yapacağınız tek işlem bir çekici yardımıyla aracınızı tamirin gerçekleşeceği noktaya götürmek olacaktır. Araç incelendikten sonra sorun belirlenecek ve yüksek bir maliyeti olan tamir işlemi yapılacaktır. İsterseniz bir oto sanayiye isterseniz de bir servise götürerek tamir işlemini yaptırabilirsiniz.

35 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir